Сторінка
2
Коло броду тиху воду
Гладить ніч рукою.
Потемніли сині гори,
Сонце заховалось .
Тихий шепіт, наче морем,
Крони ся гойдали.
У 1998 р. була видана друга книжка Марії Фуштор, що називається “Мамина криниця.” Ця книжка посвячена донькам:
“Моїм юним донечкам
Світлані та Оксані з посвятою.
Хай криниця маминої
Любові ніколи для вас не зміліє.”
З маминої криниці поетеса черпає найніжніші почуття до рідної землі і своїх щедрих краян.
Мамина криниця – то уособлення найвищих моральних цінностей людини. Поетеса звертається до джерел духовності рідного народу, до його історичних коренів.
Найчастіше в полі зору авторки перебуває доля жінки – коханої дружини, і найперше, матері та матері – України:
“Мені бракує матері любові,
О, як я хочу матері тепла.
І ніжності, що в лагідному слові,
І мудрості розумного чола.”
(“Я хочу матері тепла”).
Брак материнського тепла є найбільшою втратою. І тоді
На вітрі хвіртка боляче порипує,
Шумлять тополі сумно у дворі,
А тиша, як душа розп’ята, схлипує,
Що так болить, що так болить мені.
(“Мамина криниця”).
Рідне село, музика його пісні і праці, щедрі душі людей – поетична палітра нової книжки. Лірична героїня, з чистим сумлінням і щирістю, переповнена відповідальністю за свій час, за не завжди втішну реальність життя.
Твори Марії Фуштор цікаві своєю безпосередністю, оптимізмом, вони сповнені віри в перемогу добра і світла. (“Не плач”).
Авторка тяжіє до філософського осмислення буття, намагається збагнути його нестримний плин, взаємозв’язок людини і природи, прагне “до гір торкнутися”, питає у “красенів білих” – лелек: “чи добре їм було в чужій стороні?”, коли “небо стримано й урочисто починало дощем бриніти” .
Її твори емоційно насичені, пройняті творчим неспокоєм, оспівуванням складного світу сучасника. Терпкий смак неповторності і людського неспокою, морального вивершення переповнюють кращі поезії книги (“Під сокири сад пустили”).
Аби “сумління не гризло душу” моральним кредом поетеси є її великі попередники – Т.Шевченко, Леся Українка, В.Стефаник, Ю.Федькович.
Марія Фуштор – лірик. Основа її творчого неспокою – особисте переживання. Тож найбільшої майстерності вона досягає в ліричних мініатюрах, прозорих як джерельна вода (“Чомусь говорять, що життя”).
Вірші поетеси охоплюють і вселюдські проблеми, і найінтимніші почуття, стверджують людяність, любов, красу, без яких “не проросте в душі зернина”. Світлі порухи людської душі розкрито у віршах “Де поділися твої слова?”, “Приснись мені”, “Я покличу тебе у ніч”, “Посиди зі мною”, “Подай руку мені”. По-своєму розкриває авторка і дитячий світ у поезіях “Весняночка”, “Чапля”, “Журавлик”, “Загляне тепле сонечко”, новорічній п’єсі “На балу у снігової королеви”.
Зараз Марія Фуштор проживає в Івано-Франківську де і творить свої шедеври, та видає книги.
.Кажуть, що поезія завжди приходить несподівано і безповоротно. Людина живе своєю працею . Але талант заставляє звідати муки і радості поетичної творчості.
1 2