Сторінка
6
— на громадян, винних у неподанні або несвоєчасному поданні декларацій про доходи чи у включенні до декларацій перекручених даних, у відсутності обліку або неналежному веденні обліку доходів і витрат, для яких установлено обов'язкову форму обліку, — від одного до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
— на громадян, які ведуть підприємницьку діяльність, винних у протидіях посадовим особам органів державної податкової служби, зокрема у недопущенні їх до приміщень, які використовуються для здійснення підприємницької діяльності та одержання доходів, — від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
— на громадян, які ведуть підприємницьку діяльність без державної реєстрації чи без спеціального дозволу (ліцензії), якщо його отримання передбачено законодавством, — від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
— на громадян, які здійснюють продаж товарів без придбання одноразових патентів або з порушенням терміну їх дії, чи здійснюють продаж товарів, не зазначених у деклараціях, — від одного до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за ті самі дії, вчинені громадянином, до якого протягом року було застосовано адміністративне стягнення за одне із зазначених правопорушень, — від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
З 1993 р. передбачена кримінальна відповідальністьза порушення податкового законодавства. Так, за ухилення від сплати податків, що призвело до збитків держави, винні особи можуть бути позбавлені волі на строк до десяти років. Як покарання передбачено також позбавлення права вести відповідну діяльність на строк до трьох років, а також штраф — до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Посадові особи державних податкових органів зобов'язані дотримуватися Конституції і законів України, інших нормативних актів, прав та інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, що охороняються законом, забезпечувати виконання покладених на державні податкові органи функцій та повною мірою використовувати надані їм права. За невиконання або неналежне виконання посадовими особами державних податкових органів своїх обов'язків вони притягуються до дисциплінарної, адміністративної, кримінальної та матеріальної відповідальності згідно з чинним законодавством. Збитки, завдані неправомірними діями посадових осіб державних податкових органів, підлягають відшкодуванню за рахунок коштів Державного бюджету.
Посадові особи державних податкових органів зобов'язані дотримуватись комерційної та службової таємниці.
Рішення, дії або бездіяльність органів державної податкової служби та їх посадових осіб можуть бути оскаржені як у податкових органах різних рівнів, так і в судовому порядку.
Працівники державних податкових органів при виконанні службових обов'язків є представниками держави й охороняються законом нарівні з працівниками правоохоронних органів. Вони зобов'язані суворо дотримуватись Конституції та законів України.
Посадовим особам державних податкових органів присвоюються спеціальні звання:
— головний державний радник податкової служби;
—державний радник податкової служби І, II, III рангу; —радник податкової служби І, II, III рангу;
— інспектор податкової служби І, II, III рангу.
Звання, присвоєні працівникам державних податкових органів, зберігаються за ними протягом усього життя. Позбавлення звання передбачається тільки за вироком суду. За спеціальні звання передбачаються відповідні надбавки до посадових окладів.
У разі загибелі посадової особи органу державної податкової служби у зв'язку з виконанням службових обов'язків сім'ї загиблого або його утриманцям виплачується одноразова допомога у розмірі десятирічної заробітної плати загиблого за останньою посадою, яку він обіймав, за рахунок коштів Державного бюджету з наступним стягненням цієї суми з винних осіб.
Якщо посадовій особі органу державної податкової служби під час виконання нею службових обов'язків заподіяні тяжкі тілесні ушкодження, що не дають змоги надалі вести професійну діяльність, їй виплачується одноразова допомога у розмірі п'ятирічної заробітної плати за її останньою посадою.
У випадку заподіяння посадовій особі органу державної податкової служби менш тяжких тілесних ушкоджень під час виконання нею службових обов'язків їй виплачується одноразова допомога в розмірі однорічної заробітної плати за її останньою посадою.
Рішення про виплату одноразової допомоги приймається начальником органу державної податкової служби за місцем роботи потерпілого на підставі обвинувального вироку суду або постанови слідчих органів чи прокурора про закриття кримінальної справи за нереабілітуючими підставами або про припинення попереднього слідства.
Шкода, завдана майну посадової особи органу державної податкової служби або членів її сім'ї у зв'язку з виконанням нею своїх обов'язків, відшкодовується в повному обсязі.
Крім того, посадові особи органів державної податкової служби підлягають обов'язковому державному особистому страхуванню за рахунок коштів Державного бюджету на випадок загибелі або смерті на суму десятирічної заробітної плати за їх останньою посадою, а в разі поранення, контузії, травми або каліцтва, захворювання чи інвалідності, що сталися у зв'язку з виконанням службових обов'язків, — у розмірі від шестимісячної до п'ятирічної заробітної плати за їх останньою посадою (залежно від ступеня втрати працездатності).
Окремо розглянемо такий елемент податкової служби, як податкова міліція, оскільки вона має досить специфічні завдання і функції, а також дещо ширші права, ніж інші структури податкової служби.
Податкова міліція складається із спеціальних підрозділів з боротьби з податковими правопорушеннями, що діють у складі органів державної податкової служби відповідного рівня, і здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції.