Сторінка
2
Активізувалась інноваційна діяльність. У промисловості впроваджено 66 нових прогресивних технологічних процесів.
Значно підвищилась якість товарів. Високих нагород неодноразово удостоювалась продукція акціонерних товариств “Шосткінський молкомбінат”, “Конотопм’ясо”, "Крафт Фудз Україна", "Роменський молочний комбінат", "Охтирський сиркомбінат" та ТОВ “Горобина".
У результаті об’єднання на корпоративній основі ряду підприємств харчової промисловості області створено ТОВ “Прогрес-Інвест”, де на базі впровадження сучасного технологічного обладнання, сучасних інформаційних технологій, реалізації інноваційних та інвестиційних проектів, автоматизації виробничих процесів і управління, маркетингового дослідження ринку досягнуто високих результатів у фінансово-економічній діяльності. СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО
Пріоритетним для Сумщини в рослинництві є виробництво продовольчого зерна, цукрових буряків, озимого і ярого ріпаку, олійної редьки, соняшника, льону, конопель, круп'яних культур, картоплі.
З метою підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва працюють ряд наукових установ. Іванівська дослідна станція успішно працює над поліпшенням сортів озимої пшениці та їх районуванням. Високоякісне насіння цукрових буряків поставляє замовникам АТ “Ворскла” з Тростянця. Агрофірма “Суминасіння” добре відома в Україні і в Західній Європі як постачальник високоякісного насіння багаторічних трав.
У тваринництві спеціалізацією є вирощування великої рогатої худоби молочного та м’ясного напрямку, свиней, птахівництво. Сумське обласне племпідприємство може забезпечити репродукцію лебединської, швіцької, симентальської, лімузинської, герефордської порід великої рогатої худоби. Племзаводи “Василівка” і “Тернівський” вирощують високопродуктивних свиней великої білої і великої чорної породи. Роменський сервісний центр “Сула” поліпшує породи корів і коней, додатково розводить хутрових звірів.
На сучасному етапі розвиток аграрного виробництва неможливий без функціонування розгалуженого аграрного ринку. Тому в області створені і функціонують Сумська товарна агропромислова біржа, 1200 пунктів по заготівлі молока, 243 – по заготівлі м’яса та 481 приймально-заготівельний пункт по заготівлі овочів, олії, цукру, зерна. МАЛЕ ПІДПРИЄМНИЦТВО
Формування активного ділового середовища протягом останніх років сприяло збереженню позитивної тенденції розвитку малого та середнього підприємництва в області.
На сьогодні в області діє 5319 малих підприємств. За три останні роки їх кількість виросла у 1,8 рази. За цей же період майже в півтора раза зросла зайнятість у сфері малого бізнесу, який надав робочі місця 46,2 тисячам осіб, що становить 16,4% від загальної чисельності працюючих по області.
Виробничою діяльністю займаються 3810 малих підприємств або 71,6% від їх загальної кількості. Внесок малого бізнесу у загальний обсяг виробництва області становить 9,8%, питома вага надходжень до бюджету податків та платежів – 11,9%.
Вид економічної діяльності Кількість підприємств, % Середньооблікова чисельність працівників, % Обсяг виробленої продукції (робіт, послуг), % Промисловість 15,4 20,7 24,2 Будівництво 9,2 13,9 16,2 Торгівля і громадське харчування 44,6 33,5 26,5 Транспорт та зв’язок 3,2 4,7 6,3 Сільське господарство 9,5 9,5 10,2 ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ
Підґрунтям збалансованого розвитку економіки Сумської області є формування сучасної ринкової інфраструктури, створення високорозвиненого і конкурентоспроможного промислового комплексу, активізація зовнішньої торгівлі, опосередкованої зовнішньоекономічною діяльністю суб'єктів господарювання – виробничих і підприємницьких структур, представників малого та середнього бізнесу.
Процеси, що відбуваються у зовнішньоторговельному обороті Сумщини, дещо різняться із загальною картиною по Україні в цілому. Це обумовлено специфікою функціонування промислово-аграрного комплексу регіону, а також є наслідком еволюційного процесу в зовнішньоекономічній політиці та економіці держави.
Географія зовнішньої торгівлі є дуже широкою (90 країн), де основну частку торговельного обороту забезпечує десяток країн.
Найвагоміші експортні поставки здійснюються у Російську Федерацію, Китай, Індію, Туркменістан, Німеччину, Білорусь, Іран.
Найбільші імпортні надходження здійснюються з Російської Федерації, Туркменістану, Німеччини, Білорусі, Кот-дівуару, Сполучених Штатів Америки, Швейцарії, Ірландії, Нідерландів.
Товарна структура експорту та імпорту
Товарна структура зовнішньої торгівлі області обумовлена її промисловим потенціалом, при явному переважанні аграрного статусу регіону.
Основу товарного експорту області становлять машини і устаткування (56,5% загального обсягу), продукція хімічної промисловості, транспортні засоби та запасні частини до них, продукція тваринництва, деревина.
У загальному обсязі імпорту товарів найбільшу питому вагу складають мінеральні продукти, харчові продукти, машини та устаткування, хімічна продукція.
ІНВЕСТИЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ
У відповідності з Указом Президента України від 27 червня 1999 року на території міста Шостка встановлений спеціальний режим інвестиційної діяльності. Затверджено перелік 20 пріоритетних видів економічної діяльності та передбачено встановлення податкових і митних пільг для суб’єктів підприємницької діяльності, які реалізують інвестиційні проекти в місті Шостка. До переліку пріоритетних видів економічної діяльності включені: розвиток хімічної та харчової промисловості, виробництво машин та устаткування, електричної та теплової енергії, оброблення деревини, виробництво виробів зі скла, будівельні роботи, тощо. Підприємствами міста ведеться робота по 11 інвестиційним проектам на загальну суму близько 24 млн. дол. США.
У листопаді 2002 року Верховною Радою України розглянутий і схвалений у другому читанні проект Закону України “Про спеціальний режим інвестиційної діяльності на території м.Шостка Сумської області”.
ІНФРАСТРУКТУРА ОБЛАСТІ
Ринок землі
На орендних умовах використовувалось 220,8 тисяч земельних паїв (83%) на площі 841,6 тис. га та 155,2 тис. га земель запасу і резервного фонду, 6,9 тисяч громадян використовували належні їм земельні паї самостійно.
Відповідно до вимог указів та доручень Президента України та розпорядження голови облдержадміністрації від 29.01.01 № 36 вжито заходів по збільшенню розмірів орендної плати на 30%. На таких умовах використовувалось 98 відсотків використовуваних земельних паїв та 84 відсотки земель запасу і резервного фонду. Договірний обсяг орендної плати за оренду земельних паїв у 2002 році становив близько 75 млн. грн. (в середньому 337 гривень за 1 пай) та 10,7 млн. грн. за землі запасу і резервного фонду.
За рахунок оренди земельних паїв односельців значно розширилось землекористування фермерських господарств, чисельність яких становить 849 господарств. Ними використовувалось біля 53 тис. га сільгоспугідь, а середній розмір господарства збільшився до 62 гектарів.