Сторінка
3
У діях з м'ячем удосконалюються навички більшості основних рухів. При пересуванні по майданчику дитина вправляється в бігу з прискоренням, зі зміною напрямку, в бігу в поєднанні з ходьбою, зі стрибками, в бігу з зупинкою, в бігу з приставним кроком (вперед, спиною вперед, в сторони) і т.п. школяр виконує ці рухи в постійно змінних умовах. Це сприяє формуванню вміння дітей самостійно застосовувати рухи в залежності від умови гри: дитина повинна самостійно підібрати відповідний спосіб руху, знайти зручне місце для його здійснення.
Вправи з м'ячем при відповідній організації їх проведення та навчання сприятливо впливають на фізичний розвиток та працездатність дитини. Створюють умови для включення в роботу лівої руки, що важливо для повноцінного розвитку дитини семирічного віку. Розвиваються не тільки великі, але й дрібні м'язи, збільшують рухливість в суглобах пальців і кисті. Вони зміцнюють м'язи, утримують хребет, і сприяють виробленню гарної постави. Сприяють вдосконалення рухової реакції дітей, точності відтворення рухів в часі і просторі.
Величезний вплив на розвиток дітей молодшого шкільного віку надають рухи, фізичні вправи, гра в баскетбол. Недолік рухів, обмеження рухової активності негативно позначається на формуванні організму. Діяльність різних систем організму знаходиться в прямій залежності від активності скелетних м'язів, особливо в дитячому віці. Рухова активність стимулює обмін речовин і енергії, вдосконалення всіх функцій і систем організму і підвищує його працездатність, що досягається при грі в баскетбол. Велика роль рухової активності в підготовці до праці. Освоюючи нові рухи, людина навчається керувати роботою м'язів, складними рухами, необхідними у трудовій та спортивної діяльності.
Рухова активність сприяє засвоєнню інформації, що надходить із зовнішнього середовища, через сенсорні системи. Ця інформація має значення не тільки для підвищення фізичної і розумової працездатності, але й для становлення людини як особистості.
У спортивному залі повинна триматися певна температура і вологість. Величина шкірної поверхні по відношенню до ваги у дитини більша, ніж у дорослого. Обмежена можливість потовиділення і недосконалість судинних реакцій ускладнює терморегуляцію у дітей. Ось чому навіть незначне переохолодження чи перегрівання, можуть призвести до порушення здоров'я. Діти погано переносять перебування в приміщенні з підвищеною температурою та вологістю. Перегрів може викликати порушення серцевої діяльності, втрату свідомості. Тому, після пробіжок в грі потрібно поступово переходити до відпочинку.
На частку м'язової тканини у дитини 7 - 19 років припадає близько 30% ваги тіла. Розвиток м'язів відбувається головним чином за рахунок потовщення м'язових волокон. Розвиток мускулатури йде нерівномірно. Спочатку розвиваються м'язи шиї і тулуба, а потім, м'язи кінцівок.
Кінцівки дітей містять недостатню кількість солей, тому у дітей часто бувають переломи, особливо часто зустрічається перелом променевої частини руки трохи вище зап'ястя, який називається переломом променя в типовому місці. Для профілактики даного виду перелому у дітей слід навчити їх «правильно падати», тобто при падінні не спиратися на долоню, так як променева кістка не витримує навантаження маси тіла. Будова м'язів дітей помітно відрізняється від будови м'язів дорослих.
Потрібно мати на увазі, що м'язи у дітей розвиваються нерівномірно. Швидше - великі, повільніше - малі. Це одна з причин того, що у молодшому шкільному віці учні невпевнено виконують «точні» рухи, наприклад, пензлем, погано справляються із завданнями на точність фізичної дії.
У дитини даного віку розвиваються і удосконалюються основні природні рухи, зокрема, робочі рухи кисті і пальців. Змінюється і ставлення до рухів. Колишній інтерес до самого процесу руху змінюється все більшою зацікавленістю в результатах дій. Радість і задоволення приносить не тільки сама рухова діяльність, але й досягнення мети при певній дії. Рухи стають усе більш точними, координованими.
Однак розвиток механізмів центральної нервової системи ще недостатній, тому недостатня здатність до тривалої продуктивної роботи, тривалого м'язового напруження і діти швидко втомлюються. Тому не слід одноманітно виконувати рухи, потрібно їх урізноманітнити.
У 7 - 8 років інтенсивно росте темп рухів. У хлопчиків його збільшення більш прогресивне, ніж у дівчаток. Точність рухів у 7 – 8 річних дітей розвинена недостатньо.
Помилки при відтворенні рухів заданих параметрів складають 45 - 50%. Систематичні фізичні вправи із застосуванням методів, що полегшують відтворення рухів певних просторово - часових параметрів приводять до поліпшення точності рухів просторовим характеристикам на 45 - 50%, тимчасовим - на 30%, силовим - на 35%. До 7 - 8 років виробляється нормальна постава тіла
При формуванні у дітей молодшого шкільного віку звички до систематичним рухливим іграм, у них розвиваються м'язово-рухові відчуття, поліпшується зоровий та кінестетичний контроль за виконанням рухів.
Вдосконалення координацій між зоровими відчуттями і виконанням рухів - дуже важливе завдання фізичного виховання дітей. Діти часто по самим випадковим ознакам намагаються вгадати, а не з'ясувати особливості показуваного предмета, руху, дії. У цьому віці посилюється роль слова в сприйнятті елементів і деталей рухів.
Діти в 7 - 10 років недостатньо точно сприймають інтервали часу: короткі проміжки часу вони зазвичай недооцінюють. Багато труднощів викликає у них і орієнтування в самому просторі зали, майданчики. Вони плутають праву і ліву сторони. Тому рекомендується систематично тренувати дітей у цих досить складних для них процесах. Обсяг уваги молодших школярів вузький: вони одночасно можуть сприймати один - два рухи або не пов'язані між собою елементи рухів. Увага їх часто перемикається на всілякі другорядні об'єкти та елементи рухів. Неуважність нерідко виявляється наслідком перевтоми, відсутності звички уважно дивитися і слухати.
У баскетболі створюються сприятливі умови для виховання позитивних морально - вольових рис дитини. Такі ігри привчають дітей долати егоїстичні спонукання. Заради інтересів команди дитині часто доводиться відмовлятися від м'яча, передавати його партнерові, який має більш сприятливі умови для успішної гри. Загальна мета, прагнення всіх гравців команди потрапити м'ячем у кошик сприяє розвитку взаєморозуміння, вміння рахуватися з іншими, допомагати їм.
Необхідність приймати швидкі, але розумні і тверді рішення, втілювати ці рішення в життя без зайвих коливань сприяє розвитку самостійності. Впевненість у своїх силах, можливостях є основним фактором, що дозволяє дитині успішно виявляти набуті навички. Вирішуючи проблему навчання молодших школярів гри в баскетбол потрібно звернути увагу на навчання фізкультурним вправам, що буде розглянуто в другому пункті розділу.
Методи і форми навчання молодших школярів гри в баскетбол
Процес навчання молодших школярів в баскетбол спрямований на озброєння учнів знаннями, вміннями, навичками, постійний їх розвиток і вдосконалення, формування системи знань з питань техніки, стратегії, тактики, правил гри і т.п.