Сторінка
2
Розглянемо приклад впливу на ПНА конвертованих облігацій.
Приклад. Чистий прибуток за звітний рік — 3000 грн. Кількість простих акцій в обігу — 1550 шт. ПНА — 1,94 грн. Кількість десяти-процентних облігацій, які можна конвертувати у прості акції, — 100 шт.
Вартість облігацій, які можна конвертувати — 1000 грн.
Умови конвертації: коефіцієнт конверсії дорівнює 5, тобто 10 облігацій обмінюються на дві прості акції.
Розв'язання. Заощаджена внаслідок зменшення витрат на сплату відсотків за облігаціями сума
1000 0,1 = 100 грн.
Додаткові витрати на сплату податку на прибуток, пов'язані з економією на сплаті відсотків (ставка податку на прибуток — ЗО %),
100 0,3 = 30 грн.
Скоригований чистий прибуток (чистий прибуток збільшується на суму заощаджених витрат на сплату відсотків на облігації після оподаткування та зменшується на податок на прибуток)
3000 + 100-ЗО = 3070 грн.
Скоригована кількість простих акцій в обігу (прості акції в обігу плюс кількість простих акцій, які будуть отримані в результаті конвертування облігацій з розрахунку 10 облігацій у дві прості акції)
1550 + 100:5= 1550 + 20= 1570.
Скоригований ПНА
3070: 1570= 1,96 грн.
У цьому прикладі конвертовані облігації вважаються "антироз-бавляючими", оскільки збільшують ПНА. Відповідно до вимог міжнародних стандартів такі фінансові інструменти не слід включати в обчислення скоригованого ПНА.
Внесемо деякі зміни у вихідні дані розглянутого прикладу: припустимо, що 10 облігацій можуть конвертуватися в чотири акції, тобто коефіцієнт конверсії дорівнює 2,5. Тоді відповідно зміниться скоригована кількість простих акцій в обігу:
1550 + 100 : 2,5 = 1550 + 40 = 1590,
а скоригований ПНА становитиме
3070: 1590= 1,93 грн.
За таких умов конвертовані облігації розглядаються як "розбавляючі", оскільки вони зменшують ПНА і обов'язково включаються до обчислення скоригованого ПНА.
У розділі "Рух коштів у результаті фінансової діяльності" Звіту про рух грошових коштів (форма № 3) AT відображають за статтею "Сплачені дивіденди" суму дивідендів, сплачених грошима, а за статтею "Інші платежі" — використання коштів для викупу раніше випущених акцій.
У Звіті про власний капітал (форма № 4) є статті, за якими наводяться дані про зменшення власного капіталу AT за рахунок викупу акцій, анулювання викуплених акцій, зменшення номінальної вартості акцій, а також про перепродаж викуплених акцій.
Великий обсяг інформації міститься у примітках до фінансових звітів AT. По-перше, це стосується облікової політики, а також інформації, що містить додатковий аналіз статей звітності, необхідний для забезпечення її зрозумілості та доцільності.
За національними стандартами бухгалтерського обліку України підприємство повинно висвітлювати вибрану облікову політику, описуючи принципи оцінки статей звітності. Міжнародні стандарти бухгалтерського обліку (МСБО 1, 1997 р.) містять докладніші рекомендації щодо розкриття облікової політики. У них зазначається, що підприємство зобов'язане перерахувати конкретні аспекти облікової політики, необхідні для правильного розуміння фінансових звітів, а саме: визнання доходів; принципи консолідації, включаючи дочірні підприємства та асоційовані компанії; об'єднання компаній; спільні підприємства; визнання та амортизація матеріальних і нематеріальних активів; капіталізація витрат на позики та інших витрат; будівельні контракти; інвестиційна власність; оренда; витрати на наукові дослідження і розробки; запаси; податки, включаючи відкладені; резерви; витрати на виплати працівникам; хеджування; зазначення господарських і географічних сегментів та основи розподілу витрат між ними; облік інфляції; державні гранти.
Діяльність підприємства висвітлюється з різних боків. Зазначені міжнародні стандарти вимагають надавати додаткову інформацію не тільки про підприємство загалом, а й про його складові — сегменти. З цією метою виокремлюються господарські та географічні сегменти, щодо яких у примітках зазначаються такі показники: дохід сегмента; витрати; результати діяльності; активи; зобов'язання; собівартість основних засобів і нематеріальних активів, придбаних протягом певного періоду; амортизація; негроїдові витрати (інші, крім амортизаційних відрахувань); частка підприємства у чистому прибутку або збитках асоційованої компанії, спільного підприємства або інші інвестиції, облік яких ведеться за методом участі в капіталі, якщо майже всі операції асоційованої компанії здійснюються в межах тільки цього сегмента, і сума пов'язаних з цим інвестицій.
У примітках до фінансових звітів AT повинні подати таку інформацію:
• про загальну кількість і номінальну вартість акцій, на які передбачається підписка, а також на які здійснено підписку порівняно з передбаченою;
• про загальний розмір коштів, отриманих під час підписки, як плата за акції у грошовій формі (із зазначенням кількості акцій), у вигляді майна (із зазначенням його вартості та
кількості акцій) і в іноземній валюті (із зазначенням кількості акцій і курсу валюти);
• про акції у складі статутного капіталу за окремими типами і категоріями (зазначають кількість випущених акцій разом з несплаченою частиною статутного капіталу; номінальна вартість акції; зміни протягом звітного періоду щодо кількості акцій, що перебувають в обігу; права, привілеї та обмеження, пов'язані з акціями, у тому числі обмеження щодо розподілу дивідендів і повернення капіталу; акції, що належать безпосередньо товариству, його дочірнім та асоційованим підприємствам; перелік засновників і кількість акцій, що є власністю членів виконавчого органу; перелік осіб, частка яких у статутному фонді перевищує 5 %; акції, зарезервовані для випуску згідно з опціонами та контрактами із зазначенням їх термінів і сум);
• про накопичену суму дивідендів, не сплачених за привілейованими акціями;
• про суму, що включена (або не включена) до складу зобов'язань, коли дивіденди були передбачені, але формально не затверджені.
Крім форм фінансової звітності, обов'язкових для всіх підприємств, ВАТ зобов'язані регулярно (щорічно) складати і подавати в ДКЦПФР звіт за формою, затвердженою рішенням цієї комісії, а також публікувати після прийняття звіту комісією в одному з офіційних друкованих видань інформацію про фінансово-господарську діяльність та пояснення. Звіт, що подається в ДКЦПФР, повинен містити такі розділи: "Основні відомості про емітента", "Відомості про цінні папери емітента", "Опис бізнесу", "Інформація про майновий стан та фінансово-господарську діяльність емітента”. Розділ "Опис бізнесу" крім даних, включає текстову частину, де в довільній формі висвітлюється така інформація: