Сторінка
2

Характеристика мінерально-сировинних ресурсів України

Більшість галузей промисловості району, зокрема машинобудівна, електротехнічна, електронна, хімічна, легка, потребують доставки сиро­вини з інших областей та з-за кордону. Для сільського господарства ввозяться машини, добрива, насіння деяких культур, нафтопродукти та ін. Район, у свою чергу, постачає іншим областям України і за рубіж про­дукцію свого виробництва, особливо сільськогосподарську та харчової промисловості. Тому району необхідне зміцнення економічного співробі­тництва з іншими економічними районами України. У 1998 р. у всіх областях економічного району вперше від 1990 р. намітилося зростання промислового виробництва порівняно з таким же періодом попереднього року на 9,8% у Тернопільській, на 2,6% у Вінницькій та до 10% у Хмельни­цькій областях. Зростання промислового виробництва відбувалося і в 1999р.

Подільський економічний район спеціалізується на виробництві сільськогосподарської продукції та її промисловій переробці, тому основною в галузевій структурі промисловості тут є харчова (12,1% її частки в Укра­їні). Галузева структура її включає цукрову, молокопереробну, м'ясну, консервну, кондитерську, спиртово-горілчану та інші галузі. В районі діють 64 цукрових заводи, найбільші серед яких: Гайсинський, Кирсанівський-2, Бершадський, Погребищенський (Вінницька область), Теофіпольськнй, Кам'янець-Подільський, Волочиський (Хмельницька область), Кременецький, Чортківський (Тернопільська область).

Борошномельна промисловість представлена потужними підприємствами у Вінниці, Вапнярці, Гайсині (Вінницька область), Богданівці, Волочиську, Кам'янці-Подільському, Полонному, Хмельницькому (Хмельницька область), Тернополі, Чорткові, Кременці, Бережанах (Тернопільська область).

М'ясна промисловість представлена Вінницьким, Тростянецьким, Гайсинським, Тульчинським (Вінницька область), Хмельницьким, Кам'янець-Подільським,Шепетівським (Хмельницька область), Тернопільським, Чортківським (Тернопільська область) м'ясокомбінатами, а також птахо­комбінатами в Барі, Козятині (Вінницька область) і с. Великі Гаї (Тернопільська область).

Потужні консервні заводи й комбінати є у Вінниці, Могилеві-По-дільському, Барі. Гайсині, Тульчині (Вінницька область), Кам'янці-Подільському, Новій Ушиці, Меджибожі та ін.

Машинобудування створене в основному в післявоєнні роки й представлене рядом підприємств, які обслуговують різні галузі економіки, але найбільше - сільське господарство. Це Вінницький завод тракторних агрегатів, що виробляє сільськогосподарські трактори й культиватори; Тернопільський комбайновий завод, який крім бурякових комбайнів ви­робляє машини та устаткування для сільського господарства, деталі й додаткові пристрої; Хмельницький завод сільськогосподарських машин, який продукує посівну й садильну техніку, гноєрозкидачі, розкидачі доб­рив; Шепетівський завод культиваторів, де виробляють причіпні культиватори; Джуринський машинобудівний завод Шаргородського району - випускає техніку й устаткування для харчової промисловості, комплекти устаткування для заводу з переробки цукрових буряків; Барсь-, кий машинобудівний завод - виробляє плуги, борони, машини та устаткування для збирання врожаю і обробки посівів зернових культур.

Прилади та апарати в районі виготовляють 17 підприємств, зокрема. Тернопільська ВАТ «Ватра» - лампи розжарювання з металевою ниткою (осмієві, вольфрамові) загального застосування, лампи розрядні для спеціального використання; завод електроапаратури містечка Сутис-ки Тиврівського району - електроосвітлювальне устаткування для внутрішніх потреб. П'ять приладобудівних підприємств є у Вінниці. З них завод «Аналог» спеціалізується на випуску приладів для виробництва та розподілу електроенергії; «Аерогеоприлад» виготовляє метеорологічні прилади, геодезичну й топографічну вимірювальну апаратуру; завод «ВЗТА» - гідравлічні амортизатори, амортизаційні опори, прямозубні колові шестерні, пневматичні гальмівні системи, повітряні та вакуумні гальма, насоси для бензину, паливного мазуту; Вінницький завод «Прилад» - автоматичні ваги, устаткування для зважування й дозування; Він­ницький дослідний приладобудівний завод - вимірювальне, дослідне, оптичне, фотографічне, кінематографічне, хірургічне, стоматологічне й ветеринарне устаткування; завод «Кристал» - шліфувальні диски оброб­них приладів для полірування дорогоцінних кольорових каменів, ювелірних виробів з діамантами. Приладобудівний завод «Альора» МП і «Коммед», НВО в Кам'янець-Подільському спеціалізуються на випуску полотнищ рамних пилок для дерева, устаткування для стерилізації й дези-нфекції, медичного та хірургічного устаткування для лікарень, фітотерапевтичного -для курортів з мінеральними джерелами.

Інструментальна промисловість представлена двома заводами - у Вінниці та містечку Лозове Деражнянського району, які виробляють до­поміжне устаткування і деталі для металорізальних верстатів.

Легка промисловість району має такі підгалузі: текстильну, трикотажну, швейну, взуттєву, шкіргалантерейну. Текстильне виробництво зосереджене в Тернопільському виробничому об'єднанні «Текстерно», на Кам'янець-Подільській бавовняно-ткацькій фабриці, Кременецькій фаб­риці ватину, Хмільницькій прядильно-ткацькій фабриці, Заліщицькій фабриці текстильно-художніх виробів, Дунаєвецькій і Славутській сукон­них фабриках, Могилів-Подільськін фабриці нетканих матеріалів. Нині ці підприємства відчувають гостру нестачу сировини. Незважаючи на це еко­номічний район дає 32,3% тканин, вироблюваних в Україні. Крім бавовняних тканин (28,7 млн м2 - у Тернопільському ВО «Текстерно»), у районі виробляють сукно, неткані матеріали, ватин, бавовняні килими, матраци й подушки з кінського волоса (прядивно-ткацька фабрика ВАТ м.Хмільник), ковдри, пледи. Фабрика «Світанок» у Жмеринці виготовляє прядиво, нитки кручені бавовняні, швейні, вишивальні, а також бавовняні тканини.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Розміщення продуктивних сил»: