Сторінка
7
Настрої дітей, відповіді яких належать до третьої групи, найчастіше формуються в умовах, коли вихователі в дитячому садочку (а батьки - вдома) знайомлять їх з вимогами школи, але при цьому приділяють мало уваги виробленню способів поведінки у тій чи іншій складній ситуації. Це буває і тоді, коли в класі з шестирічними першокласниками вчитель будує навчальний процес так само, як із семирічними. У такому випадку боязкі, замкнуті та ослаблені фізично діти, як правило, не можуть самостійно перенести навіть знайомі їм способи поведінки у нові умови або навчитись нових прийомів подолання труднощів.
Дуже важливо, щоб учитель своєчасно виявив таких дітей, надав їм підтримку і допомогу. Завдяки цьому вони швидше набудуть упевненості в собі, а процес адаптації до шкільних вимог минатиме нормально. Без відповідної допомоги почуття невпевненості в собі, побоювання, страху заважатимуть дітям активно працювати на уроках. Разом з тим зрозуміло, що такої допомоги вони потребують ще до школи – у старшій і підготовчій групах, у класі для шестирічок.
На думку багатьох фахівців, процес навчання у початковій школі має відбуватися на позитивному емоційному фоні. У психолого-педагогічній літературі виділено позитивні емоції, збудження яких сприяє створенню позитивної мотивації навчальної діяльності:
а) позитивні емоції, пов’язані із школою загалом, перебуванням у ній;
б) емоції, обумовлені паритетними стосунками вчителів та учнів, школярів між собою, відсутністю конфліктів між ними;
в) емоції, пов’язані з усвідомленням кожним учнем своїх актуальних і потенційних можливостей досягнення успіхів у навчанні, подолання труднощів, здатності розв’язувати складні учбові й життєві задачі;
г) емоції, що виникають під час оволодіння прийомами самостійного надбання знань, нових засобів і прийомів виконання учбових дій та ін.
Для формування повноцінної мотивації учіння молодших школярів, на думку О.Я.Савченко, особливо важливо забезпечити такі умови:
збагачувати зміст особистісно-орієнтованим цікавим матеріалом;
утверджувати справді гуманне ставлення до всіх учнів, басити в дитині особистість;
задовольняти потреби в спілкуванні з учителем та однокласниками під час навчання;
збагачувати мислення інтелектуальними почуттями;
формувати допитливість і пізнавальний інтерес;
розвивати адекватну самооцінку своїх можливостей;
утверджувати прагнення до саморозвитку і самовдосконалення;
використовувати різні способи педагогічної підтримки, прогнозувати ситуації, коли вона особливо потрібна дітям;
виховувати відповідальне ставлення до навчальної праці, змінювати почуття обов’язку.
Реалізація кожної із вказаних умов вимагає тривалої, узгодженої роботи вчителя, вихователя і батьків.
У формуванні мотиваційної сфери школярів велику роль відіграють як сприятливі, так і несприятливі умови:
Сприятливі умови |
Несприятливі умови |
1. Позитивне ставлення до школи |
1. Нестійка увага |
2. Повна довіра до вчителя |
2. Нестійкий інтерес |
3. Потреба в нових враженнях |
3. Несформованість вольових якостей |
4. Природна допитливість |
На думку В.Я. Мільман, для формування повноцінної мотивації учіння необхідно забезпечити такі умови:
збагачення змісту особистісного орієнтованими інтересами;
прояви гуманного ставлення до всіх учнів;
задоволення пізнавальних запитів і потреб школярів;
збагачення мислення почуттями;
розвиток спостережливості;
формування активної самооцінки своїх можливостей;
підтримка прагнення до особистісного зростання;
підтримування дитячої ініціативи;
виховання відповідального ставлення до учіння.
Таким чином, створення позитивної мотивації до навчання передбачає врахування таких положень психолого-педагогічної науки:
Кожен учень має відчувати себе суб’єктом навчально-виховного процесу; розуміти, що цей процес організовано саме для нього, що мета й завдання освіти – його особиста мета, що він відіграє у навчанні не підлеглу, а досить активну й важливу роль. Всі ці моменти реалізуються через особистісно-зорієнтоване навчання.
Щоб виробити у дітей змістовну мотивацію учіння, саму навчальну діяльність слід будувати із врахуванням її основних компонентів: змістовного, операційного та мотиваційного.
Розвиток і становлення позитивної мотивації учбової діяльності школярів залежить від підкріплення у вигляді:
результатів та успішного виконання діяльності;
володіння відповідними способами дій;
підвищення соціального статусу в реальних контактних групах.
Оптимальним підходом у формуванні позитивної мотивації учіння першокласників, на наш погляд, буде:
вплив на мотивацію дитини “знизу вверх”, тобто виховання мотивів через організацію різноманітних видів діяльності за умови активності учня;
врахування взаємозв’язку між перспективними та актуальними мотивами;
збудження позитивних емоцій, що можуть бути безпосередньо мотивом діяльності чи сприяти її вмотивуванню (стан емоційного збудження спричиняє готовність до сприймання і закріплення мотиву);
створення позитивного емоційного фону у класі та реалізація вимог гуманістичної психології до організації навчально-виховного процесу.
Наведені теоретичні положення постали в основі організації та проведення експериментального дослідження мотиваційної готовності 6-річок до шкільного навчання.
Психологічні особливості дітей шестирічного віку
Надійна основа успішної організації навчально-виховного процесу – врахування психофізіологічних особливостей і закономірностей розвитку учнів. Особливо це стосується шестирічних першокласників, оскільки шестирічний вік з психологічної точки зору є критичним. У цей період відбувається зміни, що означають завершення дошкільного етапу розвитку, і з’являється здатність до розуміння загальних принципів, зв’язків й закономірностей наукового знання. Якості, характерні для дошкільного дитинства, поєднуються у шестирічок з новими можливостями, зокрема у сфері учіння. Тому реалізація потенційних можливостей інших школярів потребує особливих умов навчання.
Навчання у першому класі побудоване з урахуванням вікових особливостей і перспектив шестирічних дітей. У його змісті, методах і формах закладено ідеї сприяння всебічному розвитку школярів, забезпечення повноцінного переходу до провідної учбової діяльності та формування особистості в перехідний період. Засвоєння учнями програмних знань безпосередньо пов’язується з розвитком елементарних форм учіння, планомірного і диференційованого ставлення, пізнавальної активності, позитивного ставлення до навчання в школі, адекватної самооцінки і формуванням навичок спілкування .
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Використання народознавчого матеріалу на уроках "Я і Україна" в початковій школі
Дитині, як носію мови, необхідна зона мовного розвитку
Формування екологічної культури
Вплив проблемного навчання на пізнавальну активність і самостійність молодших школярів
Інформатизація та комп’ютеризація на початковому етапі вивчення іноземної мови