Сторінка
2

Вирощування телиць для ремонту молочних стад

У нашій країні отримані результати неоднозначні. В основному ефективність такого вирощування характеризується зниженням захворювань від 77 до 32%, при цьому витрати кормів на 1 кг приросту зростають на 33%, в основному за рахунок незбираного молока. Виникають труднощі для працівників ферм при догляді телят на відкритому повітрі. Трапляються навіть випадки їх обморожування. Проте такі телята мають підвищену резистентність, значно більше споживають кормів і дають вищі середньодобові прирости порівняно з ровесниками, яких вирощували у закритих приміщеннях. Найбільш ефективне переведення телят у будиночки — через 2-3 дні після народження. Останнім часом стали широко застосовувати прив’язний спосіб утримання телят у профілакторний період, який при вирощуванні ремонтних телиць небажаний. Важливою роботою, яку необхідно виконати за такого способу утримання телят, є обезрожування теличок, що в подальшому сприяє зменшенню травматизму тварин, і особливо вим’я. Крім того, комолі тварини спокійніші, а отже безпечніші при обслуговуванні.

Вирощування телят у молочний період. Вирощування ремонтного молодняку повинне ґрунтуватися на знаннях біологічних закономірностей росту і розвитку організму і одночасно бути економічно доцільним. Необхідно постійно пам’ятати, що витрати кормів на одиницю приросту у перші 6 міс. життя у два рази менші, ніж після річного віку.

Нагромаджений світовий досвід вирощування ремонтного молодняку при понижених нормах незбираного молока свідчить , що за таких умов телята з раннього віку привчаються до поїдання високоякісних кормів рослинного походження, а це стимулює раннє (до 6-місячного віку) становлення рубцевого травлення. Безперечно, що передстартерні та стартерні комбікорми можуть бути дещо дорогими, але їх використання при вирощуванні ремонтного молодняку дає досить відчутний ефект. Застосування існуючих у нас систем вирощування ремонтного молодняку в молочний період призводить до того, що на кожне теля ми витрачаємо у 3 рази більше незбираного і в 5 разів — збираного молока і в кінцевому підсумку не маємо необхідного результату.

Для досягнення теличкою в 6-місячному віці живої маси 175 кг при застосуванні наших систем вирощування необхідно згодувати: 250 кг незбираного і 600 кг збираного молока, 260 кг сіна, 610 кг соковитих кормів, в тім числі 400 кг силосу, 180 кг концентрованих кормів, 1636 кг трави та мінеральну підгодівлю. Що стосується порядку роздавання кормів, то він встановлюється залежно від конкретних господарських умов. З організаційної точки зору можна рекомендувати такий: концентрати, соковиті, а потім грубі корми, а з фізіологічної — грубі, соковиті, а потім концентровані. В усіх випадках концентровані корми краще згодовувати невеликими порціями 3-4 рази за добу.

Утримувати телят у стійловий період необхідно, як правило, безприв’язно, групами по 6-8 голів, при нормі площі на одне теля 2-2,2 м?. Найкраще влітку утримувати телят на пасовищі або у літніх таборах. Для цього розмір групи збільшують до 25-50 голів. Для випасання телят поблизу ферми влаштовують прифермські високоврожайні культурні пасовища із розрахунку 6 — 8 га на 100 голів. На пасовищі телят необхідно забезпечити водою.

Вирощування ремонтних телиць у післямолочний період. Основним завданням вирощування телиць у післямолочний період є забезпечення їх подальшого генетично обумовленого росту, розвитку, своєчасного запліднення та формування тварин бажаного типу, здатних добре використовувати об’ємисті корми і давати високі надої. В цей період телиць бажано вирощувати на раціонах, що складаються лише з рослинних об’ємистих кормів. Їх складають із таким розрахунком, щоб забезпечувати рівномірну роботу передшлунків і кишечника. Середня добова норма 2,5-3,0 кг сухої речовини на 100 кг живої маси забезпечує вирощування молодняку з добре розвиненим травним трактом. Годівля телиць переважно хорошими грубими та соковитими кормами з мінімальною кількістю концентратів сприяє розвиткові у них властивостей високопродуктивної молочної худоби, попереджає ранню статеву зрілість і ожиріння.

Організовуючи годівлю ремонтних телиць в цей період, велику увагу необхідно звертати на загальний баланс у раціоні основних і кислотних елементів. Доведено, що в раціонах жуйних повинен бути надлишок основних елементів. Порушення цього балансу призводить до пригнічення росту і розвитку та нераціонального витрачання кормів. Тому, при розробці раціонів для ремонтних телиць і нетелей, балансуванню за основними і кислотними елементами необхідно надавати такої ж уваги, як і балансуванню за основними поживними і мінеральними речовинами.

Важливого значення при вирощуванні ремонтних телиць необхідно надавати режимові годівлі, оскільки доведено, що у жуйних процеси споживання корму і його пережовування тісно пов’язані. Бажано, щоб жуйка у всіх тварин відбувалася в один і той же час, тому що коли одні тварини їдять, а інші відпочивають і жують жуйку, спостерігаються особливо великі порушення режиму їх відпочинку. Все це призводить до функціональних змін у життєдіяльності організму і різкого зниження продуктивності. Особливу увагу годівлі необхідно приділяти у перехідні періоди — навесні та восени. Різкі переходи від зимових раціонів до літніх і навпаки досить часто призводять до зривів травлення, які, як правило, супроводжуються зниженням продуктивності.

Вирощуючи телиць у післямолочний період, необхідно застосовувати безприв’язний спосіб утримання. За умов прив’язного утримання ремонтний молодняк може розміщуватися у приміщеннях у два або чотири ряди. Після досягнення телицями запланованої живої маси і росту їх осіменяють ректоцервікальним способом та витримують в окремому станку (на прив’язі) 12 год. Після встановлення тільності їх переводять у групу нетелей.

Годівля, утримання і підготовка до отелення нетелей. Після запліднення у кожної телиці розпочинається якісно новий етап розвитку: ріст нетелі продовжується, а в її організмі розвивається плід. Годівля нетелей першої половини тільності повинна бути помірною, але достатньою за рівнем і збалансованою за всіма поживними речовинами. Особливо не рекомендується в цей період згодовувати тваринам велику кількість концентрованих кормів. Середньодобові прирости повинні маси становити не більше 500-600 г.

Фізіологічною особливістю нетелей у цей період є здатність за сприятливих умов годівлі резервувати значну кількість органічних і мінеральних речовин, необхідних для забезпечення нормального фізіологічного стану органів розмноження і високої молочної продуктивності у післяродовий період. Ці резерви особливо важливі, оскільки після отелення тварини можуть втрачати до 100 кг маси тіла, “здоюватися”, і кормів, які вони споживають, часто буває недостатньо для одночасного збільшення живої маси і нарощування продуктивності. Якісна або кількісна неповноцінність раціону в другій половині тільності позначається на розвитку плода, його життєздатності, перебігу родів, післяродового періоду, відтворній здатності та молочності корів. У цей період в нетелей посилено розвивається молочна залоза, а тому найважливішим елементом їх підготовки до лактації є масаж вим’я. Його проводять на восьмому місяці тільності й закінчують за 20-25 днів до очікуваного отелення.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Географія економічна»: