Сторінка
9
У куточку профорієнтації можна розмістити також матеріали для самостійної роботи учнів з розвитку інтересу до певної галузі праці і професії; творчі завдання для перевірки здібностей, яких вимагає ця діяльність; довідники про професії
та спеціальності й рекомендований список літератури про різні галузі економіки і професії. Тут же можна розмістити дошку показників трудового змагання учнів і планів роботи школярів у майстернях з виконання замовлень школи, дитячих закладів, ясел, підприємств чи інших господарств та фірм; вітрину-виставку кращих виробів школярів, виконаних на уроках з технічної праці й на гурткових заняттях.
Усе це сприяє формуванню в учнів мотивів свідомого вибору професії, розвиває інтерес до певної трудової діяльності й до майбутньої професії, яку хоче обрати школяр. Кожна форма і кожен метод мають
свої переваги та недоліки. Найбільшого виховного ефекту в профорієнтаційній роботі можна досягти лише тоді, коли з цією метою буде використана вся система форм і методів цієї роботи у комплексі.
Підвищення ролі занять з трудового навчання у справі профорієнтації учнів відповідає меті і змісту сучасної освіти, оскільки, готуючи учнів до свідомого вибору професії, вчитель вирішує основне виховне завдання з підготовки школярів до праці і життя. Тому цілеспрямована робота з профорієнтації на уроках трудового навчання стає важливою професійною якістю педагога.
План-конспект урока - експеремента з трудового навчання в 6 класі
Тема. Технологія токарної обробки металів та виготовлення виробів.
Мета: навчальна — формування умінь творчо застосовувати знання, уміння та навички роботи на токарному верстаті, фокусуючи їх на виготовлення корисних виробів;
виховна — закріплювати прагнення дотримуватися виробничої і технологічної дисципліни та правил безпечної праці;
розвивальна — розвивати технічне та абстрактне мислення , уяву,увагу, координацію рухів.
Міжпредметні зв'язки: фізика {Механічний рух. Поступальний і обертальний рух. Рівномірний рух. Швидкість. Сила тертя), геометрія {Паралельність та перпендикулярність прямих. Кути).
Об'єкти праці: заготовки для гвинтів і гайок.
Оснащення: токарно-гвинторізні верстати; свердлильні верстати; ключі до верстатів; токарні різці; слюсарні ножівки; напилки; молотки; кернери; рисувалки; штангенциркулі; лінійки; олівці; свердло 0 5,0; зенківка; складові універсальної малки — основа і перо; зразки гвинтів і гайок (баранцеві, круглі, чотири-і шестигранні); чорнові заготовки для виготовлення виробів; плакат «Виготовлення болта».
Тип заняття: комплексне застосування знань, умінь та навичок.
Метод: проектно-технологічний.
Час: 90 хвилин.
План заняття:
1. Організація учнів.
2. Актуалізація опорних знань.
3. Мотивація навчальної діяльності учнів.
4. Оголошення теми і мети заняття.
5. Вступний інструктаж.
6. Практична робота.
7. Заключна частина.
8. Прибирання робочих місць і майстерні в цілому, виконання своїх обов'язків інструментальником та верстатником.
Хід заняття І. Організація учнів
Привітання, призначення чергових, виконання своїх обов'язків інструментальником та верстатником, перевірка присутності й підготовленості учнів до заняття.
Поки проводиться перевірка, учні повторюють попередню вивчений матеріал.
II. Актуалізація опорних знань
1. На яку найбільшу величину може виступати кінець заготовки із токарного патрона?
2. Яку глибину різання визначають для чорнового, напів-чистового і чистового точіння?
3. На скільки поділок треба повернути маховичок лімба поперечної подачі з ціною поділки 0,025 мм, щоб діаметр заготовки після проточування зменшився на 2 мм; 1,4 мм; 0,6 мм; 0,1 мм?
4. Як ви будете точити деталь, якщо потрібно, щоб її діаметр зменшився на 7 мм?
