Сторінка
2

Поняття пропозиції. Ринкова рівновага

Слід розрізняти найкоротший ринковий період, короткостроковий та довгостроковий періоди.

q Найкоротший ринковий період настільки малий, що виробники не встигають відреагувати на зміну попиту і ціни. Наприклад, фермер привіз на ринок на одному грузовику весь свій урожай томатів даного сезону. Крива пропозиції буде абсолютно нееластичною; фермер продасть все по любій ціні. Чому? Тому що він не може запропонувати більше томатів, ніж він привіз на своєму грузовику, якщо ціна переважить його очікування. Він не зможе виростити томати за ніч. Необхідний цілий сезон щоб відреагувати на збільшення ціни виробництвом більшої кількості продукції. З іншого боку, оскільки продукт є скоропортящимся, фермер не може вилучити його із ринку, якщо ціна виявиться менше його очікувань – він всеодно продасть все що привіз. Таким чином, на протязі дуже короткого проміжку часу пропозиція томатів зі сторони фермера є фіксованою; він зможе запропонувати лише стільки, якільки привіз на своєму грузовику, яка б висока ціна не була. Загроза псування вимушує фермера продавати всю продукцію навіть у випадку значного зниження ціни.

На рис.1 показана крива абсолютно нееластичної пропозиції зі сторони фермера в найкоротший період.

Рм

Р0

В короткостроковий період виробничі потужності окремих виробників і всієї галузі залишаються незміними. Проте підприємства мають достатньо часу щоб використати свої потужності інтенсивно. Наприклад, наш фермер, маючи землю і сільськогосподарську техніку, змінити їх ніяк не зможе. Проте, в цей період часу він може застосувати більш інтенсивні методи вирощування томатів, прикладаючи більше праці, більше міндобрив і пестицидів для отримання урожаю. Результатом буде ріст виробництва як реакція на запропоноване збільшення попиту.; така реакція зі сторони виробника буде означати більш високу еластичність томатів, що і показано на рис. 1.

В довгостроковому періоді достатньо часу для того, щоб фірми встигли приняти всі бажані міри по пристосуванню своїх ресурсів до вимог змінившоїся ситуації. Окремі фірми можуть розширити (скоротити) свої виробничі потужності; нові фірми можуть увійти в склад галузі (а старі покинути її). Наприклад, фермер має можливість придбати додаткову земельну ділянку, а також закупити більше обладнання і машин. На рис.1 показано, що навіть невелика зміна в ціні приведуть до збільшення кількості продукції як реакція на пропонуєме розширення попиту. При умові, що галузь по виробництву томатів використовувала б невелику кількість відповідних ресурсів, то ріст попиту зі сторони цієї галузі залишив би їх ціни без змін. Тобто, крива пропозиції була б абсолютно абсолютно еластичною.

5. Для того, щоб опреділити ціну продукту і кількість, яка реально купується і продається на ринку, необхідно звести разом поняття попиту і пропозиції. Для прикладу наведемо таблицю:

В таблиці колонки (1) і (2) відтворюють шкалу ринкової пропозиції кукурудзи.

Перед нами стоїть питання: яка із пяти можливих цін дійсно признана в якості ринкової ціни на кукурудзу?

Загальна величина пропозиції в тиждень

(1)

Ціна за центнер (дол.)

(2)

Загальна величина попиту в тиждень

(3)

Надлишок (+) чи нестача(-)

(4)

12 000

5

2 000

+ 10 000

10 000

4

4 000

+ 6 000

7 000

3

7 000

0

4 000

2

11 000

- 7 000

1 000

1

16 000

- 15 000

Ціна в 5 дол приведе до надлишку кукурудзи в 10 000 центнерів, тобто надлишкову пропозицію кукурудзи. В результаті конкуренти зібють ціну з метою продати надлишок кукурудзи. Те саме проходитиме при ціні в 4 дол, хоча надлишок буде значно меншим в результаті того, що менша ціна побуджує продавців витрачати менше ресурсів на вирощування кукурудзи, і в результаті конкуренція знову збиває ціну. Ціна в 1 дол. приведе до дефіциту кукурудзи, тобто попит на кукурудзу буде перевищувати пропозицію її в результаті того, що при такій ціні споживачі захочуть купити більше продукції, в той час коли у фермерів зникне бажання вирощувати кукурудзу. Знову, конкуренція між продавцями підніме ціну з 1 до 2 дол. і т. д. При ціні 3 дол. кількість кукурудзи, яку фермери бажають виростити і запропонувати на ринок дорівнює тій кількості, яку споживачі бажають купити. Коли при ціні 3 дол. немає ні надлишку, ні нехватки – отримуємо рівноважну ціну, тобто при ціні 3 дол. рішення виробників про продажу=рішенню покупців про покупку.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Мікроекономіка»: