Сторінка
2
суб'єктивна психологія — теза;
об'єктивна психологія — антитеза;
марксистська психологія — синтез.
У журналі "Під прапором марксизму", у збірниках Державного інституту експериментальної психології Корнілов критикував ідеалістичні та механістичні концепції психічного. Він захищав положення про неможливість зведення предмета психології до фізіології, боровся за цілісне вивчення особистості замість атомістичного, "мозаїчного" розгляду психічних процесів, наголошував на ролі соціального впливу в процесі формування особистості.
Корнілов обстоював думку про психічне як функцію мозку: "Марксизм, визначаючи психічні процеси нічим іншим, як властивістю високоорганізованої матерії, не тільки не знищує психічних процесів, але вважає їх такою же мірою реальними, як і будь-яку іншу властивість матерії, наприклад рух".
Учений зазначав, що неможливо розглядати поведінку окремої людини абстраговано від соціального середовища, як це роблять і емпірична психологія, і психологія поведінки. Марксистська психологія бачить кожну людину як варіацію певного класу. Ось чому у вивченні поведінки людей слід іти не від індивідуальної психології до соціальної, я зворотним шляхом: від соціальної, класової психології до професіональної, групової, а потім уже до індивідуальної психології.
Незважаючи на великі зусилля прихильників реактології пов'язати своє вчення з марксизмом, на практиці між ними виявився значний розрив. Філософський схематизм лежав на одній поличці, а вчення про реакцію — на іншій. За рамки еклектичного поєднання марксизму і реактології справа не вийшла. Проголошення вихідних позицій залишилося декларативним. Це давало певну підставу критикувати реактологію за її антидіалектичність, невміння остаточно й рішуче подолати біологізаторські ухили.
Загалом спроби "теоретико-методологічного синтезу" з метою "модернізації" рефлексології не увінчались успіхом. Настав кінець рефлексології як школи, що претендувала на статус особливої науки і замінника психології. Невдовзі після смерті Бехтерева (1927р.) після жвавої критики і самокритики серед рефлексологів відбулося розмежування: деякі стали на шлях загострення помилок Бехтерева, на шлях войовничого механіцизму, інші піддали ретельному перегляду методологічні основи рефлексології. З цієї групи вийшли такі видатні діячі радянської психології, як В.Н.М'ясищев та Б.ГЛнаньєв. Останній після закінчення дискусії виступив у журналі "Психологія" з розгорнутою методологічною критикою рефлексології.
Література.
1. Абаньяно Н. Введение в экзистенциализм. Санкт-Петербург, 1998.
2. Абаньяно Н. Мудрость философии и проблемы нашей жизни. Санкт-Петербург, 1998.
3. Вебер М. Избранное. Образ общества. Москва, 1994.
4. Вгтдепъбанд В. О Сократе // Лики культуры: Альманах. Москва, 1995. Т.1.
5. Гуссерль Э. Картезианские размышления. Москва, 1998.
6. Гуссерль Э. Философия как строгая наука. Новочеркасск, 1994.
7. Зиммель Г. Истина и личность // Лики культуры: Альманах. Москва, 1995. Т. 1.
8. Ортега-и-Гассет X. Дегуманизация искусства. Москва. 1990.
9. Ортега-и-Гассет X. Избранные труды. Москва. 1997.
10. Риккерт Г. Введение в трансцендентальную философию. Киев, 1904.
11. Риккерт Г. Философия истории. Санкт-Петербург, 1908.
12. Риккерт Г. О системе ценностей//Логос. 1914. Вып.1. Т.1.
13. Самосознание европейской культуры XX века: Мыслители и писатели Запада о месте культуры в современном обществе. Москва, 1991.
1 2
Інші реферати на тему «Психологія»:
Смисл життя і життя, відповідне смислу. Стрес без дистресу. Г. Сельє (1907—1982)
Реактологія: реакція як вихідна ланка поведінки. К. М. Корнілов (1879—1957)
Психологічний стан абсурду: розум і світ підтримують один одного, але не здатні об'єднатися. А. Камю (1913—1960)
Культура спілкування - фактор духовності людини
Творче мислення і сучасні методи його формування у школярів за досвідом С.Н.Лисенкової