Повторення основних етапів роботи на токарному верстаті, використовуючи плакат «Виготовлення болта».
III. Мотивація навчальної діяльності учнів
У 6 класі ми розпочали виготовляти універсальні малки: вирізали за розмірами згідно з кресленням по дві металеві пластини (основу і перо) із листового металу завтовшки 2 мм. В одній пластині просвердлили 5 отворів 0 6, а в другій виготовили поздовжній отвір завширшки 6 мм. Але щоб користуватися цими малками, треба виготовити ще по три деталі: гвинт, гайку і шайбу. У 7 класі ми повинні виготовити шайби, а також заготовки для гвинтів і заготовки для гайок. А у 8 класі буде тема «Технологія нарізання різьби», під час вивчення якої наріжемо різьбу на гвинтах і в гайках. Після складання всіх деталей у виріб малками можна буде користуватися.
І ви вже здогадалися, що заготовки для гвинтів будемо виготовляти на токарних верстатах.
IV. Оголошення теми і мети заняття
Дату і тему записую на дошці, а учні — в зошитах. Усно повідомляю навчальну мету.
V. Вступний інструктаж
1. Коротка бесіда про професії токаря і технолога з обробки металів.
2. Стисле повторення правил безпечної праці під час роботи на токарному верстаті по металу.
3. Стисле повторення правил безпечної праці під час роботи на свердлильному верстаті.
Повідомлення завдань:
а) сконструювати і в робочих зошитах зробити ескізи заготовок гвинта і гайки. Врахувати, що в гайці отвір 0 5,0, а на гвинт проміжок під різьбу завдовжки 10 мм і 0 5,9 "°"5 {Дані записую на дошці). В усьому іншому (форма, конструкційні особливості тощо) пропоную проявляти творчість. Під час конструювання слід пам'ятати, що вироби мають бути прості, легкі у виготовленні, зручні у роботі і максимально підходити до нашого основного виробу. (Демонстрування зразків гвинтів і гайок);
б) виготовити заготовку гвинта на токарному верстаті;
в) слюсарним способом виготовити заготовку гайки;
г) на свердлильних верстатах просвердлити отвори в гайках, і з двох сторін отвору зняти фаски (виконати зенкування отвору).
Організація навчально-трудової діяльності:
Призначення консультантів. Консультантів призначаю з учнів, які добре встигають з трудового навчання і зацікавлено ставляться до предмета, виявляють бажання допомагати товаришам, вміють знаходити контакт з іншими учнями, не проявляють зазнайства і лицемірства, вимогливі до себе і до інших. Може бути 2—6 консультантів, залежно від кількості учнів і внутрішньої структури класу.
Розподіл учнів на пари. Створюю пари учнів, враховуючи симпатії та працездатність школярів.
VI. Практична робота
Учні розташовуються за слюсарними верстаками по парах і
Творчий підхід до уроку
розпочинають конструювання виробів, виконуючи в робочих зошитах ескізи заготовок гвинта і гайки. Щоб визначитися зі своєю конструкцією, вони роздивляються зразки гвинтів і гайок деяких існуючих конструкцій (у цей час проводжу поточний інструктаж з консультантами, роз'яснюю їхні обов'язки).
Пари, які першими сконструювали і зробили ескіз заготовки гвинта, можуть займати робочі місця біля токарних верстатів. Кожна пара працює за одним верстатом. Виготовивши заготовку гвинта, продовжують проектувати і робити ескіз заготовки гайки. Після чого розмічають і вирізують заготовку гайки. На-кернивши центри отворів, пари на одному свердлильному верстаті свердлять отвори, а на другому їх зенкують. Потім виконують необхідні слюсарні операції (обпилюють, гнуть тощо).
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Засоби реалізації принципу доступності у навчальному процесі початкової школи
Особливості емоційних реакцій молодших школярів
Педагогічні умови стимулювання активності студентів вищих педагогічних навчальних закладів до фізкультурної діяльності
Я сам режисер свого здоров’я
Розвиток умінь розв’язувати задач на пропорційне ділення у початковій школі