Сторінка
2

Нормування оборотних коштів у незавершеному виробництві і витратах майбутніх періодів

Нормування оборотних коштів для створення запасів готової продукції

До готової продукції належать вироби, завершені виробництвом, прийняті технічним контролем підприємства і здані на склад або прийняті замовником, відповідно до затвердженого порядку при­ймання продукції.

Обсяги готової продукції на складі мають бути оптимальними щодо тривалості виробничого циклу, умов реалізації продукції і по­рядку її оплати.

Норматив оборотних коштів для готової продукції (Н) визначається як добуток норми оборотних коштів у днях і одноденного випуску то­варної продукції в плановому році за виробничою собівартістю:

Н = 3 • Р,

де 3 — одноденний випуск продукції в IV кварталі планового року за виробничою собівартістю (грн.); Р — норма запасу оборот­них коштів для готової продукції (днів).

Норма запасу оборотних коштів для готової продукції обчислює­ться в днях і включає такі елементи: час на комплектування виробів для поставки, упаковку продукції, час на оформлення і здачу платі­жних документів у банк. Час на окремі операції визначається розра­хунковим способом.

За великої' номенклатури продукції, що випускається, норма обо­ротних коштів для готової продукції на складі може бути визначена як середньозважена стосовно норм для груп продукції, які включа­ють не менше 70-80 % запланованого випуску готової продукції. Розрахована за цими даними середня норма оборотних коштів по­ширюється на всю готову продукцію на складі.

Розрахунок середньозваженої норми оборотних коштів для гото­вої продукції на складі може бути зроблений за формою табл. 2

Приклад 7.

Середня норма для всіх груп готової продукції на складі стано­вила 5,8 дня (580 : 100).

Час на оформлення платіжних документів залежить від форми розра­хунків, умов відвантаження продукції. У розрахунках беремо цей показ­ник за 2,5 дня. Отже, загальна норма оборотних коштів для готової про­дукції становитиме 8,3 дня (5,8 +2,5). Якщо одноденні витрати на випуск продукції становлять 82,0 тис. грн., то норматив оборотних коштів для готової продукції становитиме 680,6 тік ірн. (82 х 8,3).

Таблиця 2

РОЗРАХУНОК СЕРЕДНЬОЗВАЖЕНОЇ НОРМИ ОБОРОТНИХ КОШТІВ ДЛЯ ГОТОВОЇ ПРОДУКЦІЇ НА СКЛАДІ

Група виробів

Питома ва­га в загаль­ному обсязі випуску,%

Затрати часу за окремими операціями, днів

Відсоткове число

(гр.2 х гр.7)

нагрома­дження партій

підбірка, пісорту-вання за замовлен­нями

упаковка і марку­вання

транспор­тування і вантажен­ня

Разом

1

2

3

4

5

6

7

8

А

30

2

1

1

2

6

180

Б

40

3

2

1

2

8

320

В

10

1

-

-

1

2

20

Г

20

2

-

-

1

3

60

Усього :

100

         

580

Сукупний норматив оборотних коштів підприємства на плановий рік визначається підсумовуванням нормативів за кожною статтею нормованих оборотних коштів. Виходячи із загальної потреби під­приємства в оборотних коштах, розраховують приріст (зменшення) їхнього нормативу в запланованому періоді. Ці дані використовую­ться під час складання фінансового плану. У фінансовому плані для покриття приросту нормативу оборотних коштів мають бути забез­печені відповідні джерела.

Розрахунок нормативу оборотних коштів економічним методом

Визначення потреби в оборотних коштах прямим методом пе­редбачає виконання розрахунків для кожного елемента оборотних коштів. Вони здійснюються на тривалий період, якщо раптово не змінюються асортимент продукції, технологія виробництва, умови постачання та збуту продукції. Обчислений методом прямого роз­рахунку норматив щорічно коригується підприємством з ураху­ванням змін виробничої програми і швидкості обертання оборот­них коштів. Для корекції використовується економічний метод розрахунку.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Фінанси»: