Сторінка
2

Оподаткування доходів російських нерезидентів, отриманих за договорами перестрахування із джерелом їх походження з України

Вираз "підприємство Договірної Держави" означає підприємство, зареєстроване відповідно до законодавства цієї Держави - пункт д) стаття 3 Угоди. Пункт 6 статті 5 цієї Угоди визначає, що "Підприємство не розглядається як таке, що має постійне представництво в другій Договірній Державі, лише якщо воно здійснює підприємницьку діяльність у цій Державі через брокера, комісіонера чи будь-якого іншого агента з незалежним статусом. Вираз "агент з незалежним статусом" стосовно резидента Договірної Держави означає юридичну особу, створену за законодавством другої Договірної Держави, в управлінні, майні і контролі над якою не бере участі такий резидент ".

Страхові компанії України перестраховують ризики у страховиків-нерезидентів, з якими укладені договори перестрахування, та які розташовані за межами України, здійснюють свою діяльність відповідно до законодавств інших Держав і не мають постійних представництв в Україні. Якщо страхові компанії України перестраховують ризики у страховиків-нерезидентів або продають картки іноземних страхових компаній по видах обов'язкового страхування відповідно до договорів з ними, то вони діють у межах своєї звичайної діяльності, виступають агентами з незалежним статусом для багатьох страхових компаній-нерезидентів і не створюють постійних представництв будь-якої з таких іноземних компаній.

Виходячи з вищенаведеного, можна зазначити, що, оскільки страхові компанії - нерезиденти отримують доходи із джерелом їх походження з України через агентів з незалежним статусом, то вони повинні оподатковуватись в країні своєї резиденції - Російській Федерації.

Одночасно слід зауважити, що, якщо ДПА України зробила свій висновок щодо віднесення страхової діяльності до інших доходів на підставі того, що в статті 7 Угоди присутнє слово прибуток, а в статті 13 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" присутнє слово доходи, то пункт1.29 статті 1 цього ж Закону передбачає, що визначені у цьому Законі податок на дивіденди, репатріацію доходів ., доходи від страхової діяльності, інші податки, які утримуються при виплаті доходів (прибутків), є видами податку на прибуток і не вважаються нововведеними податками.

Пунктом 1 статті 14 Закону України "Про систему оподаткування" визначено, що до загальнодержавних належать такі податки і збори (обов'язкові платежі), як податок на прибуток підприємств. Відповідно до пункту 3 Статті 2 Угоди визначено податки, на які поширюється Угода: "Існуючими податками, на які Поширюється Угода, є: а) в Україні: податок на доходи підприємств та організацій; прибутковий податок з громадян; (надалі "українські податки")".

Таким чином, податок на доходи від страхової діяльності є податком, на який поширюється вищеназвана угода.

Беручи до уваги наведені аргументи, можна стверджувати, що оподаткування доходів нерезидентів – страховиків Росії із джерелом їх походження з України, отриманих ними у вигляді частки страхових премій від перестрахування ризиків або від реалізації полісів іноземних страхових компаній по видах обов'язкового страхування повинно проводитись з урахуванням вимог статті 7 "Прибуток від комерційної діяльності" Угоди між Урядом України і Урядом Російської федерації про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження ухилень від сплати податків, тобто оподатковуватись в країні їх резиденції.

Україна і Росія є стратегічними партнерами та взаємно зацікавлені в подальшому розвитку взаємовигідного та рівноправного економічного співробітництва. Економічні інтереси обох держав обумовлюються високим рівнем історично сформованих виробничих, коопераційних і технологічних зв'язків практично в усіх галузях економіки.

Метою укладення Угоди між Урядом України і Урядом Російської федерації про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження ухилень від сплати податків є прагнення до поглиблення взаємних стосунків між Державами.

Питання оподаткування доходів нерезидентів від перестрахування ризиків із джерелом їх походження з України, пов'язане з міжнародним іміджем та зовнішньою політикою України. Застосування такого механізму оподаткування призведе до різкого зниження об’ємів перестрахування між страховими організаціями України та Росії.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Страхування»: