Сторінка
3

Життєвий і творчий шлях Г.Менделя

У цілому ж все стає зрозумілим, якщо припустити, що зернятко чи поміцнішало зовсім дозріло до моменту, коли в нього проникнула маленька ще личинка. З цього, щоправда, випливають висновки і припущення, що я не зважуюся висловити навмання. У всякому разі, представляється бажаним ретельно вивчити спосіб існування цієї тварини, щоб одержати можливу ясність щодо його розмноження і поширення; у противному випадку є підстави побоюватися, що ми позбавимося одного із самих живильних земних плодів. Як я чув, власники великих маєтків налаштовані вже в наступне літо відмовлятися від розведення гороху.

Грегор Мендель».

Досліди над рослинними гібридами. (перший закон Менделя).

Мендель займався дослідами в області ботаніки, зокрема – тоді він займався досвідами по спрямованому культивуванню рослин, що пізніше зійшли на немає. Мендель доставляв з далеких і ближніх околиць Брюнна рослини, що особливо цікавили його через своєї атипичности, і приносив додому, щоб культивувати в спеціально для нього відведеної частини монастирського саду при різних зовнішніх умовах. Мендель дуже був зайнятий дослідницькою роботою. Весь тодішній біологічний світ вважав, що під впливом умов культивування в рослин і тварин можуть з'являтися нові, що передаються в спадщину ознаки!

Він займався кропотливейшими метеонаблюдениями.

Він замахнувся на кардинальне питання біології – на проблему мінливості, тобто спадковості.

Він ставив, нарешті, експерименти з горохом, що, починаючи з 1854-го, щорічно щовесни висівав у маленькому садку під вікнами прелатури.

Доповідь «Досвіди над рослинними гібридами», що був прочитаний брюннским натуралістом у 1865-м, виявився несподіванкою навіть для друзів. Несподіванкою не тому, що Мендель зробив доповідь, адже, звичайно, було відоме, що роботу з гібридизації гороху він веде уже багато років, а через те, що було в доповіді сказано.

Чи випадково Мендель зайнявся проблемою гібридизації? Що це було: ще одне хоббі дилетанта, розвага типу збирання марок. Чи випадковим був об'єкт його експерименту – садовий горох, через якого посмертні недруги назвали відкриті їм закони «гороховими»?

Досліди над рослинними гібридами

«Приводом для постановки досвідів, яким присвячена дійсна стаття, послужило штучне схрещування декоративних рослин, що вироблялося з метою одержання нових, що розрізняються по фарбуванню форм. Для постановки подальших досвідів з метою простежити розвиток помесей у їхньому потомстві дала поштовх закономірність, що кидається в очі, з яким гібридні форми постійно поверталися до своїх родоначальних форм».

На горосі легко ставити чіткий гибридизационний досвід по класичної Кельрейтеровой методу. Потрібно лише розкрити пінцетом великий, хоч ще і не дозрів квітку і, обірвавши пильовики,, перетворити гермафроида в непорочну незайману, що буде терпляче чекати визначеного їй експериментатором чоловічого насіння.

А оскільки самозапилення виключене, сорти гороху представляють собою, як правило, «чисті лінії» з константними ознаками, що незмінюються від покоління до покоління, що обкреслені вкрай чітко.

І Мендель прозорливо виділив «елементи», що визначали міжсортові розходження: фарбування шкірки зрілих зерен і – окремо – зерен незрілих, форму зрілих горошин, колір «білка» (ендосперми), довжину вісі стебла, розташування і фарбування бутонів.

Тридцять із зайвим сортів використовував він в експерименті, і кожний із сортів попередньо був підданий дворічному іспиту на «константність», на «сталість ознак», на «чистоту кровей» – у 1854-м і в 1855-м.

Мендель займався жуком горохової зерноїдки восени 1853 року.

Вісім років йшли експерименти з горохом. Сотні разів за вісьмох цвітінь своїми руками він акуратно обривав пильовики і, набравши на пінцет пилок з тичинок квітки іншого сорту, наносив її на незаймане рильце маточки. На десять тисяч рослин, отриманих у підсумку схрещувань і від гібридів, що самообпилилися, було заведено десять тисяч паспортів. Запису в них дотошно акуратні: коли батьківська рослина вирощена, які квіти в нього були, чиїм пилком зроблене запліднення, які горошини – жовті чи зелені, гладкі чи зморшкуваті – отримані, які квіти – фарбування по краях, фарбування в центрі – розпустилися, коли отримані насіння, скільки з них жовтих, скільки зелених, круглих, зморшкуватих, скільки з них відібране для посадки, коли вони висаджені і так далі.

Задача кожного даного досвіду і полягала саме в тім, щоб піддати спостереженню ці зміни для кожної даної пари розбіжних ознак, з'єднаних у гібридних формах, і вивести закон, по якому ці ознаки переходять з покоління в покоління.

Грегору Менделю прийшла думка замінити опис ознак рослин абстрактним кодом «А, B, C, D, E, F,G» і «a, b, c, d, e, f, g» і тоді від спостереження за долею однієї пари ознак він перейшов до спостереження за двома, трьома, чотирма парами одночасно.

Великими A, B, C, D, E, F, G він позначив «домінантні», що панують, гнітючі ознаки; малими a, b, c, d, e, f, g – «рецессивние», що відступають.

У цьому поколінні поряд з домінуючими ознаками знову з'являються також рецессивние з усіма їхніми особливостями і притому у ясно вираженому середньому відношенні 3:1

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Література світова»: