Сторінка
4
Таким чином, особливостями зовнішнього фінансового аналізу є:
—наявність широкого кола суб'єктів аналізу;
—різнобічні цілі користувачів інформації;
—використання публічної звітності, що веде до єдиної типової методики аналізу;
—розв'язання лише певного кола завдань;
—доступність для всіх бажаючих мати інформацію про діяльність підприємства;
—прив'язка проведення достовірного аналізу за об'єктивними даними до термінів подання звітності (рік, півріччя, квартал). Особливостями внутрішнього фінансового аналізу виступають:
— вузьке коло суб'єктів аналізу;
— орієнтація результатів аналізу тільки на внутрішнього користувача, як правило, керівництво підприємства; максимальна їх закритість;
— використання всіх існуючих джерел інформації для проведення змістовного глибокого фінансового аналізу;
— застосування поряд з типовими методиками аналізу нерегламентованих прийомів аналітичного дослідження; відсутність регламентації аналізу;
— проведення більш глибокої аналітичної роботи і прийняття правильних управлінських рішень;
— проведення аналізу в міру необхідності у зв'язку із потребами управління.
Узагальнюючи, можна зробити висновки, що внутрішній і зовнішній аналіз доповнюють один одного; разом вони дають реальну картину надходження, стану і використання фінансових ресурсів на підприємстві.
2. Спосіб ланцюгових підставок у фінансовому аналізі.
Елімінування — один із найважливіших елементів здійснення детермінованого факторного аналізу. Прийом, за допомогою якого виключається дія ряду факторів і виділяється один з них, називається елімінуванням. Він дає змогу визначити величину впливу окремих факторів на досліджуваний показник, оцінити їх позитивну і негативну роль, знайти невикористані резерви підвищення ефективності діяльності господарства. Аналітичні результати такого дослідження відіграють важливу роль у розробці і прийнятті оптимальних управлінських рішень, для обґрунтування яких необхідне проведення факторного аналізу, порівняння звітних показників з минулими періодами, плановими даними, з кращими виробничими результатами інших господарств тощо.
До елімінування належить спосіб ланцюгових підстановок. Він застосовується, коли існує функціональний зв'язок між аналізованим показником і факторами, тобто є детерміновані факторні моделі.
Даний спосіб полягає в отриманні ряду скоригованих значень узагальненого показника шляхом послідовних замін (ланцюгової підстановки) базисних значень факторів на аналізовані.
У першому розрахунку всі фактори знаходяться на базисному рівні. У другому — перший фактор змінюється на аналізований, останні лишаються незмінними (базисний рівень). У третьому розрахунку перший фактор лишається на аналізованому рівні, а з базисного на аналізований змінюється другий фактор, останні знову залишаються незмінними на базисному рівні і т. д., залежно від кількості факторів.
Існує правило: чим більше факторів, тим більше розрахунків;
число розрахунків на одиницю більше, ніж показників у розрахунковій формулі.
Ступінь впливу факторів виявляється послідовним відніманням:
із другого розрахунку віднімається перший (отримується вплив першого фактора); із третього розрахунку — другий (отримується вплив другого фактора) і т. д. залежно від того, скільки факторів у формулі.
Розглянемо техніку застосування прийому ланцюгових підстановок при аналізі відхилення — Y' (аналізований рівень) від — У° (базисний рівень) за рахунок впливу факторів: Х1, Х2,Хх3,, . Хп.
Х1°, Х2°, Хз°, . Хп° — базисні значення факторів;
Х1',Х2', Хп,',— аналізовані значення факторів.
Перший розрахунок (базисний рівень результативного показника):
0 0 0 0 0
Y =f (Х1 , Х2 ,Хз , . Хп ).
Другий розрахунок (умовне значення результативного показника):
Y1 =f (Х1 ' , Х2°, Хз°, . Хп°)
Третій розрахунок (умовне значення результативного показника):
YІІ = f (Х1 ' , ,Х2',Х3°, . Хп°) .
Четвертий розрахунок (умовне значення результативного показника):
YІІ1 = f (Х1 ' , ,Х2',Х3', . Хп°) .
Останній розрахунок (аналізований рівень результативного показника):
Y' = f (Х1 ' , ,Х2', Х3', Хп').
Знаходимо:
— вплив зміни першого фактора Х1 на відхилення результативного показника DY(Х1): DY(Х1) =Y1— Y0;
— вплив зміни другого фактора хг на відхилення результативного показника DY(Х2): DY(Х2) =YІІ- Y1;
— вплив зміни третього фактора Хп на відхилення результативного показника DY(Х3): DY(Х3) =YІІ1 - YІІ;
— вплив останнього фактора Хп на відхилення результативного показника
DY(Хп): DY(Хп) = Y' — результат попереднього умовного значення результативного показника (Уп-1).
Алгебраїчна сума впливу факторів обов'язково має дорівнювати загальному відхиленню результативного показника:
DY= DY(Х1) + DY(Х2)+DY(Х3)+ + DY(Хп);
Відсутність такої рівності свідчить про допущені помилки в розрахунках.
При здійсненні розрахунків впливу зміни факторів на відхилення результативного показника необхідно завжди ставити математичні знаки «+» і «-» перед одержаним цифровим результатом («+» — зростання, збільшення; «-» — зменшення, спадання, зниження величини результативного показника).
При застосуванні цього методу треба виконувати такі правила:
— визначення результативного та визначення факторних показників;
— здійснення класифікації факторів на кількісні та якісні. Якщо кількісних більше одного, то визначаються спочатку кількісні фактори першого підпорядкування, потім другого і т. д.
— складання правильної формули залежності результативного показника від факторів, при цьому на перше місце в моделі взаємозв'язку показників ставляться кількісні фактори, далі — якісні. Якщо кількісних факторів більше одного, то спочатку розміщуються кількісні фактори першого підпорядкування, потім другого, третього і т. д.
Таким чином, використання прийому ланцюгових підстановок потребує знання взаємозв'язку факторів, їх супідрядності, вміння правильно їх класифікувати і систематизувати, чітко робити розрахунки і правильно формулювати висновки.