Сторінка
2

Статистика кредиту

Зазначений індекс свідчить про те, як змінилася середня швидкість обертання позик у звітному періоді порівняно з базисним тільки за рахунок зміни швидкості в окремих підрозділах банку.

Індекс середньої швидкості структурних зрушень визначають за формулою

Цей індекс показує, як змінилась середня швидкість обертання позик тільки за рахунок зміни розподілу залишків позик між підрозділами банку, тобто за рахунок зміни питомої ваги позик за підрозділами банку.

Індекси середнього часу обороту розраховують за аналогічною індексною системою. При цьому за вагу беруть частку кредитового обороту окремих підрозділів банку.

До чинників, які формують динаміку кредитового обороту, належать швидкість обертання і середній залишок позик.

Абсолютну зміну кредитового обороту визначають за формулою

∆КРзаг = КР1 - КР0,

у тому числі за рахунок динаміки швидкості обертання в кожномувідділенні банку

∆Крш =(Ш1-Ш0)З1;

за рахунок зміни середніх залишків позик

∆Кр^=(31-З0)Ш0.

Ці показники взаємопов'язані адитивним зв'язком:

∆Крз +∆КРш = ∆КРзаг = КР1 - КР0.

Абсолютну зміну середньої швидкості аналізують також; за су-купністю відділень банку, а також; за чинниками, які її формують:

∆Ш3аг = Ш1-Ш0;

у тому числі за рахунок зміни кредитового обороту

за рахунок зміни середніх залишків позик

Ці показники також взаємопов'язані:

Аналіз кредитних процентних ставок і кредитного ризику

За надані позики клієнти сплачують певну плату — ціну позикового капіталу, яка формується на фінансовому ринку. Цінова політика банку зумовлюється такими чинниками:

• типом послуги;

• ставкою за кредити, встановленою банком;

• нормативними вимогами (ставкою) Національного банку України (НБУ);

• цінами, які встановлюють конкуренти;

• фінансовими потребами банку;

• вартістю продуктів і послуг;

• рівнем і характером попиту споживачів.

Банківська процентна ставка є відношенням суми коштів, що сплачується як процент, до суми коштів, наданих у позику.

На рівень процентної ставки насамперед впливають попит і пропозиція на позиковий капітал. Внаслідок підвищення попиту підвищується й ціна, і навпаки. Другим важливим чинником є інфляція. Підвищення рівня інфляції призводить до підвищення процентної ставки, оскільки гроші знецінюються.

На рівень процентної ставки впливає також строк, на який надається позика: за короткостроковими позиками ставка вища, ніж за довгостроковими.

До основних чинників, що впливають на рівень процентних ставок, належать також ціна кредитних ресурсів і облікова ставка НБУ, яка є основним важелем регулювання кредитно-фінансової сфери економіки.

За допомогою статистичних методів вивчають динаміку процентних ставок під впливом основних чинників; вплив на динаміку доходів банку динаміки обсягу позик і процентних ставок, а також; здійснюють прогнозування.

Складовими кредитної процентної ставки (Р) є без ризикова ставка (-Рбр)і поправка на інфляцію (Лн) і ризикова премія (Рриз)-

Безризикова ставка повинна враховувати можливу її динаміку у зв’язку з підвищенням вартості позикових коштів у результаті розвитку бізнесу та компенсацію за використання коштів у майбутньому.

Поправка процентної ставки на інфляцію оцінюється на основі передбачення майбутньої інфляції, а також на основі її впливу на інвестиції, купівельну спроможність грошової одиниці та вартість грошових ресурсів.

Ризикова процентна ставка є поправкою на ризик неплатежів закредитним портфелем. Рівень процентної ставки визначають за формулою

Аналіз коливань складових процентної ставки та її прогнозування здійснюють за допомогою моделей статистичного прогнозування.

Оцінка кредитного ризику

Кредитний ризик — це ризик несплати позичальником основного боргу і процентів, що належать кредитору.

У процесі аналізу кредитних ризиків оцінюють кількісні та якісні чинники діяльності клієнта, які є основою його кредитоспроможності.

Для оцінки ступеня ризику використовують таку систему показників:

• ступінь ризику (ri);

• обсяг кредиту (Крi);

• класифіковану вартість портфеля кредитів (Кркл = EKpiri);

• ступінь якості портфеля кредитів

• середній рівень ризику

• динаміку ризику портфеля кредитів

Для розрахунку необхідних резервів покриття витрат за позики обчислюють можливий обсяг списання заборгованості, питому вагу середнього обсягу списання в загальному обсязі заборгованості за окремими групуваннями кредитів.

Неефективність кредитної діяльності банку зумовлюється низкою чинників. Розглянемо основні з них.

1. Концентрація кредитних ризиків, тобто надання певним клієнтам великої частки кредитів.

2. Надмірне розширення та швидке зростання, тобто надання позик у розмірах, які не відповідають обсягу капіталу банку; поширення діяльності банку на географічні регіони та ділові сфери, не знайомі банку або для функціонування в яких банк оснащений недостатньою мірою.

3. Пов'язане кредитування, тобто надання кредитів позичальникам, які пов'язані певними відносинами з банкіром або банком.

4. Невідповідність, тобто кредитування без урахування необхідних пропорцій між активними і пасивними операціями.

5. Неефективне стягнення позик, коли діяльність банку пов’язана з конфліктами між банком і позичальниками.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Фінанси»: