Сторінка
3

Раціональне використання та охорона повітряного басейну

Озон. шар поглинає ультрафіол. випр-ня сонця, захищаючи землю. Малі дози такого випр-ня корисні, вони сприяють утворенню в організмі людини вітамінів групи “Д”, посилюють імунітет. Але у вел. дозах це проміння здатне вбити будь-який живий організм, в тому числі і людину.

У публікаціях учених звучить тривога в зв’язку зі зменшенням О3 в атмосфері, виникненням над Антарктидою і швидким розширенням зони – з дуже низькою конц-цією О3, яку було названо “озон. дірою”.

Вел. небезпеку для озон. шару становили окисли азоту, що утвор-сь про проведенні випробувальних ядерних вибухів. У Південній півкулі к-ть озону зменш-сь ядерні держави домовились про припинення ядер. випроб-ува в атмосфері, ця небезпека зникла.

Руйнується озон і при запусках балістичних ракет. Впливають а знищення озон. шару піднім-ся сполуки сл., що викид-ся хім. заводами, а також побутові – фреони.

Вчені США, Канади і скандин. країн заборонили у себе застосування фреонів в аерозол. балончиках. Пізніше до них приєдналася ще 31 держава.

У 1985 р. над Антарктидою було виявлено зменш-ня озону. Майже розмірові Антарктиди. Причини утворення озон дірки” ще не встановлені. Вчені припускають, що на це вплив-ть як прир.процеси, так і господ. діяльність людини.

Вчені намагаються передбачити не тільки причини, а й наслідки зменшення озон.шару. Встановлено, що зменшення на % призведе до збільшення захворювання на 1% призведе до збільшення захворювання на рак шкіри, пошкоджень очей людини та ін. Негативно впливає зменшення О3 і на фітопланктон.

Озон. Шар руйн-ся не тільки над Антарктидою, але й над Африкою над островом. Шпіцберген та землею Франца-Йосифа, над Півн. Африкою, тимчасове його змінення спостерігаєсять в різних регіонах планети.

Вчені всього світу намагаються звернути увагу урядів і громадської на проблему захисту озон. шару.

81 країна світу прийняла “Гельсінську декларацію про захист озон. шару”. Учасники конфедерації погодилися повністю припинити в-во фреонів та ін. хлорних сполук до 2000 р. надати допомогу країнам, що розвиваються, для впровадження безпечних для озон. шару технологій.

2. Методи охорони оточ. серед-ща від забруднень відходами п-ті – сукупність техн. і організ. заходів, які дозволяють звести до min. Чи повністю виключити викиди в біосферу, як матеріальних, так і енергет. забруднень.

Однак яких-небуть універс. рецептів, які радикально вирішають проблему боротьби з забрудненнями, поки-що, на жаль, не існує. Метод, який дає гарні результати в 1 випадку. Може бути неефективним в інших умовах. Найефективнішим є поєднання кількох м-дів, раціонально підібраних до певного випадку.

Виділ-ть активні і пасивні методи охорони НПС від пром. забр-нь.

Пасивні (захисні) м-ди - їх викор-ня не пов’язане з безпосереднім впливом на джерело забр-ня. Це традиційно використовувані м-ди очистки і утилізації. До пасивних м-дів належить і:

1) рац. розміщення джерел забр-ня;

Територіально-виробничих комплексів, об’єднань і п-в, цехів, обладнання;

2) локалізація джерел забр-ня за допом. екранування, поглинання, джерел, забруднення та захоронення трос. відходів;

3) очищення викидів в атмосферу, як здійснення за допом. мех. хім. біо-хім., фіз.–хім., фіз. та термічних м-дів.

Активні (технологічні і технічні) м-ди боротьби з забр-нями НПС – вдосконалення існуючих і розробка нових технол. процесів, обладнання та устаткування з метою max зниження маси, конц-цієї матеріальних чи рівня енергетичних зобр-нь будь-якого виду. При такому підході проблема виріш-ся радикально.

Активні м-ди можуть здійснитися по наступних осн. напрямках, які перераховані в порядку зростання ефект-ті і одночасно складності задач, які необхідно вирішити: - мінімізація шкіл. викидів в-ва можлива при вдосконаленні технолог. процесів і обладнання;

- заміна токс. відходів, що не підлягають утилізації на ті, що можна утилізувати.

Вищою формою активного вдосконалення: технології в-ва явл-ся створення безвідходної технології на основі замкнутих технол. процесів, при яких відходи кожного попереднього процесу є сировиною для наступного. Такий м-д радикально вирішують проблему забр-ння НПС.

3. Пав. основи охорони атм. повітря передбачені в з-ні України “Про охорону атм. повітря”. В з-ні ставляться завдання збереження, поліпшення та від втор-ня стану атмосфер. повітря відвернення і зниження шкіл. хім. фіз. біол. та ін. впливів на атм. повітря, забезпечення рац. викор-ня його для виробничих потреб, а також зміщення правопорядку і законності у цій сфері.

П-ва, установи і організації, діяльність яких пов’язана із викидами шкіл. р-н у атм. повітря зобов’язані.

- здійсн-ти організ-госпд. техн. та ін. заходи щодо виконання умов і вимог, передбачених у дозволі на викиди забр. р-н та ін. шкіл. вплив;

- вживати заходи щодо зменшення обсягів викидів і зниження шкіл. впливу фіз., хім. та біол. факторів;

- забезпечити безперебійну ефект. роботу та підтримання у справному стані споруд, устаткування і апаратури для очищення викидів та зменшення рівнів ін. шкіл. впливу;

- здійснити контроль за обсягом та складом заборг. Р-н, що викид-ся в атм. повітря і рівнями ін. шкіл. впливу та вести їх постійний облік;

- мати заздалегідь розроблені спец. заходи щодо охорони атм.повітря на випадок аварійних ситуацій і несприятл. методом умов та вживати заходів для ліквідації причин та наслідків зображення атм.повітря.

Виконання заходів щодо охорони атм. повітря не повинно призвести до зобр-ня грунтів, вод та ін. природ. об’єктів.

Буд-во та введення в експлуатацію нових та реконструйованих п-в і об’єктів, які не відповідають вимогам по охороні атм. повітря забороняється.

З метою запобігання зобр-ня там. повітря закон передбачає встановлення нормативів ГДК шкіри. фіз хім. та біол. факторів, які негативно впливають на населення, росл. і твар. світ.

Особи, які винні у порушенні прав громадян на ек4олог. Стан атм. повітря, перевищенні лімітів та нормативів ГДВ забр. р-н в атм. повітря, перевищенні нормативів гран. допуст. фіз. впливів на атм. повітря, викидів забр. Р-н в атмосферу без дозволу спец. уповнов. держ. органів, здійснення незаконної діяльності, що негативно впливає на погоду і клімат, проектуванні і буд-ві об’єктів з порушенням вимог щодо охорони і використання атм. повітря відмові від надання своєчасної повної і достовірної інформації про стан атм. повітря та ін. правопорушеннях несуть Кримі., амін. Та ін. відпов-ть відповідно до діючого закон-ва.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Екологія»: