Сторінка
3

Облігації та їх види

5. Оцінка умов емісії облігації передбачає вивчення:мети та умов емісії; періодичності виплат процента та його розміру; умов погашення основної суми тощо. За оцінки потрібно мати на увазі, що більш часта періодичність виплат може перекрити вигоди для інвестора, отримані від більшої величини процента.

Емісія облігацій надає підприємству певні вигоди:

1. Воно отримує дешевші ресурси та доступ до широкого кола кредиторів. Зазвичай вартість взятих у борг грошей через випуск корпоративних облігацій дорівнює проценту депозитної ставки банку (кредитна на порядок вища).

2. Для того щоб залучити кошти, не потрібна ліквідна застава, яку вимагають банки за кредитування. За емісії облігацій важливішим є ім’я компанії та довіра до неї.

3. Існує можливість кредитувати (або отримувати кредити) поза банківською системою. Банк, як фінансовий посередник, через свої послуги збільшує вартість кредиту. Оминаючи банк, одне підприємство може прокредитувати інше з більшою вигодою (підприємство-позичальник випускає облігації, а підприємство-кредитор їх купує).

4. Емітент не втрачає своєї незалежності. Основним документом для інвесторів є проспект емісії, а типовий договір емітент облігацій визначає сам. Щодо банківського кредитування, то кре­дитний договір пов’язаний з певними обмеженнями й зобов’язан­нями для позичальника. Іноді банк диктує позичальнику, куди перераховувати кошти, обмежує його господарську діяльність, контролює рух коштів на рахунках тощо.

5. У випадку акціонерного товариства емісія облігацій не порушує структуру власності, на відміну від емісії акцій, яка несе більшу небезпеку для власників товариства.

6. Підприємство-емітент має можливість дострокового викупу облігацій і зниження ціни обслуговування боргу, якщо отримає доступ до дешевших ресурсів або отримає більшу виручку раніше, ніж передбачалося.

Маючи багато позитивних якостей, емісія облігацій, як джерело інвестиційних ресурсів, має певні негативні якості. Основні з них такі:

¨ Необхідність повернення боргу за облігаціями. Гроші, отримані через випуск акцій, повертати не обов’язково.

¨ За публічного продажу облігацій підприємство отримує багатьох кредиторів. За банківського кредитування кредитор один.

¨ Емісія облігацій пов’язана з більшими витратами, ніж за банківського кредитування.

Підприємство, яке має намір випустити облігації, має відповідати певними вимогам. Зокрема, необхідними критерієм є позитивне ставлення до підприємства потенційних інвесторів, оптимальне співвідношення власних і позичкових коштів.

Першими кроком в емісії облігацій є вибір андерайтера (організатора розміщення) облігацій, яким може бути інвестиційна компанія або банк. Проводити розміщення облігацій самостійно, тобто без залучення фінансових посередників, доцільно тільки тоді, коли підприємство планує продати весь випуск облігацій наперед відомому колу інвесторів або розмістити невеликий його обсяг серед своїх працівників.

У цілому, можна виділити такі основні етапи емісії облігацій, які розміщується через підписку:

1. Затвердження емітентом рішення про випуск облігацій.

2. Підготовка проспекту емісії.

3. Державна реєстрація випуску цінних паперів і проспекту емісії в ДКЦПФР.

4. Виготовлення сертифіката облігацій.

5. Розкриття інформації про реєстрацію проспекту емісії.

6. Підписка на облігації.

7. Реєстрація звіту про підсумки випуску облігацій.

8. Розкриття інформації, що міститься у звіті про підсумки випуску облігацій.

Перш ніж проводити емісію облігацій підприємство має визначити форму їхнього випуску, строк обігу та ставку дохідності.

Найбільші перспективи в Україні мають іменні бездокумен- тарні облігації, коли емітент не несе витрат на підготовку бланків цінних паперів, а для покупця спрощується процедура їхньої купівлі-продажу.

Підприємство може розмістити облігації на короткий строк під невеликий процент, але при цьому нести великий ризик, або не ризикувати й випустити облігації на триваліший строк і під вищий процент.

Щодо дохідності облігацій, то вона має трохи перевищувати процентну ставку банківського депозиту, а також конкурувати з дохідністю інших облігацій на ринку (на українському ринку ставка дохідності облігацій перебуває на рівні 18—30 % річних у гривнях).

Основним етапом розміщення цінних паперів є розроблення проспекту емісії, оскільки на наступних етапах відбувається практична реалізація всіх положень, викладених у проспекті. У ньому має бути чітко визначено такі поняття: основні характеристики та фінансові аспекти випуску облігацій; права їх власників; випадки дострокового погашення облігацій; спосіб, строк і порядок їхнього розміщення; механізм визначення ціни розміщення; умови та порядок оплати облігацій; порядок зберігання та обліку прав на них; порядок погашення цих цінних паперів, оподаткування доходів за ними й виплати процентів.

По суті, проспект емісії є довідковою інформацією про підприємство, а її підготовка не потребує спеціальних зусиль.

Існує кілька способів розміщення (продаж) облігацій:

1. Продаж облігацій напряму, тобто поза торговельною системою, біржами та послугами брокерів. Він виправданий, якщо коло потенційних інвесторів обмежене й немає необхідності витрачатися на комісійні посередникам. У цьому разі підприємство повинне мати спеціалістів з роботи з цінними паперами.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Цінні папери»: