Сторінка
2

Попит

4. Величина попиту не завжди залежить від ціни на продукцію. Величина попиту часто залежить від навколишніх споживачів. Кожен споживач відчуває на собі вплив смаків і переваг інших споживачів. Сучасна економічна наука особливо виділяє три найбільш типові форми впливу навколишніх людей на споживача, які породжують в поведінці покупця три ефекти:

- ефект приєднання до більшості (“юрби”);

- ефект сноба (покупець-сноб в жодному разі не придбає те, що купують всі).;

- ефект Веблена (престижного, або демонстративного, споживання).

У першому випадку споживач намагається купувати те, що купують всі.

У другому випадку у споживача реакція на моду має зворотну спрямованість.

У третьому випадку, споживач купує товари з метою справити враження на оточуючих. Це престижне або демонстративне споживання в літературі називається “ефектом Веблена”. Торатейн Веблен у своїх працях розтлумачив механізм престижного споживання, яке користується не реальною ціною, а престижною, не реальною корисністю блага, а показною, розрахованою на те, щоб створити враження при високий клас споживача.

5.

Підпис: Якщо товаровиробник продає товарів стільки, скільки він може продати, а ринкова ціна залишається сталою, незмінною, то на ринку діє досконала конкуренція
Попит на товари при досконалій конкуренції:

На ринку досконалої конкуренції ціна – це задана величина: окремо взятий агент ринку ніякого прямого впливу на ціну не здійснює. Коли продавець встановить на свій товар вищу ціну, покупці перейдуть до його конкурента. Якщо ж він встановить нижчу ціну, він не зможе задовольнити весь попит, тому що частка його на ринку не є великою. Не в змозі змінити ціну і покупець. Пристосування до ринку в умовах досконалої конкуренції відображається в обсязі продажу і в обсязі купівлі.

Якщо виробник збільшує обсяг випуску продукції і ціна падає діє ринок недосконалої конкуренції.

Підпис: Попит на товар в умовах недосконалої конкуренції

6. Ринковий попит – сума всіх індивідуальних попитів.

Перехід від шкали індивідуального попиту до шкали ринкового попиту може бути легко здійснено внаслідок сумування величин попиту, які пред’явлені кожним споживачем при різних можливих цінах.

Приклад: якщо на ринку діє всього три покупці, як це показано в таблиці 2,було б легше опреділити загальні величини попиту при кожній ціні: Таблиця 2.

Ціна за центнер (дол.)

Величина попиту

Загальна величина попиту в тиждень

1-й покупець

2-й покупець

3-й покупець

5

10

+

12

+

8

=

30

4

20

23

17

60

3

35

39

26

100

2

55

60

39

154

1

80

87

54

221

Відомо, що конкуренція передбачає набагато більше число покупців продукту на ринку. Тому, щоб запобігти довгого процесу сумування, уявимо що на ринку діє 200 покупців кукурудзи і кожен з них вирішив купити однакову кількість кукурудзи по кожній із різних цін. Таким чином, ми можемо опреділити загальний ринковий попит шляхом множення величин попиту, наведених в таблиці 1 на 200. Ринковий попит відображений в таблиці 3:

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Мікроекономіка»: