Сторінка
6
Приклад : в=3
===60
Для визначення величини індуційованих інвестицій використовуємо формулу:
I варіант. Рівномірний ріст національного доходу,
Оскільки зміна доходу , починаючи з 1-го періоду є постійною величиною (30) , то рівень індуційованих інвестицій , що з’являються 2-му періоді в подальшому залишається незмінним (90) .
ІІ варіант . Нерівномірний ріст національного доходу .
Умова – національний доход () в кожному наступному періоді зростає , але величина приросту то збільшується , то зменшується .
При постійному , але нерівномірному рості доходу коливання величини приросту останнього обумовлює то збільшення , то зменшення індукованих інвестицій (теж їх коливання )
ІІІ варіант Нерівномірні коливання національного доходу ,
Умова – національний доход ( ) то росте , то спадає.
Графік показує , що нерівномірні коливання доходу ( ) викликають ще більш сильні за амплітудою коливань коливання інвестицій , наприклад , якщо в попередньому періоді доходу падав , то інвестиції побочного періоду набувають від’ємного значення економічний зміст даного явища полягає в тому , що чисті інвестиції () тут відсутні , а кошти , що виділяються на заміщення зносу не забезпечують простого відтворення основного капіталу .
Взаємодія мультиплікатора та акселератора.
Залежність D
Функція сукупного попиту (доходу ) з врахуванням Інабуде такого вигляду , відображаючи взаємодію мультиплікатора та акселератора :
Модель Самуельсона – Хікса .
- національний доход в n-му році;
S- частка заощаджень в національному доході ;
(1-S) – частка споживання в НД;
b- коефіцієнт акселерації ;
- національний доход в (n-1)-му році;
-національний доход в (n-2)-му році;
- автономні інвестиції n-му році.
У данійформулі відображаються обидві сторони залежності між національним доходом і інвестиціями .
Неокейнсіанські макроекономічні моделі за необхідну умову економічного зростання вважають рівність інвестицій заощадненням , тобто повну реалізацію коштів , котрі йдуть на накопичення .Нерівність цих величин розглядається як ознака порушення економічної рівноваги .
Перевищення (І) над (S) повинне означати нестачу коштів щодо інвестиційного попиту , а перевищення (S) над (І) – неповну задіянність ресурсів . Завдання економічного регулювання полягає в досягненні повного використання національного доходу як джерела ефективного попиту , за умови , що сума повинна дорівнювати одиниці.
Значення b з цього рівняння:
Це – комплексні корені
Графічно це має такий вигляд:
Крива ОЕ відображає значення , крива ЕК – значення . Виділяють чотири роки парних значень та b, в яких є різкий характер змін (НД).
І зона – система економічно стабільна. Вона характеризується монотонним наближенням до нової рівноваги.
ІІ зона – система економічно стабільна, характеризується затухаючими коливаннями.
ІІІ зона – система нестабільна , коливання носить вибуховий характер.
IV зона – система нестабільна , характеризується монотоним віддаленням від рівноважного стану, точки кривої ОЕК являють собою комбінації
та b, які викликають постійні (рівномірні коливання доходу).
Динаміка НД в різних зонах парних значень та b.
5.Моделі економічних циклів.
Для характеристики циклічного розвитку розглядають ряд моделей, серед яких виділяють модель Калдора, Крафта-Вайзе, модель Гудвіна.
Модель Калдора дає внутрішнє пояснення кон’юктури коливань і складається із факторів які діють на Рблаг Вона використовує криві інвестицій і заощаджень нелінійного характеру і їх зміну у середині строков. періоді. Можна визначити специфічні функції інвестицій і заощаджень Калдора.
Функція інвестицій.
В середині строк. періоді залежність обсягів S i I від величини доходу змінюється і тому в числі аргументів знаходиться час t. Якщо доход росте на протязі років і очікують продовження росту, то люди збільшують ГСЗ. На графіку це відображається зрушенням кривої вгору.