Сторінка
3
Прикладом для учнів можуть бути батьки, родичі, вчителі, знайомі, літературні герої, видатні сучасники, що яскраво проявили себе у економічній праці. Таким чином, приклад у вихованні може виконувати різноманітні функції: конкретизувати прагнення, ідеали учнів; бути доказом для обґрунтування їх; переконувати в доцільності своїх поглядів; стимулювати самовиховання. Ще давньоримський філософ Сенека твердив, що важко довести до добра повчанням, легко - прикладом.
Приклад повинен бути переконливим і діяти сам по собі, мати внутрішню силу.
Практичний розділ. Виховний захід для учнів ПТНЗ з економіки. Гра «Брейн-ринг»
1.Тема: «Брейн-ринг».
2.Мета: Розвивати пізнавальну, уміння аргументовано викладати свою точку зору в процесі обговорення питання, брати участь у дискусіях. Удосконалювати навички групової й індивідуальної роботи учнів. Закріпити знання з економічної теорії.
3. Форма проведення виховного заходу: змагання між командами трьох груп.
4. Пристосування: картки з питаннями.
5. Хід гри:
· Підготовчий етап: написання тексту для вступного слова вчителя, вивчення необхідної літератури, карток з питаннями.
· Основна частина:
План:
1. Вступне слово викладача;
2. Гра.
Сценарій виховного заходу
Вступне слово викладача:
Добрий день, ми вітаємо всіх присутніх у цьому залі на грі «Брейн-ринг». Основу всього суспільного життя складають економічні відносини. Ця істина підтверджується історією суспільства і проникла у свідомість більшості людства. З моменту виникнення людина, щоб вижити, активно діяла, пристосовуючи навколишнє середовище до своїх вимог і потреб. Інакше кажучи, щоб досягти життєво важливих цілей, потрібно було в середовищі проживання діяти у визначеному порядку. Такий вид людської діяльності і назвали економікою.
Кілька слів про правила нашої гри. Три команди учнів займають свої місця за ігровими столами. Кожна команда обирає капітана і назву команди. Починається гра. Вчитель задає питання з карток. Якщо команда знає вірну відповідь, то капітан команди підіймає руку. За кожну вірну відповідь учні отримують 1 бал.
«Брейн-ринг»
1. Дайте визначення економіки як науки? (Економіка – це наука про вибір учасниками виробництва найкращого способу використання ресурсів для вдоволення потреб.)
2. Який зв’язок між макро - і мікроекономікою? (Вони не протистоять, а доповнюють одна іншу. Мікроекономіка дає відповіді на більш конкретні запитання, а макроекономіка прагне пояснити глибинні причини виникнення змін у галузях.)
3. Скільки лауреатів Нобелівської премії за видатні успіхи в розвитку економічної науки ви знаєте? Назвіть ім’я кількох із них? Ян Тімберге, Рагнар Фріш, Пол Самуельсон, Василь Леонтьєв, Леонід Кантарович, Жерар Дебре, Арматія Сет та ін.)
4. Перелічте основні форми грошей? (Зливкова, монетна, банкнотна, паперово-кредитна, депозитна, електронна.)
5. У чому полягають причини інфляції? ( Невірна грошова політика центрального банку, кредитна емісія комерційних банків, дефіцит державного бюджету)
6. Закінчить речення. Система, що передбачає здійснення способів, методів, принципів управління, направляти працю людей, їх знання, досвід, інтелект називається .(Менеджмент)
7. Що таке маркетинг? Це система управління діяльності фірми, щодо розробки виробництва і збуту товарів на основі вивчення ринку та в цілях одержання прибутку.
8. Які типи ринків існують в сучасній економіці? (Чиста конкуренція, монополістична конкуренція, олігополія, монополія.)
9. У чому різниця між попитом і пропозицією? Наведіть приклад ж життя.
10. Скільки коштує ділянка землі, якщо рента становить 5 тис., а позичковий відсоток – 10%? (50 тис.)
11. Що таке реклама і які канали використовуються для поширення реклами? (Це всебічна інформація для потенційних покупців. Каналів збуту: преса, телебачення, радіо, кіно, каталоги, проспекти, листівки, рекламні щити, плакати, реклама на транспорті.)
12. Назвіть основні макроекономічні школи? (Кейнсіанство, монетаризм, неокенсіанство,інституціоналізм.)
13. Назвіть характерні риси акціонерного товариства. (Обмежена відповідальність, голосування за принципом «1 акція - 1 голос», вихід акціонера із товариства не веде до закриття товариства або до зменшення його капіталу.)
14. Які міри повинні здійснити українські банки аби запобігти інфляції? (Операції на іноземному ринку з іноземними валютами й дорогоцінними металами, зміна дисконтної ставки УБ, зміна норм банківських резервів.)
15. Назвіть основні форми безробіття? (Фрикційна, структурна, циклічна)
16. Показник відношення прибутку до обсягу продаж по ціні нижчій, ніж по галузі. Про що це свідчить? (Дані свідчать про те, що фірма має проблеми, необхідно терміново реагувати, шукати причини та виправляти становище, продовжувати вивчати ринок.)
17. Що таке калькуляція? (Це класифікація витрат за елементами з ціллю розрахунку собівартість одиниці продукції.)
18. Що таке ВВП і ВНП? (Ключові поняття макроекономіки – валовий внутрішній продукт і валовий національний продукт.)
19. Охарактеризуйте усі рівні інфляції? (Помірна-до 20%, галанируюча-20-200%, гіперінфляція-від 200%)
20. Назвіть функції економічної теорії? (Теоритично-пізнавальна, методологічна, практична, ідеологічна, господарська.)
Отже, у фінал вийшла команда: (назва команди з найбільшою кількістю правильних відповідей).
Ми дякуємо всіх , хто сьогодні брав участь у нашій економічній грі.
Методи формування свідомості виконують дві основні функції - освіти і переконання, які тісно пов'язані між собою: освіта є першим ступенем переконання. Сутність методу переконання в тому, щоб забезпечити свідоме і активне засвоєння учнями інформації про економічні явища, функції, теорії та задачі, позитивне ставлення до цієї інформації і сприяння її перетворенню в стійкі переконання, спонукання до конкретної діяльності. Переконує не тільки слово в ході бесід, лекцій, диспутів, конференцій, але і вчинки, особистий приклад вихователів, ровесників, батьків і ін., належним чином організована діяльність. Вплив прикладу базується на потребі учнів у наслідуванні. Ефективність переконань залежить від потреби, зацікавленості людини у сприйманні і прийомі інформації. Якщо результатом навіювання може бути безпосередня реакція на зовнішній вплив, то результат переконання пов'язаний з уявимо, почуттями, волею вихованця.
Разом з тим метод переконань не може забезпечити позитивне ставлення до предмету. Такі якості особистості, як: дисциплінованість, організованість, відповідальне ставлення до доручень, - засвоюються, якщо учні не тільки оволодівають знаннями, але й набувають досвіду в процесі тривалої практики або спеціально організованих вправ. Тому необхідно використовувати методи формування досвіду моральної поведінки учнів: вправи, доручення, участь у різних видах діяльності та спілкування.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Шляхи розвитку валеологічної культури школярів засобами української музики
Методика вивчення законів збереження в шкільному курсі фізики
Впровадження інтегрованих уроків у навчання іноземної мови учнів початкової школи
Засоби зорової наочності при вивченні іноземної мови
Комп'ютерна підтримка курсу хімії