Сторінка
10
Так само і в Україні мова повинна йти про розділ сфер, співробітництва і компетенції між трьома основними владами —законодавчої, виконавчої і судової.
Кожна з цих влад в залежності від своєї природи, характером функцій і призначенням повинна зайняти своє місце в загальній системі державної організованої влади і вести державні справи в відповідних їм формах і межах, належними шляхами і засобами. Законодавча влада в концепції правової держави повинна виступати як орган, що виражає волю народу, як вищий представницький заклад. Відповідно виконавча влада (уряд і в цілому вся виконавчо-розпорядча влада) повинна формуватися урядовими органами, бути підконтрольною і підзвітною їм, діяти на основі, в межах закону. Судова влада повинна реалізовуватися незалежними від всіх інших влад судами на основі правових законів.
Розподіл влад включає в себе організаційно-правовий механізм їх взаємодії, взаємних здержок і противаг з ціллю утримання кожною з них своїх повноважень і разом з тим забезпечення її незалежності від інших влад в тих же межах. В системній одиниці розділених влад суверенітет держави знаходить своє найбільш адекватне організаційне втілення.
Розподіл влад —це резюме і показник розвитку права і держави, організаційний вираз правового характеру держави, необхідна передумова для правової законності і режиму панування права. Без належного розподілу влад не може існувати правової держави і правових законів.
Використана література
1. «Конституція України».
2. Андрусяк Т.И. «Теория государства и права» - Львов. 1997 г.
3. Ботыр К.И. «Всеобщая история государства и права» - Москва. «Юрист» 1998 г.
4. Комаров С.А. «Общая теория государства и права в схемах и определениях» - Москва. «Юрист» 1998 г.
5. Хропанюк В.Н. «Теория государства и права» - Москва. 1993 г.
6. Лазарев В.В. «Общая теория государства и права» - Москва. «Юрист» 1996 г.
7. Венгеров А.Б. «Теория государства и права» - Москва. «Юрист» 1995 г.
8. «Государственное право буржуазных и освободившихся стран» -Киев. – 1998 г.