Сторінка
2

Валютне регулювання і здійснення операцій, валютний контроль

Відкриття та використання резидентами України як юридичними, так і фізичними особами за межами України валютних рахунків без дозволу НБУ, а також приховування валютного виторгу караються позбавленням волі на термін до двох років, або штрафом до п'ятисот офіційно встановлених мінімальних розмірів заробітної плати з конфіскацією вкладу та валютного виторгу.

Здійснення операцій на міжбанківському валютному ринку

Правила здійснення операцій на міжбанківському валютному ринку України, затверджені постановою Правління НБУ від 18 березня 1999 р. № 127, визначають структуру міжбанківського валютного ринку, а також порядок та умови торгівлі іноземною валютою на цьому ринку.

Суб'єкти міжбанківського валютного ринку України мають право здійснювати на ринку "спот" операції з купівлі-продажу іноземних валют за вільним договірним курсом без обмеження розміру маржі між курсами купівлі та продажу у разі, коли Національним банком не встановлені граничні розміри маржі.

При проведенні безготівкових операцій з купівлі-продажу іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку України суб'єкти ринку отримують комісійну винагороду від клієнтів у гривнях. Розмір комісійної винагороди та граничні розміри маржі за строковими угодами з валютою встановлюються суб'єктами ринку самостійно.

Уповноваженому банку та уповноваженій кредитно-фінансовій установі згідно із їх власними тарифами дозволяється отримувати комісійну винагороду в іноземній валюті за рахунок коштів клієнтів, якщо операції, які вони виконують за дорученням клієнтів, пов'язані зі сплатою комісійної винагороди в іноземній валюті іноземному банку-кореспонденту та зі сплатою коштів міжнародним платіжним системам і міжнародним системам зв'язку за користування їхніми послугами.

Уповноважені банки та кредитно-фінансові установи, які виступають покупцями іноземної валюти, несуть повну відповідальність за наявність усіх документів, які є обов'язковими для здійснення операцій купівлі іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку. У разі виявлення порушень при проведенні валютних операцій з боку уповноваженого банку чи кредитно-фінансової установи вони позбавляються ліцензії на право здійснення операцій з валютними цінностями.

Підставою для купівлі іноземної валюти резидентами на міжбанківському валютному ринку України при розрахунках з нерезидентами за торговельними операціями вважаються такі документи:

• договір з нерезидентом або інший документ, який згідно з чинним законодавством України має силу договору;

• вантажна митна декларація, якщо товар ввезений на територію України.

• акт здавання-приймання або інший документ, який свідчить про надання послуг чи виконання робіт;

• документи, передбачені при документарній формі розрахунків (акредитив, інкасо);

• довідка державної податкової адміністрації, в якій резидент зареєстрований як платник податків.

Купівля іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку України резидентами-страховиками, а також об'єднаннями страховиків з метою виконання зобов'язань перед нерезидентами здійснюється відповідно до законодавства.

Підставою для купівлі іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку України резидентами-підприємцями при здійсненні неторговельних операцій вважаються такі документи:

• заявки з розрахунком витрат на відрядження за кордон або на експлуатаційні витрати транспортних засобів, що виконують рейси за кордон;

• укладені трудові договори (контракти) з нерезидентами;

• рішення судів про сплату за межі України пенсій, аліментів, штрафів тощо;

• угоди між пенсійними фондами про переказ за межі України пенсій в іноземній валюті;

• угоди між поштовими адміністраціями про сплату за межі України поштових переказів;

• документи, які мають силу договору і можуть використовуватись контрагентами-нерезидентами згідно з міжнародною практикою: для оплати участі в міжнародних виставках, конгресах, конференціях та інших міжнародних зустрічах; для оплати за навчання, лікування, патентування тощо; для сплати митних платежів; для здійснення платежів за користування авторськими правами; для відшкодування витрат судових, арбітражних, нотаріальних, правоохоронних органів іноземних держав.

Підставою для купівлі іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку України постійними представництвами нерезидентів, які здійснюють підприємницьку діяльність, при здійсненні неторговельних операцій вважаються такі документи:

• заявки з розрахунком витрат на відрядження за кордон;

• укладені трудові договори (контракти) з нерезидентами;

• заявка на перерахування іноземної валюти на рахунок юридичної особи-нерезидента, інтереси якої представляє на території України це представництво, в межах залишків коштів на відповідному рахунку.

Підставою для купівлі іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку України офіційними представництвами, представництвами юридичних осіб-нерезидентів, які не здійснюють підприємницьку діяльність, при здійсненні неторговельних операцій вважаються такі документи:

• заявки відповідно до кошторису на відрядження за кордон;

• заявка відповідно до договорів (контрактів) з нерезидентами, пов'язаних із виконанням трудових обов'язків;

• заявка на перерахування іноземної валюти на рахунок відповідного органу іноземної держави чи рахунок юридичної особи-нерезидента, інтереси якої представляє на території України це представництво, в межах залишків коштів на відповідному рахунку.

Підставою для купівлі іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку України фізичними особами-резидентами при здійсненні неторговельних операцій вважаються такі документи:

• заявка на перерахування за кордон власних коштів з поточного рахунку в гривнях та документи, які підтверджують виїзд з України фізичних осіб-резидентів на постійне місце проживання за кордон;

• документи, передбачені Правилами переказу іноземної валюти за межі України за рахунок особистих коштів фізичних осіб, у разі здійснення переказів коштів за кордон.

Уповноважені банки та фінансово-кредитні установи можуть купувати іноземну валюту на міжбанківському валютному ринку з метою формування резервів під заборгованість в іноземній валюті для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями, виконання власних зобов'язань за операціями, пов'язаними зі сплатою коштів банкам-кореспондентам, міжнародним системам зв'язку, інформаційній агенції REUTERS за користування їхніми послугами, а також з метою виконання зобов'язань банків — членів міжнародних платіжних систем за операціями, пов'язаними з організацією розрахунків з використанням платіжних карток.

Уповноважені банки та уповноважені кредитно-фінансові установи, а також їх окремі підрозділи, які мають кореспондентський рахунок у гривнях у територіальному управлінні НБУ, мають право купувати у клієнтів протягом робочого дня іноземну валюту за власні кошти в загальному обсязі, що не перевищує 10 000 дол. США або еквівалент в іншій іноземній валюті за офіційним обмінним курсом гривні до іноземних валют на день здійснення операції, в межах нормативів відкритої валютної позиції. Ці кошти мають бути продані потім на міжбанківському валютному ринку України або використані для закриття власної відкритої валютної позиції.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Світовий ринок і торгівля»: