Сторінка
4
У разі обтяження зобов'язаннями знерухомлених іменних цінних паперів при їх переведенні в документарну форму має бути забезпечено проведення в системі реєстру власників іменних цінних паперів відповідного емітента операції їх блокування на особовому рахунку власника.
Зміна місця зберігання цінних паперів, випуск яких зареєстрований у документарній формі, супроводжується транспортуванням сертифікатів цінних паперів на пред'явника від однієї депозитарної установи до іншої, сертифікатів іменних цінних паперів від зберігача до реєстроутримувача, свідоцтв про знерухомлення іменних цінних паперів від реєстроутримувача до зберігача чи депозитарію та навпаки.
Транспортування сертифікатів цінних паперів здійснюється на виконання розпорядження депонента або клієнта у відповідності до договору про відкриття рахунку у цінних паперах, депозитарного договору, договору про встановлення кореспондентських відносин щодо цінних паперів.
Зміна місця зберігання (знаходження) депозитарних активів на паперовому носії в депозитарних установах відображається проведенням відповідних облікових операцій.
Інвентаризація сертифікатів цінних паперів, глобальних сертифікатів і свідоцтв про знерухомлення іменних цінних паперів, що зберігаються в депозитарній установі, проводиться з метою звірки кількості цінних паперів, що вказана у цих документах, з обліковими даними.
Інвентаризація проводиться депозитарною установою не рідше одного разу на рік у порядку, встановленому внутрішніми документами депозитарної установи.
Інвентаризація обов'язково проводиться:
при зміні працівників, матеріально відповідальних за зберігання, на дату прийому-передачі справ;
при проведенні внутрішнього та зовнішнього аудиту;
після стихійного лиха, пожежі;
після пошкодження або втрати даних обліку цінних паперів;
при встановлених фактах розкрадання цінних паперів;
в інших випадках, які передбачені законодавством України, внутрішніми документами депозитарної установи.
Для проведення інвентаризації керівником депозитарної установи призначається комісія з інвентаризації. До складу комісії з інвентаризації не можуть включатись робітники депозитарної установи, які відповідають за зберігання та ведення обліку цінних паперів.
У разі виявлення надлишку або нестачі будь-яких депозитарних активів на паперовому носії комісія з інвентаризації повідомляє про цей факт керівника депозитарної установи, який має вжити відповідні заходи щодо усунення виявлених порушень.
Комісія з інвентаризації проводить також звірку документів, що пов'язані із зберіганням цінних паперів та депозитарним обліком цінних паперів. Акти проведення інвентаризації та інвентаризаційні відомості за кожним з видів депозитарних активів на паперовому носії повинні зберігатися протягом п'яти років від дати проведення інвентаризації.
5. Контроль за здійсненням депозитарної діяльності
Контроль за дотриманням вимог у депозитарній діяльності здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку згідно із законодавством.
Інші державні органи мають право здійснювати контроль за депозитарною діяльністю в межах повноважень, наданих їм законодавством України.
Депозитарій повинен забезпечити державному представнику Державної комісії з цінних паперів і фондового ринку доступ до інформації, що має відношення до депозитарної діяльності, відповідно до Положення про державних представників на фондових біржах, у депозитаріях і торговельно-інформаційних системах, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 08.05.2001 N 144,зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.06.2001 за N 518/5709.
Зберігач зобов'язаний надавати до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку інформацію (у разі її наявності) про:
зміни інвестиційного керуючого інвестиційного фонду;
неподання або подання завідомо недостовірних відомостей стосовно вартості чистих активів інвестиційного фонду (взаємного фонду інвестиційної компанії);
недотримання інвестиційним керуючим вимог інвестиційної декларації щодо структури активів;
у випадках, які передбачені Положенням про порядок оцінки вартості чистих активів інвестиційних фондів і взаємних фондів інвестиційних компаній, затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 18.03.2002 N 104, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.04.2002 за N 392/6680.
Зберігач активів ІСІ зобов'язаний повідомляти Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку про:
зміну компанії з управління активами ІСІ;
розірвання з компанією з управління активами ІСІ договору про обслуговування ІСІ та/або договору про відкриття рахунку в цінних паперах, укладеного щодо ІСІ;
зміни умов договору про обслуговування ІСІ та/або договору про відкриття рахунку в цінних паперах, укладеного щодо ІСІ, що можуть завдати шкоди інтересам ІСІ;
будь-які дії компанії з управління активами, що не відповідають проспекту емісії цінних паперів ІСІ, порушують регламент ІСІ, законодавство України. Таке повідомлення має бути надано зберігачем письмово протягом одного робочого дня з моменту виявлення вищенаведених подій та/або порушень.
Депозитарні установи надають Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку адміністративні дані щодо здійснення ними депозитарної діяльності в установленому нею порядку відповідно до законодавства України.
Висновок
Отже, державна комісія з цінних паперів та фондового ринку рішенням від 17.10.2006 р. №999 затвердила нове Положення про депозитарну діяльність, яким визначено:
Перелік цінних паперів, щодо яких здійснюється депозитарна діяльність і які допущені до обслуговування в Національній депозитарній системі;
Основні функції депозитарних установ;
Вимоги до зберігання цінних паперів;
Вимоги до обслуговування обігу цінних паперів на рахунках у цінних паперах;
Вимоги до обслуговування операції емітента з розміщення бездокументарних цінних паперів;
Вимоги до обслуговування операцій емітента щодо розміщених ним бездокументарних цінних паперів;
Вимоги до складання зведеного облікового та облікового реєстрів власників цінних паперів;
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Адміністративно-управлінський ресурс фінансової бюрократії
Основні інструменти фінансового аналізу, ефективність діяльності аналізу компанії
Фінансовий ендаунмєнт як засіб розвитку некомерційних підприємств
Інвестиційний потенціал недержавних пенсійних фондів
Фінанси як суб’єкт і об’єкт управління. Організаційна структура управління фінансами. Фінансове планування – складова частина фінансового механізму