Сторінка
1
Поняття і роль реклами на товарному ринку.
В теперішніх ринкових умовах жодне підприємство не може успішно вести справу без реклами. Слово “реклама” латинського походження і означає:
- міроприємства, що мають за мету створити широку популярність, чи привернути увагу покупців;
- поширенню своєї мети з ціллю створення популяризації.
Перш за все реклама несе в собі інформацію, яка виражена в формі емоційного забарвлення, що доводе до свідомості та уваги потенційних покупців про найбільш важливі факти товарів і послуг.
Реклама, з однієї сторони, доводе до покупців різні версії, необхідні для купівлі і використання виробів. З другої сторони реклама створює емоціонально-психічну дію на людину. Тому, багато хто вважає, що реклама – це одночасно бізнес і мистецтво.
Американська Асоціація Маркетингу вважає, що реклама являє собою будь-яку форму продвигання ідей, товарів чи послуг, оплачену установленими розмірами замовника.
Реклама має невід’ємний зв’язок з ринком, продавцями і покупцями, а також конкуренцією товарів і послуг.
Задачі, що вирішуються рекламою на різних стадіях розвитку ринку
товарів народного споживання
Стадія розвитку ринку |
Задачі реклами |
1. Стадія підготовки ринку |
- Інформування споживачів - Формування потенціальних споживачів - Створення інформації про товаро-виробників |
2. Стадія введення нових товарів |
- Збільшення числа потенційних покупців за рахунок посиллення реклами - Інформування про місця продажу - Створення потрібного відношення до товаровиробника, його іміджа підпри-ємства - Акцентування уваги на мотиви купівлі при виборі товарів |
3. Стадія масової продажі товарів |
- Підтримка досягнутого рівня продажі - Стабілізація кола покупців - Розширення продажу з розрахунком росту випуску товарів |
4. Стадія переключення питання |
- Нагадування - Розприділення пріоритетів шляхом заміни товарів - Переорієнтація покупців |
Зміни, які відбуваються на ринку мають своє відображення в рекламі.
Кожен етап, починаючи з моменту створення продукції і закінчуючи її збутом, повинен супроводжуватися активною програмою рекламного впливу. Без вмінь користуватися рекламою швидко знижується можливість активно впливати на ринок, забезпечити собі успіх в конкурентній боротьбі за ринки збуту. Реклама повинна створювати умови для споживачів, щоб можна було свобідно вибирати торгові і інші підприємства, послуги та товари. Тільки в таких умовах вибору покупець може бути не посередньо включений в процес виробництва. За допомогою реклами ринок стає більш яснішим і доступним для покупців з різними смаками, з рівнями грошових доходів, з неоднаковими традиціями у відношенні споживачів. Реклама являється з’єднуючим елементом ринку, оскільки для реалізації актів купівлі-продажу потенціальним продавцям і покупцям необхідно “обозревать” ринок. Розголошуючи інформацію про товар, умови його придбання і споживання, реклама бере участь в формуванні товарної пропозиції. Таким чином, реклама являється однією з форм інформаційної діяльності, яка забезпечує зв’язок між виробництвом і споживачем. З допомогою реклами підтримується “оборотній зв’язок” з ринком і споживачем, що дозволяє контролювати продвигання товарів на ринку.
Реклама створює діалог між виробником і споживачем, а також створює умови для постійної реалізації випускаючої продукції, яку слід використовувати як інструмент конкуренції. Між виробниками повинна підтримуватися конкуренція, яка, по-перше, дозволяє порівняти ефективність різних виробників; по-друге, “вимиває” тих виробників, які не можуть забезпечити якість продукції і низький рівень цін; по-третє, дає можливість ліквідувати диктат виробника над споживачем. Без реклами відсутня можливість активно впливати на ринок, закріпити свою позицію на ньому. Чим більше самостійності у підприємстві, тим більше потребності в активній рекламній інформації, яка впливає на поведінку і рішення господарських суб’єктів на ринку.
Найважливішою умовою ефективної ринкової діяльності являється створення і виробництво нових конкурентноздатних товарів. Новий товар повинен відповідати вимогам, які сформовуються у споживачів до моменту виходу виробів на ринок. Цей процес вимагає цілеспрямованих рекламних зусиль як в сфері виробництва, так і в сфері торгівлі. Реклама вводе на ринок нові товари і послуги, формулює нові потребності. Для відриву від конкурентів потрібно приймати рішення по ціні, якості, рівню обслуговування.
Якщо якість випускаючої продукції буде невисока чи застаріє товар, конкуренти скористаються цим через рекламу.
Продумана реклама впливає на різні сторони підприємницької діяльності, створює ініціативу виробництва нових виробів, фактора моди, кооперації і спеціалізації виробництва. Поєднання господарюючого суб’єкта з рекламою дозволяє одержати великі прибутки і розвивати підприємство.
Реклама збагачує життя людей, збільшує їх досвід. На протязі багатьох років рекламу критикували за те, що вона заставляє людей купувати непотрібні товари, але на рекламу ринку це вирішує покупець.
Основними заходами по активізації і покращенню рекламної діяльності на сучасному етапі є:
1. Виявлення товарів найбільш потребних в рекламі сьогодні і в перспективі.
2. Створення для них уніфіцированих, високохудожніх, теперішніх рекламно-графічних рішень.
3. Розробка для цих товарів товарних знаків, створення фірмового стилю підприємства, використання його в рекламі випускаючої продукції.
4. Організація випуску для товарів рекламних матеріалів.
1 2