Сторінка
3
г). вибору параметрів, що характеризують хімічний склад та якість поверхневих вод для генерації і виведення на різноманітні пристрої двомірних графіків, діаграм і картосхем, які наглядно відображають інформацію про хімічний склад поверхневих вод на основі запитів до бази даних.
У якості основних графічних серверів у системі використовуються стандартні, загально вживані програмні продукти: Microsoft Excel 2000 - для побудови звітів та графіків, MapInfo - для картосхем.
Рис.1. Фрагмент інтерфейсу користувача ІАС.
Стандартні програми мають спектр можливостей, що значно перевищують запити ІАС, проте, як показує досвід, їхнє використання пов’язане з певними незручностями - значний , навіть на високопродуктивних комп'ютерах , час завантаження та широкі можливості для внесення змін або похибок до вже згенерованих графічних документів, тобто відсутність захисту первинної інформації.
Зазначені обставини змусили розробників доповнити графічну підсистему спеціалізованими програмами власної розробки, створивши для користувача додаткову можливість вибору графічної програми. До програм ставилися вимоги максимальної швидкості виводу зображення на екран у сполученні з граничною простотою інтерфейсу - усі параметри зображення повинні настроюватися автоматично, за принципом “запит - графік” або ”запит - карта”, без проміжного настроювання і підгонки, що відволікає користувача від основної задачі.
II Блок - графічного подання гідрохімічної інформації як по всій Україні, так і по вибраних окремих басейнах, річках, пунктах чи створах спостережень. Оброблена інформація може надаватися у вигляді карт, графіків, схем, гістограм, та інш.
Для виведення на екран, принтер або у графічний файл двомірних графіків розроблена програма, що включає такі блоки: зв’язку з базою даних, що забезпечують генерацію спеціалізованих запитів до бази з відповідними формами інтерфейсу і можливостями вибору даних; часові ряди значень гідрохімічних показників (рис.2); послідовність значень по створах уздовж русла ріки (профіль); частоти для гістограм за значеннями одного показника; відсортовані за значенням вибірки для емпіричної функції розподілу.
Цей блок включає власне графічну програму, що забезпечує виведення зображення на екран, на принтер або у графічний файл для подальшого включення до звіту, яка складається з модулів, що здійснюють: введення, обробку і контроль даних, переданих із блоку зв’язку; автоматичне форматування і масштабування графіку; автоматичний вибір типу й оцифрування осей; автоматичний вибір типу, кольору та розміру ліній і маркерів; формування легенди; математичну і статистичну обробку-інтерполяцію і згладжування сплайнами, наявність і забезпеченість тренду і т. інш.; виведення зображення на екран і принтер (векторна графіка високої якості); збереження зображення в розширеному метафайлі без утрати якості.
Для виведення на екран або принтер картосхем призначена програма, що включає такі блоки:
а) блоки зв’язку з базою даних, що забезпечують генерацію спеціалізованих запитів до бази з відповідними формами інтерфейсу і можливостями вибору даних для побудови картосхем по басейну річки (рис.3). Аналогічні блоки з інтерфейсом, що практично не відрізняється від попереднього, розроблені і для керування з робочого середовища системи MapInfo.
б) графічну програму, що вміщує модулі для виконання таких функцій:
· введення, обробки і контролю даних, переданих із блоку зв’язку;
· завантаження, прив'язки і виведення на пристрій топографічної основи для обраного басейну або його частини;
· автоматичного форматування і масштабування картосхеми;
· виведення тематичної карти з можливістю вибору одного з семи різновидів діаграм;
· формування легенди й автоматичного розміщення її на вільному полі картосхеми;
Рис.3 Розподіл сумарного азоту у поверхневих водах басейну Дніпра (1989-1999 рр.)
· математичну обробку - інтерполяцію і побудову ліній однакового рівня (ізоліній) з оцифруванням і бланкуванням;
· виведення зображення на екран і принтер (векторна графіка високої якості);
· збереження зображення в розширеному мета файлі.
III Блок призначено для підрахунку відсотку випадків перевищення ГДК для питного та рибогосподарського використання води, з можливістю виводу інформації у вигляді таблиць, діаграм та інш.
IV Блок служить для отримання інформації у стандарті Державного водного кадастру. Результати подаються у вигляді таблиць формату «Державного водного кадастру. Щорічні дані про якість поверхневих вод суші. Частина 1. Ріки і канали». Вибір даних у цьому блоці здійснюється по всій Україні; окремих басейнах; окремих водосховищах, або річках; окремих пунктах; окремих створах за довільний період часу, на різних глибинах із можливістю сортування вихідних даних по індексу, даті і пункту пробовідбору.
Інші реферати на тему «Географія економічна»:
Охорона навколишнього природного середовища у фрн та стан українсько-німецького співробітництва у цій сфері
Хімічний метод захисту від шкідливих організмів і хвороб
Ефективність технологічних комплексів машин для виробництва продукції рослинництва
Реалізація молочної сировини на переробні підприємства
Економічна структура світу