Сторінка
2
В основу механізму бюджетування у ВНЗ покладені кошториси доходів і витрат. Кількісними орієнтирами, крім того, є сукупність цільових та контрольних показників, що встановлюються державними органами влади і, передусім, Міністерством освіти та науки України, а також керівництвом вищого навчального закладу. При встановленні цільових показників бюджетування є доцільним перехід від окремих показників у вигляді однозначно заданої величини до інтервального й напівінтервального їх значення, що є більш прийнятним за умови невизначеності.
Важливу роль в процесі бюджетування відіграє інформаційна база. В якості вихідної використовується інформація про вартість навчання та кількісний склад студентів в розрізі спеціальностей, можливості матеріально-технічної бази, забезпеченість навчального процесу навчально-методичною літературою, персональними комп’ютерами і програмними продуктами, технічними засобам навчання, норми оплати праці професорсько-викладацького та іншого персоналу тощо. За сучасних умов, інформаційна база фінансового менеджменту вітчизняних ВНЗ не є досконалою, адже формується даними бухгалтерського обліку, що орієнтовані переважно на користувачів інформації, які не впливають на управлінські рішення.
Крім недостатньої інформаційної бази, потребує подальшого вдосконалення система планування й нормування, оскільки підставою для отримання коштів із бюджету певного рівня є розроблений належними чином і затверджений кошторис доходів і витрат навчального закладу.
Отже, на підставі вищезазначеного можна стверджувати, що розробка методів і критеріїв оптимізації фінансового механізму ВНЗ – складне фінансове й організаційне завдання. Ефективне його вирішення передбачає:
- - удосконалення інформаційної бази прийняття управлінських рішень;
- - наукове обґрунтування цільових планових показників бюджетування;
- - залучення до процесу бюджетування всіх працівників вищого навчального закладу;
- - підвищення зацікавленості працівників усіх підрозділів у результатах діяльності університету;
- - розробку та запровадження системи внутрішніх звітних форм та організацію документообороту;
- - розробку або придбання програмного забезпечення процесу бюджетування;
- - виділення коштів на фінансування заходів щодо переходу на нову систему управління ресурсами навчального закладу.
Слід зауважити, що деякі вітчизняні ВНЗ вже мають досвід впровадження та реалізації системи бюджетування в управлінні. Але в переважній більшості випадків процес переходу навчальних закладів до планування доходів і витрат за методом бюджетування поки що відбувається досить повільно. Вони не поспішають запроваджувати в управлінський процес механізм, недостатньо відпрацьований на практиці.
Література:
1. 1. Білобловський С. Складові елементи процесу бюджетування // Економіка. Фінанси. Право. – 2002. - №2. – С.20-25.
2. 2. Бень Т.Г., Довбня С.Б. Бюджетування як процес удосконалення системи фінансового менеджменту підприємств // Фінанси України. – 2000. - №7. – С.48-55.
3. 3. Джай К. Шим, Джойл Г. Сигел. Основы коммерческого бюджетирования / Пер. с англ. – СПб.: Азбука, 2001. – 496 с.
4. 4. Кондрашова Т.М. Розробка і впровадження системи управління бюджетними коштами державних вищих навчальних закладів // Фінанси України. – 2004. - №9. – С.45-51.
1 2