Сторінка
2
Визначення інтервалів зміни значень абсолютних властивостей фінансового становища.
Абсолютні властивості фінансового становища підприємства вимірюються вартісними показниками в грошових одиницях. Інтервалом зміни абсолютних значень активів і пасивів підприємства є позитивна область дійсних чисел. Звіт про фінансові результати може містити інформацію про поточні збитки, тому інтервалом зміни фінансових результатів є множина дійсних чисел.
Вибір базових показників Pijбаз для оцінки одиничних властивостей фінансового становища.
За базові показники для оцінки одиничних властивостей фінансового становища підприємства можуть бути прийняті значення відповідних фінансових коефіцієнтів: або на рівні нормативів, рекомендованих Національним банком України, або на рівні значень, досягнутих суб'єктом господарювання в попередньому періоді. Нормативні значення використовуються з метою визначення відповідності одиничних показників ФСП системі фінансових нормативів (скоринг коефіцієнтів); значення, досягнуті в попередньому періоді з метою визначення динаміки одиничних показників ФСП. У запропонованій методиці [10] для оцінки одиничних властивостей фінансового становища можливе застосування двох типів базових показників. Це дозволяє використати одиничні оцінки двох типів: нормативного і динамічного. Для оцінки відповідності фінансовим нормативам (скорингу) одинична оцінка розраховується в порівнянні з нормативними значеннями показників Рijнорм. Для характеристики якості динаміки одиничних властивостей оцінка розраховується шляхом порівняння із значеннями фінансових коефіцієнтів у попередньому періоді Ріjдін.
Визначення вигляду залежності між показниками простих властивостей Рij і їх оцінками Кij.
Одинична оцінка являє собою лінійну функцію відношення фактичних значень одиничних показників ФСП до базових. Значення одиничних оцінок, що перевищують одиницю, свідчать про поліпшення фінансового становища, в іншому випадку - навпаки.
Обчислення оцінки одиничних показників фінансового становища має проводитися з урахуванням впливу окремого показника на зміну якості даної властивості або фінансового становища загалом. Оцінювання кожного одиничного показника віббувається таким чином, щоб зростання оцінки відповідало поліпшенню фінансового становища. Якщо зростання фінансового коефіцієнта приводить до поліпшення фінансового становища (наприклад, коефіцієнти валової маржі, фінансової автономії, загальної ліквідності, термінової ліквідності, віддачі всіх активів), то розрахунок одиничної оцінки для них буде проводитися за відношенням:
(2)
Якщо зростання одиничного показника фінансового становища приводить до зниження якості фінансового становища (наприклад, коефіцієнтів заборгованості, фінансового левериджу), то для нього обчислення оцінки буде проводитися за відношенням:
(3)
Обчислення оцінок одиничних показників окремих фінансових властивостей.
При оцінці відповідності фінансовим нормативам робиться одинична оцінка скорингового типу, що розраховується в порівнянні з нормативними значеннями показників Рijнорм:
(4)
Для характеристики якості динаміки одиничних властивостей оцінка розраховується шляхом порівняння із значеннями фінансових коефіцієнтів у попередньому періоді Ріjдін
(5)
З метою отримання узагальнюючих відомостей про рівень відповідності одиничних показників рекомендованим значенням і про якість динаміки одиничних показників оцінки одиничних показників можуть бути представлені у вигляді інтегральних оцінок як добуток одиничних оцінок скорингового і динамічного типів.
, (6)
Вибір шкали розмірності комплексної оцінки Ко.
Щоб від абсолютних показників властивостей фінансового стану нижнього рівня перейти до показників властивостей більш високого рівня, всі прості фінансові властивості повинні бути переведені в шкалу, що має єдину розмірність, в цьому випадку безрозмірну шкалу. Представлення різних властивостей фінансового становища у вигляді безрозмірних оцінок, обчислених за одним і тим же алгоритмом, робить ці властивості порівнюваними в рамках комплексної оцінки фінансового становища господарюючого суб'єкта. Всі типи оцінок фінансового становища - одиничні, узагальнюючі і комплексна - виходять шляхом зіставлення базових і поточних значень безрозмірних фінансових коефіцієнтів, отже, є коефіцієнтами, що оцінюються за безрозмірною шкалою.
Визначення вагомості Мij властивостей фінансового становища підприємства.
Різні властивості фінансового становища володіють неоднаковою значущістю для користувачів економічної інформації про стан господарюючого суб'єкта, до яких можуть бути віднесені власники підприємства, інвестори, постачальники матеріальних ресурсів, працівники фінансово-кредитних установ і податкових служб, виробничий і фінансовий менеджмент підприємства [11]. Комплексна оцінка має синтезувати в собі оцінки більш простих властивостей з урахуванням значущості їх впливу на якість фінансового становища суб'єкта загалом. Коефіцієнти вагомості (значущості) фінансових властивостей повинні бути розраховані як для одиничних, так і для узагальнюючих оцінок фінансового становища підприємства. Для проведення фінансового аналізу господарюючого суб'єкта і отримання комплексної оцінки визначення вагомості властивостей здійснюється експертним методом.
Вибір методу синтезування окремих властивостей.
Узагальнюючі оцінки властивостей фінансового становища Кj отримують синтезуванням одиничних оцінок відповідних одиничних показників фінансового становища з урахуванням їх значущості за методом середньої зваженої:
(7)
де αij - значущість (вагомість) i-ї оцінки одиничної властивості для оцінки j -го узагальнюючої властивості ; п – кількість одиничних оцінок j і узагальнюючої властивості (j = 1,2, , п).
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Методика та організація обліку фінансових результатів у системі фінансового обліку та відображення їх у звітності (на прикладі спиртзаводу)
Державний бюджет України як головний фінансовий план країни
Фіскальні аспекти залучення іноземного капіталу
Конституційно-парламентське походження бюджету і демократичний вибір бюджетних пріоритетів
Сутність і функції фінансів підприємств