Сторінка
4
2. Власник привілейованої акції має переважне право на отримання дивідендів. Виплата дивідендів провадиться у розмірі, зазначеному в акції, незалежно від розміру одержаного товариством прибутку. Якщо прибуток відповідного року недостатній, виплата дивідендів здійснюється за рахунок резервного фонду.
Дивіденди по привілейованих акціях, як правило, фіксовані і визначаються в процентах до їх номінальної вартості. У разі, коли розмір дивідендів по простих акціях перевищує розмір дивідендів по привілейованих акціях, власникам останніх може провадитися доплата до розміру дивідендів, виплачених іншим акціонерам.
Власник привілейованої акції має переважне право на частку майна акціонерного товариства у разі його ліквідації. Це право забезпечується після забезпечення прав власників облігацій, емітованих цим товариством.
Власники привілейованих акцій відповідно до Закону України "Про цінні папери і фондову біржу" не мають права брати участь в управлінні акціонерним товариством, якщо інше не передбачено статутом товариства. Тобто фактично, маючи переваги матеріального характеру, власники привілейованих акцій можуть брати участь в управлінні товариством нарівні з власниками простих акцій, якщо це обумовлено в статуті. Статутом може визначатись і порядок здійснення переважного права на одержання дивідендів. Дивіденди всім акціонерам сплачуються за підсумками року в порядку, передбаченому статутом товариства.
Загальна кількість привілейованих акцій не має перевищувати 10% статутного фонду акціонерного товариства. Це обмеження пов'язано з необхідністю фіксованих дивідендних виплат по привілейованих акціях, що може, як і необхідність процентних виплат по облігаціях, емітованих цим товариством, значно впливати на його фінансову стійкість.
Привілейовані акції можуть бути таких видів:
1) кумулятивні, які дають власникам право не тільки на поточний, а й на не виплачений раніше з якихось причин дивіденд;
2) з часткою участі, яка дає право на додаткові дивіденди, якщо дивіденди по простих акціях більші;
3) конвертовані, які можуть бути обміняні на встановлену кількість простих акцій;
4) зі ставкою дивідендів, що коригується;
5) відзивні, які акціонерне товариство має право викупити;
6) ретрективні, які власник має право погасити у визначений момент за визначеною ціною.
Вважаючи на ступінь ризику та очікувану дохідність, акції можна поділити на такі класи:
1) "з блакитними корінцями" — акції найбільш солідних і великих корпорацій;
2) дохідні — акції, дивіденди по яких перевищують середній рівень;
3) зростання — акції корпорацій, доходи яких вищі від середнього рівня, проте дивідендні виплати невисокі (переважно акції компаній, що стрімко розвиваються);
4) циклічні — акції, ціна яких змінюється відповідно до змін в економіці. В основному це акції базових галузей економіки. Інвестори намагаються придбати ці акції, коли відбувається підйом в галузі, і продати їх до початку спаду;
5) спекулятивні — акції молодих та маловідомих компаній;
6) захищені (антициклічні) — акції, ціна на які досить стабільна навіть при спадах в економіці.
4. Векселі
Вексель — цінний папір, який засвідчує безумовне грошове зобов'язання векселедавця сплатити після настання терміну визначену суму грошей власнику векселя (векселедержателю). Розрізняють два види векселів — прості та переказні.
Простий вексель виписується і підписується боржником і містить його безумовне зобов'язання сплатити кредитору визначену суму в визначений термін у визначеному місці. Простий вексель містить такі реквізити:
а) найменування "вексель";
б) просту і нічим не обумовлену обіцянку сплатити визначену суму;
в) зазначення терміну платежу;
г) зазначення місця, де має здійснюватись платіж;
д) найменування того, кому або за наказом кого платіж має бути здійснений;
е) дату і місце складання векселя;
є) підпис того, хто видає документ (векселедавця).
Правильність оформлення векселя — необхідна умова його дійсності. Відсутність будь-якого з названих вище реквізитів робить вексель недійсним.
Переказний вексель (тратта) містить такі самі реквізити за винятком п. б), який має вигляд:
б) просту і нічим не обумовлену пропозицію сплатити певну суму та найменування платника.
Отже, переказний вексель на відміну від простого виписується і підписується кредитором (трасантом) і містить наказ боржнику (трасату) сплатити у зазначений термін визначену у векселі суму третій особі (ремітенту). При цьому боржник зобов'язаний письмово на лицьовій стороні векселя підтвердити свою згоду сплатити по векселю (здійснити акцепт векселя). Якщо платник відмовляється акцептувати вексель (що означає його відмову від сплати по векселю), держатель (власник векселя) може подати позов до суду, не очікуючи терміну сплати по векселю.
Ремітент володіє векселем, пред'являє його до сплати й отримує гроші або передає вексель з допомогою передавального підпису іншій особі в погашення свого боргу. Передавальний підпис, або індосамент, власник векселя (індосант) робить на користь іншої особи індосатора) на зворотній стороні векселя.
Існує кілька видів індосаменту:
• іменний, коли вказується особа, якій передають всі права по векселю;
• бланковий, коли індосант ставить на зворотній стороні векселя лише свій підпис (у такому разі вексель може бути переданий будь-якій особі);
• цільовий, коли зазначено мету передачі векселя іншій особі;
• безоборотний, коли в тексті індосаменту є слова "без обороту". В цьому випадку до індосанта не можуть бути пред'явлені вимоги у випадку несплати векселя трассантом.
Термін платежу по векселю може встановлюватись:
• по пред'явленню;
• по закінченні визначеного терміну після пред'явлення;
• по закінченні визначеного терміну після складання векселя;
• на визначену дату.
По тому, як визначається в тексті назва отримувача коштів, векселі поділяють на:
• іменні, коли конкретно встановлюється назва отримувача;
• ордерні, коли треба сплатити конкретній особі або за його наказом іншій особі;
• на пред'явника.
Сфера застосування векселів охоплює відносини між:
• державою та суспільством при випуску казначейських векселів;
• господарюючими суб'єктами при оформленні комерційного кредиту;
• банками та клієнтами при емісії банком власних векселів та здійснення операцій з векселями.