Сторінка
2
Ніни Мацяш “Олекса Довбуш” 1995 р. вийшла як спецвипуск газети “За незалежність”, польської, словацької, російської, німецької. В рукописі — збірка віршованих скоромовок для дітей, які друкувалися в періодиці України та (в перекладі) у Білорусії. Автор багатьох публіцистичних та літературознавчих статей і рецензій.
ВАСИЛЬ ОЛІЙНИК
Народився на селі, в Сівці-Калуській Калуського району Івано-Франківської області 15 лютого 1948 року. Батько був робітником, мати — колгоспницею. Працювали важко і жили нелегко. Але в хаті панувала злагода, тепло, затишок. У нашій оселі, а стоїть вона при самому гостинці, завжди були якісь люди: то дівчата, які поспішали в місто, то поважні ґазди, які приходили до батька на бесіду, то обвішані торбами жебраки, які просили милостиню. І всі щось розповідали, пригадували, а інколи співали. Це зворушувало серце, зачаровувало до самозабуття.
Вірші почав писати в шкільні роки. Тоді, з доброго благословення калуського поета, музиканта і вчителя Йосипа Антоновича Попадюка, з'явилися вони у районній газеті “Зоря Прикарпаття”. Першим поетом, якого полюбив раз і назавжди є Володимир Сосюра. Книга його “Вибраного”, що вийшла у світ 1948 року, була першою книгою моєї особистої бібліотеки. А сталося так. Однієї холодної зими нам, сільським школярчукам, у вкритому інеєм клубі, крутили фільм «Білий пудель». Аби зігріти чималенький зал, прибиральниця спалювала в грубці, очевидно, списані книжки та журнали. Побачив я у її руках і мій заповітний томик, взамін якого мусив принести кілька полін.
Після закінчення восьмирічки навчався у професійно-технічному училищі, працював бетонником, слюсарем-вентиляційником, інженером, меблярем. Поступив на факультет журналістики Львівського університету їм. І. Я. Франка, після чого працював у долинській районній газеті.
Ким би не працював, а поезія була завжди зі мною. Вірші друкувалися в обласній та республіканській пресі, колективних збірках творчості молодих “Новоліття”, “Калиновий спів”, “Ранковий клич” альманасі “Вітрила”. В 1981 році вийшла друком перша книжка віршів Стремено”, а у 1992 — “Гармонія площин”.
Живу в Долині, працюю в редакції газети “Свіча”.
Надрукував кілька нарисів про життя і творчу діяльність досі невідомих або мало відомих діячів літератури, культури мистецтва минулого. Докладаю зусиль, щоб люди більше знали про тих, хто українську літературу підносив і підносить до світового різня. Переконливий тому приклад — Свято ліричної Франкової поезії в Долині, яке відбувається кожного року.
Відрадно, що й мої колеги-журналісти видали свої книжки. Це запалює до праці, адже, як сказав колись Володимир Сосюра, я зовсім іще не заповнив золото і анкети життя.
1 2