Сторінка
2

Суть, завдання, функції і зміст економічного контролю

Функції контролю правової держави з ринковою економі­кою включають у себе сприяння діяльності підприємців (під­приємств, об'єднань, концернів, кооперативів, акціонерних товариств та ін.) щодо процесів, які вони виконують, за допомогою економічних стимулів. До них належать пільгове державне кредитування виробництва продукції народного споживання, податкова система тощо. Економічний контроль сприяє підвищенню ефективності виробничої і фінансово-господарської діяльності підприємств з різними формами власності. При цьому поєднуються державний контроль (в особі податкових інспекцій) і внутрішній контроль власників (підприємців), зацікавлених у виконанні державних замов­лень, контрактів, завдань з метою підвищення економічної ефективності господарської діяльності. Контроль виконання цих завдань дає змогу визначити наукову обгрунтованість їх, прогресивність, напруженість, забезпечення ресурсами, тоб­то якість управлінських рішень, які приймають власники (підприємці).

За допомогою контролю держава захищає інтереси спо­живачів, перевіряє якість продукції, усіх видів обслугову­вання, забезпечує доступність і вірогідність інформації про кількість, якість і асортимент продукції на ринку.

Раціональне господарювання неможливе без застосування системи економічних заходів щодо додержання законодавст­ва у галузі господарської політики, тобто без систематично­го і діяльного контролю з боку держави за виробництвом, розподілом і споживанням суспільного продукту і викорис­танням суспільної праці, як живої, так і матеріалізованої.

Отже, контроль — це система спостереження і перевірки відповідності процесу функціонування об'єкта управління прийнятим управлінським рішенням, встановлення результа­тів управлінського впливу на керований об'єкт виявленням відхилень, допущених у ході виконання цих рішень.

За допомогою контролю встановлюють причини і винних у відхиленнях із метою усунення негативних явищ і недопу­щення їх у майбутньому. Контроль як функція управління є засобом зворотного зв'язку між об'єктом і системою управ­ління, інформує про дійсний стан керованого об'єкта, фак­тичне виконання управлінського рішення. Розвиток контролю в економічних системах управління підпорядкований про­дуктивним силам і виробничим відносинам.

Підвищення ефективності виробництва, демонополізація його в умовах ринкової економіки, удосконалення розподілу, обміну і споживання неможливі без повного контролю ви­користання товарно-грошових відносин відповідно до ново­

го їх змісту. Слід посилити фінансовий контроль за кількіс­тю і якістю роботи, застосовувати весь арсенал економічних важелів і стимулів. Контроль є основою правової держави.

Верховна Рада України є постійно діючим законодавчим, розпорядчим і контрольним органом державної влади на те­риторії України. Вона здійснює законодавче регулювання відносин власності, організації управління народним госпо­дарством та соціально-культурним будівництвом, бюджет­но-фінансовими системами, оподаткуванням, охороною нав­колишнього природного середовища та використанням при­родних ресурсів, порядком реалізації конституційних прав, свобод і обов'язків громадян. Вона контролює також хід вико­нання програм економічного і соціального розвитку Украї­ни, надання державних позик, державний бюджет, отримання іноземних інвестицій, міжнародних валютних кредитів та їх використання тощо.

Контроль за використанням коштів Державного бюджету України здійснює Рахункова палата Верховної Ради Украї­ни, на яку покладаються контрольні функції відповідно до Конституції України.

Парламентський контроль за додержанням конституцій­них прав і свобод людини і громадянина здійснює відповід­но до Конституції України Уповноважений Верховної Ради України з прав людини.

Відповідно до Конституції України Верховна Рада Украї­ни здійснює контроль за діяльністю Кабінету Міністрів Украї­ни; затверджує рішення про надання Україною позик і еконо­мічної допомоги іноземним державам та міжнародним орга­нізаціям, а також про одержання Україною від іноземних держав, банків і міжнародних фінансових організацій позик, не передбачених Державним бюджетом України, здійснює контроль за їх використанням.

Конституцією України передбачено контрольні функції Конституційного Суду України, який утворюється за учас­тю Президента України, Верховної Ради України та з'їзду суддів України. Він вирішує питання про відповідність зако­нів та інших правових актів Конституції України і дає офіцій­не тлумачення Конституції України та законів України.

До повноважень Конституційного Суду України належить вирішення питань про відповідність Конституції України (конституційність) законів та інших правових актів Верховної Ради України, Президента України, актів Кабінету Мі­ністрів України, правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим.

Отже, економічний контроль — це система органів держав­ного і господарського управління, які здійснюють контроль за економічним і соціальним розвитком країни; формуванням і витрачанням Державного бюджету України відповідно до законодавчого регулювання, прийнятого Верховною Радою України, та Конституції України.

Ринкові відносини грунтуються на розширенні прав під­приємств, роздержавленні власності та існуванні різних її форм, демократизації управління у використанні економіч­них важелів та стимулів, спрямованих на підвищення ефек­тивності праці та її оцінку за кінцевим результатом. У зв'язку з цим демократичний напрям розвитку контролю господарсь­кої діяльності підприємств полягає у застосуванні економіч­них важелів.

Контроль за виконанням планів і договірних зобов'язань, результатами виробничої та фінансово-господарської діяль­ності здійснюється згідно з законодавством про підприємства, підприємницьку діяльність, господарські товариства та ін. За результатами контролю розробляють заходи, які сприя­ють більш ефективному господарюванню, додержанню прин­ципу соціальної справедливості в розподілі результатів праці за внеском кожного трудящого.

Таким чином, суть економічного контролю в демократично­му суспільстві в умовах ринкової економіки полягає в регулю­ванні процесу розширеного відтворення суспільна необхідного продукту відповідно до конституційних норм.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Бухгалтерський облік, податки»: