Сторінка
2

Комуністичні ідеї: історична практика їх втілення

Не вважаючи себе компетентної в питанні про міфологію різних народів, усе-таки звернуся до легенд про невідому країну, де "течуть молочні ріки з киселевими берегами". У самих різних народів є міфи про "рай на землі". В одних він безповоротно загублений як Едемський сад, в інших він схований від очей людських, щоб не проникнула туди зла сила, як Китеж-град або Шамбала. Цілі російські села, ні з того ні із сього, зривалися з давно обжитих місць, відправляючись на пошуки Беловоддя.

Слід зазначити дві риси, що простежуються у всіх аналогічних легендах: висока моральність мешканців щасливої країни і її прихованість, "недосяжність". Вимоги до морального рівня жителів ґрунтуються на необхідності нівелювання особистих інтересів в ім'я суспільних. А прихованість, мабуть, необхідна для відчуження від суспільства , де егоїстичні потреби коштують на першому місці. Тобто, у свідомості людей давно і міцно корениться думка про егоїзм як найбільшому злі .

Відзначимо і ще одну особливість у концепції "раю на землі" - тут, як правило, є в достатку усе, що необхідно людині для життя. У народних міфах усе необхідне людині дає сама земля.

Історія знає чимало авторських міфів про ідеальну країну. Згадаємо хоча б таємничу платоновську Атлантиду, що загинула через егоїстичне бажання її жителів. Але, мабуть, першими в історії більш-менш точно комуністичне суспільство описали філософи-утопісти, починаючи з Томаса Мору, і далі Томас Мюнцер, Томмазо Кампанелла, а пізніше - Мореллі, Г. Бабеф, К. А. Сен-Симон, Ш. Фур'є, Р. Оуен, Э. Кобе, а в Росії - Н.Г. Чернишевський. Як видно, усі ці філософи - представники різних європейських культур, що ще раз доводить універсальність ідеї альтруїстичного суспільства . Відзначу як ліричний відступ, що роботи цих філософів уплинули на формування соціології як науки.

Що ж таке "утопія" і "утопічний соціалізм"?

"УТОПІЯ (від гречок. ου- не і τοπος - місце, тобто місце, якого немає) - назва твору англійського мислителя Томаса Мору, у якому він описав ідеальний суспільний лад. Слово "утопія" стало загальним, що позначає незбутню мрію".

"УТОПІЯ - зображення ідеального суспільного ладу, позбавлене наукового обґрунтування".

"УТОПІЧНИЙ СОЦІАЛІЗМ - навчання про ідеальне суспільство , заснованому на спільності майна, обов'язковій праці, рівному праві на одержання продуктів; різного роду фантастичні описи цього суспільства ".

Генезис ідеї такий. Термін "утопія" веде походження від назви книги Т. Мору (1516). Поняття "утопія" стало загальним для позначення різних описів вигаданої країни, покликаної служити зразком суспільного ладу, а також у розширеному змісті усіх творів і трактатів, що містять нереальні плани соціальних перетворень.

В історії людства утопія як одна зі своєрідних форм суспільної свідомості втілювала в собі такі риси, як осмислювання соціального ідеалу, критикові існуючого ладу , прагнення бігти від похмурої дійсності, а також спроби передбачити майбутнє суспільства .

Спочатку утопія тісно перепліталася з легендами про "золоте століття ", про "острови блаженних". В античності й в епоху Відродження утопія придбала переважно форму опису зроблених держав, що нібито існують десь на землі або існуючих у минулому; у XVІІ-XVІІІ століттях одержали поширення різні утопічні трактати і проекти соціальних і політичних реформ.

Із середини XІ століття утопія усе більше перетворюється в специфічний жанр полемічної літератури, присвяченій проблемі соціального ідеалу і моральних цінностей.

Зупинимося на деяких загальних рисах навчань філософів-утопістів.

1. Указівка на приватну власність як на зло. Це зв'язано, на мій погляд, з ростом "майнової прірви" між капіталістами і робітниками.

2. Розпорядження "трудитися, не покладаючи рук", усім членам ідеального суспільства .

3. Наявність різних пристроїв , машин, що полегшують працю людей, а також розумної організації праці.

В.І. Ленін писав про утопічний соціалізм, що він "не вмів ні роз'яснити сутність найманого рабства при капіталізмі, ні відкрити закони його розвитку, ні знайти ту суспільну силу, що здатна стати творцем нового суспільства ". Звичайно, історія довела, що і сам Володимир Ілліч не зумів із усією повнотою ліквідувати ці вади утопічного соціалізму у своїй ідеології. Пізніше ми повернемося до питання про наймане рабство і силу, здатної змінити суспільний лад.

Не раз утопісти намагалися побудувати ідеальне суспільство в рамках однієї ізольованої громади. Узагалі, спроби побудови подібного соціуму простираються від сектантських громад початку нової ери до хіпі XX-XXІ століть . У рамках держави, мабуть, першою спробою реалізації цих ідей стала революція у Франції в 1789 році.

Звичайно, буржуазні революції мали місце в історії і раніше французької , але саме тут революція проходила під гаслом "Воля. Рівність. Братерство". Не будемо докладно зупинятися на причинах краху цієї революції і повернення монархії. Досить згадати , що ідеали цієї революції перетворювалися на море крові французької аристократії.

До сорокових років XІ століття ідеї рівності й альтруїстичного суспільства виражалися лише у виді фантастичних розповідей або нездійсненних проектів реформації влади . Починаючи з цього часу, народжується наукове обґрунтування цих ідей - науковий комунізм. Карл Маркс і Фрідріх Енгельс по пунктах викладають принципи комуністичної ідеології в таких роботах, як "Маніфест Комуністичної партії" (К. Маркс, Ф. Енгельс), "Принципи комунізму" (Ф. Енгельс). Істотним у їхній теорії є обґрунтування того факту, що комунізм - це не якийсь ідеал, на який повинно дорівнювати справедливим правителям капіталістичного суспільства , а зовсім нова суспільно-економічна формація, прийдешня на зміну капіталізмові.

От яке визначення дається комунізмові в Малій радянській енциклопедії: "КОМУНІЗМ (від лат. communіs - загальний , загальний) - суспільно-економічна формація переміняє , що капіталізм вища, заснована на суспільній власності на засоби виробництва, на товариському співробітництві і взаємній допомозі вільних від експлуатації, класового і національного гноблення трудящих; першою ступінню (фазою) у розвитку комуністичної формації є соціалізм, другою, вищою її ступінню - повне комуністичне, безкласове суспільство , що здійснює принцип "від кожного по здібностях, кожному по потребах"". Тобто , комунізм - ідеал суспільства , в основі якого лежить загальне благополуччя, рівність людей.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7 


Інші реферати на тему «Політологія»: