Сторінка
2
Найсучаснішим комп’ютерним засобом навчання є мультимедія, що ґрунтується на спеціальних апаратних і програмних засобах.
Мультимедія – це сучасна ІТ, що забезпечує обєднання графічних образів, відео, звуку та інших спеціальних ефектів за допомогою комп’ютерних технологій. Однією з безперечних переваг засобів мультимедіа є можливість розроблення на їх основі інтерактивних комп’ютерних презентацій з біології та хімії.
Презентація – це набір послідовно змінюваних сторінок-слайдів, на кожній з яких можна розмістити будь-який текст, малюнки, схеми, відео- та аудіо фрагменти, анімацію, 3D-графіку, використовуючи при цьому різні елементи оформлення. Вони не вимагають особливої підготовки вчителя та учнів та активно залучують останніх до співпраці.
Застосовуючи на уроках біології мультимедійні технології, вчитель може демонструвати: мікросвіт клітини; ріст і розвиток організмів, еволюцію живих систем, розвиток життя на Землі, тобто за короткий час демонструвати процеси, які проходять упродовж місяців, років і навіть століть; знайомити з явищами що мають звукове відображення; проводити практичні та лабораторні роботи.
Під час проведення уроків я часто використовую презентації, які розміщені в мережі Інтернет, так і створені. Презентація повинна ілюструвати урок та допомагати вчителю. Вона може містити ті самі етапи, що і урок, мати графічні матеріали, малюки, фото різних об’єктів, так і тести , картки з завданнями. Я хочу запропонувати вам презентацію, яку створила для відкритого уроку біології у 9 класі, який проходив на засіданні районного методичного об’єднання вчителів біології та хімії.
Узагальнюючий урок з хімії у 8 класі на тему « Хімічний зв'язок та будова речовини» проходив у вигляді аукціону, де команди розв’язували лоти та отримували за правильні відповіді «аурумчики».
Презентації також використовую під час проведення позакласних заходів. Так, під час проведення свята «Наші крилаті друзі» за допомогою презентації я спробувала познайомити учнів з рекордсменами пташиного братства, з птахами, які нажаль вимерли та з птахами, які занесені до Червоної книги України.
Під час проведення уроків біології у 9 класі я використовую таке програмне забезпечення як « Атлас біології людини» виробництва “Stone Ltd’’ 2009 року.
Рис. 1
Атлас включає в собі три розділи: енциклопедію, атлас тіла людини та відео бібліотеку.
До енциклопедії відносяться такі розділи: будова клітини, будова тіла, нервова система, 5 чуттів, кровообіг, дихання та харчування, розмноження. Кожен розділ енциклопедії складається з підрозділів, що містять будову та детальний опис кожного органу. Наприклад
Рис. 2
Крім того кожен підрозділ містить відео зображення процесів, що відбуваються в тому чи іншому органі.
Рис. 3
Атлас тіла вміщує в собі будову систем та органів людини з детальним описом. За потреби можна роздрукувати кожну схему та використовувати як роздатковий матеріал.
Відео бібліотека включає в собі невеличкі, на 2 – 3 хвилини, анімації які показують процеси, які відбуваються в клітинах, органах та системах органів. Ці анімації супроводжуються голосовими поясненнями.
Найчастіше даний програмний засіб я використовую на початку вивчення системи органів, де показую не тільки будову, а й процеси, що відбуваються в організмі. Атлас потребує спеціального плеєра для відкриття та не встановлюється на комп’ютері, тобто працює за наявності диску. Це, а також російськомовний супровід, на мою думку є єдиним недоліком даного програмного забезпечення.
На уроках біології та хімії я також використовую таке програмне забезпечення, як «Електронний конструктор уроку» видавничої групи « Основа». У своєму розпорядженні я маю конструктори уроків з біології 7, 8, 9 клас та хімії
Рис. 4
Рис. 5
Електронні конструктори уроків включають в собі готові конспекти уроків та медіа презентації до них. Програмне забезпечення допускає вільне редагування всіх конспектів та презентацій. Окрема програма дає можливість для створення власних уроків. Використовуючи дані електронні конструктори дають можливість скоротити час підготовки до уроків, адже їх конспекти відповідають вимогам програми, а презентації містять не тільки цікаві фото ілюстрації, а й схеми, таблиці та опорні конспекти. Крім того , кожен диск містить до 115 сучасних прийомів роботи на уроці, де йдеться про те, як саме зробити урок емоційно насиченим і по справжньому цікавим для учнів. Диски містять також дидактичні або додаткові матеріали. Використовуючи матеріали даних дисків, я дійсно економлю свій час.
Учні випускних класів багато уваги приділяють підготовці до ЗНО. У цьому їм може допомогти тренінг-програма « Біологія на 200 балів» торгової марки «Сорока білобока». Працюючи в школі І –ІІ ступенів, я використовую дану програми для підготовки до тематичної атестації, ДПА, олімпіади.
Рис. 6
Розробка містить в собі навчальні тести, підсумковий тест, тест ЗНО. Кожне питання має чотири варіанти відповіді. Показує правильні відповіді на кожен пройдений тест та кількість правильних відповідей по закінченні кожної теми.
Рис. 7
За допомогою даної програми у мене є можливість проведення контролю знань за допомогою комп’ютера. Це дозволяє зекономити час і максимально оцінити знання учнів. Під час роботи на комп’ютері:
- здійснюється індивідуальний підхід до кожного учня;
- знімається питання про суб’єктивне оцінювання знань;
- відбувається аналіз відповіді, що дає можливість учневі впевнитися у своїх знаннях або скоригувати неправильно виведену відповідь, або звернутися по допомогу до вчителя чи програми.
Таким чином, комп’ютер дає змогу якісно здійснити контроль за діяльністю учнів, забезпечити при цьому гнучкість керування навчальним процесом.
Рис. 8
Чудовим помічником при проведенні уроків хімії є ППЗ «Віртуальна лабораторія. Хімія 8 -11 клас «Електронний ресурс»
Рис. 9
Даний засіб дає можливість учням самостійно відпрацьовувати всі компоненти робіт – ознайомлення з метою, необхідними реактивами та обладнанням, технікою безпеки та порядком виконання роботи в віртуальній лабораторії. Вони також можуть виконувати інтерактивні експерименти, лабораторні та практичні роботи у віртуальному середовищі, закріплювати здобуті знання при виконанні тестових завдань.
Крім даного ППЗ на уроках хімії я також використовую відео демонстрації тих хімічних дослідів які не можу провести на уроці через нестачу реактивів, відсутність певного хімічного обладнання, або небезпечність самих дослідів. Такі демонстрації в учнів викликають зацікавленість та підвищують інтерес до предмету.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Індивідуальний підхід до учнів як умова ефективної педагогічної роботи
Застосування технічних засобів навчання на заняттях кулінарії
Особливості дидактичного забезпечення уроку біології в 11 класі
Методика навчання учнів 6-7 класів механізації обробітку ґрунту та внесення добрив
Морально-етичне виховання школярів