Сторінка
2
Курс спот 1,7550 – 1,7560
Дисконт (3 місяці) 28 – 25
Курс форвард 1,7522 – 1,7535
У якості основи для визначення форвардної маржі на практиці звичайно використають її значення, які одержуються з урахуванням близького форвардного курсу, що визначається виходячи з наступних міркувань. Вважається, що сума у валюті В, яка котирується, еквівалентна відповідній сумі у валюті А, яка котирується, – перерахована за наближеним форвардним курсом для прямого котирування, буде дорівнювати сумі у валюті В за курсом спот, збільшеній (зменшеній) на суму відсотків, що була б отримана для суми у валюті В за курсом спот, розміщеній на термін форвардної угоди за ставкою процентів, яка дорівнює абсолютній величині різниці процентних ставок за валютами А і В для тривалості процентного року, рівній 360 дням.
З наведеного раніше виразу для теоретичного беззбиткового форвардного курсу можна зробити висновок: якщо ставка відсотків за валютою А буде вище ставки відсотків за валютою В, що котирується, – форвардний курс валюти А буде меншим її спот-курсу, тобто валюта А буде котируватися з дисконтом. У цьому випадку сформульоване припущення можна записати математично в такому вигляді:
Рв НКФ = Рв КС – (Іа - Ів) Рв КС,
де Рв – сума у валюті, що котирується В;
НКФ – наближений курс форвард;
КС – курс спот;
Іа і Ів – ставки відсотків за валютами А і В.
Звідси одержуємо, що наближений курс форвард буде дорівнювати:
НКФ=КС – (Іа - Ів) КС;
а форвардна маржа:
ФМ (дисконт) = КС – ПКФ = (Іа - Ів) КС.
Якщо ставка відсотків за валютою А, що котирується, буде нижче ставки відсотків за валютою В, що котирується, форвардний курс валюти А буде більшим її курсу спот і приблизно буде дорівнювати:
НКФ = КС + (Іа – Ів) КС.
Форвардна маржа (премія) буде при цьому дорівнювати:
ФМ (премія) = НКФ – КС=(Іа – Ів) КС.
Приклад 3 Визначити наближену форвардну маржу і форвардний курс для умов прикладу.
Розв’язання.
При терміні угоди 90 днів
ФМ (премія) = (200 – 15) 1880 = 870 гр. од. за дол. США.
ПКФ = 1880 + 870 = 2750 гр. од. за дол. США.
При терміні угоди 180 днів
ФМ (премія) = (200 – 15) 1880 = 1739 гр. од. за дол. США.
ПКФ = 1880 + 1739 = 3619 гр. од. за дол. США.
Прибутковість форвардних операцій можна оцінити у вигляді еквівалентної річної ставки відсотків. При цьому відношення прибутку від форвардної операції до вкладеної суми вважається рівним відношенню форвардної маржі до форвардного курсу. Використовуючи формулу для ефективної річної ставки простих відсотків при тривалості процентного року 360 днів, одержуємо:
.
Приклад 3 Визначити прибутковість форвардної операції для умов прикладів.
Розв’язання. Для терміну угоди 90 днів при використанні теоретичного форвардного курсу (приклад 6.5) прибутковість операції буде дорівнювати:
Іе = = 1,22 = 122 %.
При використанні наближеного курсу форвард.
рибутковість становитиме:
Іе = = 1,27 = 127 % .
Для терміну угоди 180 днів при теоретичному форвардному курсі прибутковість операції буде дорівнювати:
Іе = = 0,917 = 91,7 %.
Для наближеного курсу форвард прибутковість становить:
Іе = = 1,02 = 102 %.
В Україні у зв’язку з низькою насиченістю ринку інформацією про поточні валютні курси, а також поточні процентні ставки на міжбанківські гривнєві депозити процес розрахунку форвардних пунктів проводиться дилерами самостійно, і отримані значення можуть суттєво відрізнятись у різних банках.
Для простоти запам’ятовування знаходження форвардного курсу дилери використовують наступне правило «східців»:
Якщо форвардні пункти ростуть зліва направо (котировка bid менше котировки offer), то для знаходження курсу-аутрайт для дати валютування, віддаленішої, ніж спот, форвардні пункти додаються до курсу спот:
Якщо форвардні пункти зменшуються зліва направо (сторона bid більше сторони offer), то для знаходження курсу аутрайт для дати валютування, віддаленішої, ніж спот, форвардні пункти вираховуються з курсу спот:
Іноді можна зустріти котировку форвардних пунктів у вигляді – 4/ + 4, що означає «навколо паритету» (round par.).
Це відбувається, якщо процентні ставки для двох валют на даний період рівні, а також фактично рівні форвардний і спот курси.
Форвардний курс у даному випадку становитиме:
Перераховані вище правила розрахунку курсу аутрайт діють для форвардних строків (термінів більших, ніж спот). Для угод з датою валютування «завтра» або навіть «сьогодні», які ближчі, ніж дата спот, застосовуються зворотні правила розрахунку курсу аутрайт.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Негрошові чинники інфляційних процесів: передумови та наслідки
Валютний ринок і валютні операції
Фінансова звітність малого підприємства та використання її даних для управління
Соціальна політика сучасної України
Вплив членства Польщі у європейському союзі на фінансово-економічний стан малих і середніх підприємств