Сторінка
4

Бюджетний дефіцит у макроекономічній стабілізації

Великі стадії бюджетного процесу складаються із безлічі послідовних дрібних етапів. Наприклад, усього за сталими витратами їх налічується понад п'ятдесят, за капіталовкладеннями — близько ста. Вони охоплюють дії органів влади від виникнення потреби у витратах, їх передбачення і програмної оцін­ки до затвердження у парламенті звіту уряду про виконання бюджету.

Сукупність послідовних бюджетних етапів становить бюджетний круго­обіг. Подібно до обігу капіталу у виробництві бюджетний кругообіг віднов­люється і повторюється, але, на відміну від першого, відновлюється щорічно і триває у середньому три роки.

Найважливішою умовою успішного проходження бюджетного процесу, на наш погляд, є дотримання бюджетного календаря. Воно потребує від учасників процесу чіткого визначення суті цього поняття, його історичного характеру, технологічної послідовності, оптимальних і критичних термінів розроблення й затвердження бюджету, пізнання особливостей календаря різних витрат і бюджетів.

Сьогодні поняття бюджетного календаря чітко не визначене і не ви­вчається. Тому, як нам здається, можна дати таке визначення поняття "бюджетний календар": бюджетний календар — це сукупність послідовних періодів проходження бюджетного кругообігу у чітко визначені строки, що обумовлено щорічністю і своєчасністю бюджету.

Центр ваги у даному визначенні припадає саме на послідовні періоди з чітким зазначенням їхніх строків, що складаються з об'єктивного перебігу часу. "Коли?" — ось головне питання бюджетного календаря, багаторазово повторюване на всіх великих і малих його етапах. "Що? Як? Із якою ме­тою?" — ці й інші подібні питання для бюджетного календаря мають лише другорядне значення. "За який час? На який термін?" — такі його основні вимоги.

Для організації оптимальної бюджетної процедури одним із головних критеріїв є своєчасне виконання бюджетного календаря. А як переконує досвід (табл. 1), цей критерій в Україні досі неприйнятний.

В усіх розвинутих країнах бюджет виконується протягом року (пільгового терміну із метою дослідження можна не враховувати), але робота з його розроблення і висновку охоплює ще приблизно два роки. У поточному році один бюджет складається, другий виконується, третій звітується. Отже, бюджет­ний календар триває близько трьох років. Із країн ринкової орієнтації тільки США мають триваліший календар.

Таблиця 1. Дати прийняття бюджетів за 1999—2002 роки

№ №

Роки

Дати прийняття бюджетів

Державний бюджет України

міський бюджет Житомира

1

1999

31 грудня 1998 року

16 лютого 1999 року

2

2000

17 лютого 2000 року

04 травня 2000 року

3

2001

07 грудня 2000 року

28 березня 2001 року

4

2002

20 грудня 2001 року

05 лютого 2002 року

У таблиці 2 подано бюджетний календар України відповідно до його стадій.

Таблиця 2. Стадії бюджетного процесу та бюджетного календаря за чинним законодавством

Стадії бюджетного процесу

Конституція України

Бюджетний кодекс України

Статті , Конституції України

Бюджетний календар

Статті бюджетного кодексу

Бюджетний календар

1. Складений проектів бюджетів

ст. 96

до 15 вересня

гл; 4 ст. 27 п. 4

не пізніше як 01 жовтня

2. Розгляді; прийняття Закону про Державний бюджет України і рішень про місцеві бюджети

ст. 96

до 31 грудня

гл. 6 ст. 33 п. 1

І чит. не пізніше як 20 жовтня ,

(25,10)

II чит. не пізніше як

03 листопада (08.11)

3. Виконання бюджету, в тому числі у разі необхідності внесення змін та доповнень до Закону про Державний бюджет України і рішень про місцеві бюджети

ст. 96

з 01 січня до 31 .грудня

гл. 8

з 01 січня

до 31 грудня

4. Підготовка й розгляд звіту про виконання бюджету і прийняття рішення щодо нього

ст. 97

гл. 10 ст. 58

подається не пізніше як 01 червня

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5 


Інші реферати на тему «Фінанси»: