Сторінка
11
Розрахунок динаміки цін (вартості життя) у звітному році визначається за формулою Ласпейреса:
p1 * q0
Ip = ¾¾¾¾¾* 100, (1)
p0 * q0
де p0 ¾ ціни в базісному році;
q0 ¾ вага у базісному році;
p1 ¾ ціни у звітному році;
Індекс вартості життя враховує основні втрати населення від підвищення цін, більш широко характеризує динаміку цін, а значить купівельну спроможність грошей. Справді, якщо Ip = 2, то це означає, що в цілому ціни зросли за певний період у два рази, а значить у два рази знизилась купівельна спроможність грошової одиниці. Показник купівельної спроможності ¾ величина обернена до індекса вартості життя і розраховується за формулою:
1
Купівельна спроможність = ¾¾¾¾¾¾¾¾ (2) рівень цін
¾ рівень цін підвищується ¾ купівельна спроможність падає;
¾ рівень цін падає ¾ купівельна спроможність збільшується
Наприклад. Індекс вартості життя за п¢ять років збільшився на 120,7%. Отже, динаміка купівельної спроможності складає:
120,7
К = 1 : ¾¾¾ = 100 : 120,7 = 0,8285.
100
Це означає, що 100 доларів базисного року через п¢ять років у звітному році їх вартість становитиме лише 82,85 долара, тобто купівельна спроможність долара внаслідок зростання цін знизилась за 5 років на 17,15%.
Для вимірювання інфляції обчислюють темп інфляції ¾ приріст цін у відсотках. Динаміку індексу цін можна обчислити за формулою:
Ip1
Ip = ¾¾¾ , (3)
Ip0
де Ip0 ¾ рівень індексу цін у базисному році;
Ip1 ¾ рівень індексу цін у звітному році.
Наприклад. індекс цін збільшився від 120 до 132.
Динаміка індексу цін:
132
Ip = ¾¾ * 100 ¾ 100 = 10%,
120
120
а динаміка купівельної спроможності = ¾¾¾ * 100 ¾ 100 = 9,1%
132
Збільшення індексу цін (вартості життя) на 10% чи на 12 пунктів означає, що купівельна спроможність грошей зменшилась на 9,1%.
Щоб не втратити своїх клієнтів, залучити інвестора навіть у період інфляції до співпраці банк повинен враховувати річний темп інфляції при нарахуванні процентів, визначені річної процентної ставки.
3. Грошова реформа та особливості її проведення на Україні.
Грошова реформа є одним з інструментів грошової політики. Роведення грошових реформ, зміст яких зводиться до повної або частокової структурної перебудови державою наявної в країні грошової системи, завжди вимушене.
Кожна грошова реформа є індивідуальною і неповторною за своїми характеристиками. Вирішуючи конкретно визначене коло завдань структурної перебудови та стабілізації грошового обігу тієї чи іншої країни, будь-яка реформа завжди специфічна за змістом. Це, однак, не виключає можливостей класифікації грошових реформ через виділення певної групи спільних ознак і їх функціональному втіленні.
Залежно від мети проведення та глибини перебудови державою наявної грошової системи реформи поділяються на два типи: грошові реформи у вузькому й широкому розумінні цього поняття. У першому випадку йдеться про проведення заходів із заміни дійсної грошової одиниці та відповідної стабілізації грошей без якісної перебудови системи грошового обігу; у другому – про запровадження принципово нової за структурою і змістом системи функціонування та обігу грошей.
Грошові реформи у вузькому розумінні цього поняття мають кілька різновидів. Це:
· Грошові реформи формального типу, що зводяться лише до впровадження нового зразка купюри з одночасним або поступовим вилученням тієї, що функціонує. Приводом до такої зміни може бути недостатня захищеність купюри старого зразка та її масова фальсифікація, зміна державної символіки тощо.
· Грошові реформи з деномінацією грошового обігу. Це дещо складніша форма грошової реформи, головною метою якої є заміна через обмін грошових купюр дійсного масштабу цін.
· Грошові реформи конфіскаційного типу (з деномінацією грошового обігу або без його зміни)
За часовим лагом здійснення обмінних операцій теорія і практика розмежовують одномоментні грошові (строк проведення обміну старих грошей на нові не перевищує 7-10 днів) і грошові реформи паралельного типу. Перші називають іще “шоковими” реформами. Названий тип реформ застосовується у більшості випадків, коли йдеться про використання конфіскаційної процедури. Названі вище реформи конфіскаційного типу передбачали здійснення обмінних операцій протягом всього декількох днів. Це були одномоментні реформи, або реформи “шокового” типу.
Реформи паралельного, або, як їх ще називають, консервативного типу є надзвичайно складною за технікою реалізації процедурою. У цьому випадку нова грошова одиниця, розширюючи сферу свого функціонального застосування, витісняє старі гроші поступово. В результаті протягом певного часу, коли в обігу знаходяться дві грошові одиниці – стара й нова, відбувається відповідна сегментація сфери грошового обігу.
Грошові реформи в широкому розумінні цього поняття від розглянутих вище реформ тим, що вони передбачають не лише впровадження в обіг нової грошової одиниці, а й структурну перебудову дійсної системи грошово-валютних і кредитних відносин.
Грошова реформа повинна обов’язково доповнитися системою практичних заходів, які б гарантували її повномірний характер. Ключовими середних мають бути:
· Дії з нормалізації товарно-грошових відносин, і в першу чергу рішуче обмеження бартеру як зони економічних зловживань
· Удосконалення управління валютною та емісійною політикою з тим, щоб стабільність грошової одиниці підтримувалась на відповідному рівні