Сторінка
3
Права інтелектуальної власності обмежені за термінами. Мінімальний період охорони відрізняється залежно від країни.
Мінімальний період охорони:
- патентів - 20 років з моменту подачі заяви на патент:
- товарних знаків - 7 років з моменту початкової реєстрації і кожного поновлення реєстрації. Реєстрація відновлюється на невизначений термін
- промислових зразків – що найменше 10 років.
Власники прав інтелектуальної власності втрачають своє рево, якщо закінчується термін захисту. Після цього ПІВ можуть використовуватися будь-яким членом суспільства, без звернення за дозволом до будь якого власника права власності.
Х метою забезпечення того, щоб поліпшений і посилений захист ПІВ не позначався негативно на передачі технологій на розумних комерційних умовах, передбачається, що країни можуть вживати відповідні заходи, включаючи законодавчі, для запобігання власниками інтелектуальної власності зловживання своїми правами, а також прийняттю практики, яка стримує торгівлю чи несприятливо впливає на передачу технологій.
В угоді сформульованій зобов’язання урядів країн-членів передбачати у своєму національному законодавстві процедури і гарантії, спрямовані на те, щоб забезпечити ефективну реалізацію ПІВ. Вимоги до процедури:
1 повинні мати справедливий характері ґрунтуватися на принципах рівноправності;
2 не повинні бути складними, дорогими, встановлювати нереальні терміни, ввести до не обґрунтованих затримок;
3 повинні передбачати можливість звертання в судові інстанції для перегляду остаточних адміністративних рішень і права виносити спірні питання на судові розгляди.
Виконання угоди від утримання урядами положень, що містяться в ньому, контролює Рада з торгівельних аспектів інтелектуальної власності.
Уряди різних країн часто прагнуть обмежити з тих чи інших причин передачу технологій. Так, обмеження експорту новітньої технології пояснюється бажанням утримати технологічне лідерство на світовому ринку чи міркуванням національної безпеки. Обмеження імпорту технології часто пов’язане з необхідністю зниження іноземної конкуренції, збереження робочих місць чи невідповідністю національних стандартів іноземним технологіям.
З метою виконання міжнародних угод країни-учасниці вводять державний контроль за продажем технічних досягнень, що можуть бути використані для створення хімічної, бактеріологічної ракетної зброї. Особливому контролю піддається вивезення технологій, призначених для створення продукції, що має мирне призначення, але які можуть бути використані і для виробництва зброї масового знищення.
Державні механізми міжнародного технологічного обміну бувають прямі, що здійснюються органами експортного контролю, методами мирного і прикордонного контролю, і непрямі, які здійснювання через державну систему реєстрації патентів і торгівельних знаків.
Права, що охороняються за Женевською конвенцією про охорону інтересів виробників фонограм від незаконного відтворення їх форм.
Прийнята 26 жовтня 1971 року. В ній беруть участь 70 держав. Щоб прийняти участь в Конвенції потрібно бути:
· членом ООН;
· або спеціалізованої установи ООН.
Охорона за Конвенцією здійснюється шляхом надання національного режиму тільки за ознакою громадянства.
Захист надається тільки від виготовлення дублікатів фонограм без згоди виробників, тобто:
- незаконне тиражування;
- заборона ввозу дублікатів, тиражування здійснюється з комерційною метою;
- від розповсюдження таких дублікатів
Існують три механізми захисту:
¨ національне законодавство;
¨ спеціальне законодавство в галузі суміжних прав;
¨ законодавство про недобросовісну конкуренцію;
¨ кримінальне законодавство