Сторінка
3
Потенційні запаси гіпсу на території області оцінюються десятками мільйонів тон. Загалом відомо понад 20 родовищ, товщина пластів досягає 20-25 м. За умовами залягання і запасами розробка цих родовищ можлива в значних масштабах і протягом тривалого часу. Використовується гіпс в сільському господарстві для гіпсування ґрунтів, у медицині, паперовій, хімічній і цементній галузях промисловості. Однак, незважаючи на значні поклади в області, гіпс ще надто мало видобувається і використовується у виробництві.
Промислове значення мають поклади торфу в Тернопільській області. Відомо близько 50 родовищ, загальні запаси торфу в яких складають близько 7,7 млн. тонн.
Із нерудних корисних копалин на території області в незначній кількості зустрічаються фосфорити, які можна використовувати як мінеральне добриво, та бентонітові глини високої якості, що використовуються як адсорбційний матеріал.
Рекреаційні ресурси Близько 200 тис. гектарів ландшафтних територій області (15% загальної площі) мають рекреаційне значення.
Основними природними об’єктами екскурсійного туризму є Товтровий кряж, Кременецькі гори, Дністровський каньйон, карстові печери. До послуг туристів ряд пансіонатів, турбаз, будинків відпочинку.
В області зосереджені значні запаси мінеральних лікувальних вод, які можуть використовуватися при захворюваннях внутрішніх органів, опорно-рухового апарату та інших хворобах. Розвідано також джерела гідрокарбонатних, хлоридних, сірководневих і сульфатних вод.
Тернопільська область є аграрно-промисловим регіоном. ЇЇ розташування в західній частині правобережного лісостепу в зоні з родючими ґрунтами і достатнім зволоженням сприяє розвитку сільськогосподарського виробництва, а знаходження поблизу Львівсько-Волинського вугільного басейну та індустріального Прикарпаття розвитку різноманітних галузей промислового виробництва. Розташування області в регіоні з високою щільністю населення зумовлює переважання тут трудомістких галузей господарства. ЗАГАЛЬНОЕКОНОМІЧНИЙ ОГЛЯД ОБЛАСТІ
До найбільш важливих галузей народного господарства області належать:
- харчова промисловість;
- машинобудування та металообробка;
- легка промисловість;
- промисловість будівельних матеріалів;
- борошно-крупяна промисловість;
- деревообробна промисловість.
Провідне місце серед галузей промисловості області належить харчовій, яка переробляє сільськогосподарську сировину. У ній виділяються: цукрова, м’ясна, молочна, спиртово-горілчана, кондитерська, тютюнова, плодоовочеконсервна, борошномельна та інші галузі. За обсягами виробництва і реалізації продукції лідером є цукрова промисловість (в області діє 9 цукрових заводів), яка поряд із спиртовою та плодоовочеконсервною є галуззю спеціалізації Тернопільської області в державному і регіональному поділі праці.
Транспортна мережа на території області є добре розвинутою за національними стандартами. Основними видами транспорту є автомобільний і залізничний. За величиною вантажних і пасажирських перевезень першість належить автомобільному транспорту, яким здійснюється більше половини всіх перевезень (в середньому 35,5 млн. пасажирів і 1,1 млн. тонн вантажів на рік). Довжина обласних автомобільних шляхів сягає близько 5,1 тис. км, причому 5,0 тис. км це дороги з твердим покриттям. В середньому на 1 тис.км2 території припадає 370 км автомобільних шляхів, в т. ч. з твердим покриттям 362 км.
Довжина залізниць в області становить 575 км, щільність залізничної мережі складає 41,4 км на 1 тис. км2, що значно перевищує аналогічний показник по Україні (37,6). Залізничним транспортом за рік в середньому перевозиться 0,7 млн. тонн вантажів і 8 млн. пасажирів.
В області функціонує кілька вагомих недержавних структур, покликаних безпосередньо сприяти підприємцям у бізнесовій діяльності. Так, в Тернопільському регіональному відділенні торгово-промислової палати України можна отримати інформацію щодо існуючих бізнесових можливостей як в області, так і за її межами, а також відомості про місцеві підприємства.
Через Лігу підприємців Тернопільщини можливо знайти надійних ділових партнерів, детально ознайомитись з бізнесовим середовищем в регіоні, отримати необхідну підтримку в реалізації бізнесових проектів. ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ
Експортні та імпортні поставки зв’язують Тернопільщину з 72 країнами світу. До основних торговельних партнерів області належать: Російська Федерація, Німеччина, Молдова, Польща, Італія, Туркменистан, Індія, США, Угорщина, Чеська Республіка.
Найбільшими зовнішніми ринками збуту продукції, що експортується з Тернопільської області, є: Російська Федерація, Молдова, Німеччина, Туркменистан, Польща, Індія, Грузія.
Внаслідок особливостей спеціалізації економіки області , в структурі експортних поставок переважають продукти харчосмакової промисловості, живі тварини і продукція тваринництва, машини, електричне обладнання, текстиль та текстильні вироби, інші промислові товари, деревина та вироби з неї.
Серед постачальників імпортної продукції в область виділяються: Німеччина, Російська Федерація, Польща, Італія, США, Чеська Республіка, Угорщина.
Основними видами товарів, що імпортуються в область, є: машини та електричне обладнання, продукція хімічної промисловості, текстиль та текстильні вироби, неблагородні метали та вироби з них, пластмаси та вироби з них, гумові вироби, продукти рослинного походження, засоби транспорту, інші товари. ПРОДУКЦІЯ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ, ЯКА МОЖЕ ПОСТАВЛЯТИСЯ НА ЕКСПОРТ
Продовольчі товари Масло вершкове, сир; казеїн технічний; сухе молоко; м’ясо і субпродукти I категорії; ковбасні вироби; цукор; консерви плодоовочеві; консерви м’ясні; кондитерські вироби; мінеральна вода; харчові концентрати; лікеро-горілчані; вироби; спирт харчовий; макаронні вироби; зерно (ячмінь, овес, гречка, ріпак); картопля, овочі; борошно, крупи (різні).