Сторінка
3
Крім зазначених шести головних методів установлення цін на товар, у міжнародній торговельній практиці використовуються й інші методи, серед яких необхідно виділити такі:
УСТАНОВЛЕННЯ ЦІН НА ОСНОВІ ЗАКРИТИХ ТОРГІВ - розрахунок ціни з огляду на очікувані цінові пропозиції конкурентів, а не за показниками витрат і попиту. Використовується у боротьбі за підряд у процесі торгів.
УСТАНОВЛЕННЯ ЦІН НА ОСНОВІ ВІДЧУТНОЇ ЦІННОСТІ ТОВАРУ - ціноутворення на основі сприйняття покупцем ціннісної значущості товару, а не витрат продавця.
УСТАНОВЛЕННЯ ЄДИНОЇ ЦІНИ З ВКЛЮЧЕНИМИ У НЕЇ ВИТРАТАМИ НА ДОСТАВЛЯННЯ - визначення ціни за географічним принципом, коли фірма стягує з усіх замовників, незалежно від їх місцезнаходження, одну й ту саму ціну, додаючи до неї витрати на доставляння товару.
УСТАНОВЛЕННЯ ЗОНАЛЬНИХ ЦІН - установлення цін за географічним принципом, коли всі замовники в межах зони сплачують ту саму сумарну ціну, а самі ціни підвищуються в міру віддалення від зони.
УСТАНОВЛЕННЯ ЦІН ВІДПОВІДНО ДО БАЗИСНОГО ПУНКТУ - установлення цін за географічним принципом, коли продавець вибирає те або інше місто як базисний пункт і стягує з усіх замовників транспортні витрати в сумах, що дорівнюють вартості доставляння з цього міста незалежно від місця фактичного відвантаження товару.
УСТАНОВЛЕННЯ ЦІНИ ФОБ У МІСЦІ ВИРОБНИЦТВА ТОВАРУ - установлення ціни за географічним принципом коли товар передається перевізнику на умовах франко-вагон, а замовник оплачує усі витрати на транспортування від місця перебування підприємства до місця призначення.
Перелічені методи ціноутворення завжди використовуються фірмами комплексно, причому один і той самий товар на різних ринках може продаватися за різними цінами ("цінова дискримінація") залежно від виду товару, місця і часу продажу, особливостей внутрішньофірмової стратегії.
ЛІТЕРАТУРА:
1. Анализ финансово-экономической деятельности предприятия: Учеб.-практ. пособие / М. С. Абрютина, А. В. Грачев и др. - М., 1998.
2. Внешнеэкономическая деятельность предприятия. Основы: Учебник / Г. Д. Гордеев, Л. Я. Иванова, С. К. Казанцев и др.; под ред. Л. Е. Стровского. - М., 1996.
3. Внешнеэкономическая деятельность: Учеб.-практ. пособие: 2-е изд. / Е. Ф. Прокушев. - М., 1999.
4. Внешнеэкономические связи: Учеб. пособие/ И.Т. Балабанов и др. - М., 1998.
5. Грачев Ю. Н. Внешнеэкономическая деятельность. Организация и техника внешнеэкономических операций Учеб.-практ. пособие. - М., 2000.
6. Коммерческое ценообразование: Учебник / И. В. Липсиц и др. - М., 1998.
7. Лунин Е. И. Маркетинг, менеджмент и ценообразование на предприятиях (в условиях рыночной экономики). - М., 1993.
8. Розенберг М. Г. Международная купля-продажа товаров. - М., 1995.
9. Ценообразование: Учеб.-практ. пособие / П. Н. Шуляк и др. - М., 1998.
10. Цены и ценообразование. Краткий курс: Учеб. пособие / И. А. Желтякова и др. - СПб., 1999.
11. Цены и ценообразование. Тесты и задачи: Учеб. пособие / И. А. Желтякова и др. - СПб., 1999.
12.Цены и ценообразование: Учебник / Под ред. В. Е. Есипова. - М., 1999.
13. Цены и ценообразование: Учебник / И. К. Салимжанова и др. - М., 1999.
14. Цены. Ценообразование. Ценовая политика: Учеб. пособие / Э. А. Уткин и др. - М., 1997.