Сторінка
3

Фінансова звітність підприємства

1) Показники, що характеризують загальноекономічний розвиток країни. Система нормативних показників цієї групи слугує основою для проведення аналізу і прогнозування умов зовнішнього фінансового середовища функціонування підприємства. Формування системи показників цієї групи будується на опублікованих даних державної статистики.

2) Показники, що характеризують кон’юнктуру фінансового ринку. Система нормативних показників цієї групи слугує для прийняття управлінських рішень в галузі формування портфелю довгострокових фінансових інвестицій, здійснення короткострокових фінансових вкладень тощо. Формування системи показників цієї групи будується на публікаціях періодичних комерційних видань, фондової та валютної біржі, а також на відповідних електронних джерелах інформації.

3) Показники, що характеризують діяльність контрагентів та конкурентів. Система інформативних показників цієї групи використовується в основному для прийняття оперативних управлінських рішень за окремими аспектами формування і використання фінансових ресурсів. Джерелом формування показників цієї групи слугують публікації звітних матеріалів у пресі, відповідні рейтинги з основними результативними показниками діяльності, а також платні бізнес-довідки, що надаються відповідними інформаційними компаніями (отримання такої інформації повинно здійснюватися тільки легальними способами).

4) Нормативно-регулюючі показники. Система цих показників враховується у процесі підготовки фінансових рішень, пов’язаних із особливостями фінансового регулювання фінансової діяльності підприємств. Джерелом формування показників цієї групи є нормативно-правові акти, що приймаються різними органами державного управління.

Використання усіх показників, що формуються як із внутрішніх, так із зовнішніх джерел, дозволяє створити на підприємстві цілеспрямовану систему інформаційного забезпечення, що орієнтована на об’єктивну оцінку фінансової стійкості підприємства, а відтак і на прийняття стратегічних фінансових рішень.

2. Фінансова звітність як джерело інформації

Фінансова звітність - впорядкована система взаємопов'язаних показників, що відображають умови і результати виробничої і фінансово-господарської діяльності підприємства, його фінансовий стан за звітний період та сукупність способів та прийомів узагальнення даних поточного обліку.

Фінансова звітність є важливим інструментом управління. Базуючись на даних бухгалтерського обліку, як системи суцільного, безперервного і суворо документального оформлення господарських процесів, вона дозволяє оцінити результати діяльності, прогнозувати напрямки підвищення ефективності господарювання.

Головне завдання трансформації національній системи бухгалтерського ц обліку полягає в прискоренні процесу її проведення у відповідність з вимогами ринкової економіки і міжнародними стандартами бухгалтерського обліку, і наданої суб'єктам господарювання можливостей визначити рамки і форми управлінського обліку.

Завданням реформи є:

створення системи національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку і звітності, яка забезпечить потрібною інформацією користувачів, передусім інвесторів;

забезпечення зв'язку реформування бухгалтерського обліку з основними тенденціями гармонізації стандартів на міжнародному рівні та станом економічного-правового середовища і ринкових відносин в Україні;

надання методичної допомоги у впровадженні та використанні реформованої моделі бухгалтерського обліку.

Приведення національної системи бухгалтерського обліку у відповідність з вимогами ринкової економіки і міжнародними стандартами бухгалтерського обліку здійснюється за такими напрямками:

законодавче закріплення принципів ведення бухгалтерського обліку;

формування нормативної бази положення (стандарти); методичне забезпечення (інструкції, методичні вказівки, коментарії);

кадрове забезпечення (підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації спеціалістів бухгалтерського обліку);

міжнародне співробітництво (вступ і активна робота в міжнародних спеціалізованих професійних організаціях).

Звітним періодом для складання фінансової звітності є календарний рік. Проміжна звітність складається щоквартально підсумком з початку звітного року в складі балансу та звіту про фінансові результати. Баланс підприємства складається за станом на кінець останнього дня кварталу (року)- Підприємства зобов'язані подавати квартальну та річну фінансову звітність органам, до сфери управління яких вони належать, трудовим колективам на їх вимогу, власникам (засновникам) відповідно до установчих документів, якщо інше не передбачено Законом "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні". Органам виконавчої влади та іншим користувачам фінансова звітність подається відповідно до законодавства.

В процесі прийняття управлінських рішень важливі функції виконує економічна інформація, яка відображає стан і розвиток керованого об'єкту. Одним з основних джерел такої інформації є звітність, яка складається та використовується на підприємствах, в об'єднаннях, концернах, по регіонам, галузям.

У народному господарстві країни існує науково обгрунтована система звітності. За тими чи іншими ознаками звітність узагальнюється і класифікується. На підставі вивчення законодавчих актів, нормативно-правових документів, наукової літератури запропонуємо наступну класифікацію звітності, яка застосовується в Україні (рис 1).

Залежно від джерел інформації і показників, які містяться у звітності, розрізняють фінансову (бухгалтерську), статистичну та оперативно-технічну звітність.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7 


Інші реферати на тему «Фінанси»: