Сторінка
7
Результативність таких уроків підтверджується практикою. Приведені вище прийоми і методи допомагають закріпити і здійснити перевірку теоретичного і практичного матеріалу.
Важливе питання, яке вирішує вчитель на кожному уроці: як викликати до життя внутрішні сили учня, збудити інтерес до того, що вивчається, активізувати його прагнення до збагнення нового? Для цього необхідно різноманітити форми і методи як проведення уроку в цілому, так і окремих його етапів.
Наведемо скорочений приклад уроку-гри, який спрямований на підвищення пізнавальної активності та ефективності навчання учнів.
Урок-подорож “Інтернет” є завершальним по темі “Передача інформації в комп'ютерних мережах” і призначений для систематизації знань учнів.
Тема уроку: Інтернет
Тип уроку: урок систематизації знань.
Форма уроку: урок – подорож.
Структура уроку:
Організаційний момент.
Мотивація навчання (створення проблемної ігрової ситуації).
Основна частина. Систематизація знань.
Висновки. Підсумок уроку.
Цілі уроку:
систематизувати знання учнів про основні інформаційні послуги мережі Інтернет;
здобуття додаткових знань по вивченій темі;
вдосконалення умінь і навиків по основних технологічних прийомах роботи на комп'ютері;
розвиток мислення школярів при вдосконаленні уміння знаходити інформацію, необхідну для вирішення проблеми, визначати достатність інформації, структурувати її;
виховання почуття колективізму, взаємовиручки, бажання прийти на допомогу у важких ситуаціях, підготовка школярів до практичної діяльності.
До цього уроку учні, за бажанням, готують повідомленняна 2–3 хвилини: “Що таке Інтернет”, “Електронна пошта”, “WWW”.
Вчитель готує комплект завдань і карту подорожі (рис.1) з прикріпленими до неї “листами” – завданнями.
Для створення позитивної мотивації навчання спочатку уроку створюється проблемна ігрова ситуація.
Хід уроку:
1. Урок починається з перевірки готовності учнів. Тема уроку доки не оголошується.
Вчитель:
– Нещодавно я одержала дуже цікавий лист і хочу вам його прочитати:
“Дорогі друзі! Прийшов час нам познайомитися. Запрошую вас в гості. Дорога буде довгою, але, думаю, ви її осилите. Пароль на вхід і карта додаються. Тримаєте курс на північ. В дорозі остерігайтеся вірусів. Спайдер.”
– Ви знаєте Спайдера? Ні? Я теж, але хочу з ним познайомитися. Ну що, відправимося в подорож? Але спочатку потрібно відгадати пароль.
Пропонується ребус. Відгадавши його, учні отримують тему уроку – “Інтернет”.
– Нам запропонували пройти по неосяжних просторах мережі Інтернет. Але перш ніж відправитися в дорогу, давайте пригадаємо, що таке Інтернет. А допоможуть нам в цьому наші експерти.
(Повідомлення “Що таке Інтернет”).
– Ну що, в дорогу? А куди ж нам йти далі? Поглянемо в листі: “тримаєте курс на північ”. Вперед!
2. Зупинка “Електронна пошта”
– Де це ми опинилися? Попали на електронну пошту. А чим електронна пошта відрізняється від звичайної?
Бесіда з класом “Переваги і недоліки електронної пошти”.
(Повідомлення учня “Електронна пошта”).
– У записці написано: “Відновите адреси користувачів і можете йти далі”.
На дошці завдання: (мал. 2). Учні виконують його в зошитах.
3. Зупинка “Інформаційний потік”
– Знову перешкода на дорозі. “Інформаційний потік”. І моста немає – знову віруси шкодять. Читаємо записку:
“1. Шляхом перестановки букв складіть слова, що відносяться до інформатики. 2. У отриманих словах визначите, яке слово зайве і в нім виберете потрібну ”.
Учні по парах виконують завдання. З отриманих букв всім класом складають слово “Павутина”. Переходять до наступного етапу.
4. Зупинка “Всесвітня павутина”
– Ми потрапляємо в “Павутину”. А при чому тут павутина? Ми ж в комп'ютерній мережі!
Так називається одна з найпоширеніших служб світовій комп'ютерній мережі Інтернет – World Wide Web. Дослівно – “Всесвітня павутина”
– Товариші експерти, познайомте нас з наявною інформацією.
(Виступ учня по темі “WWW. Пошук інформації”).
5. “Пошукові системи в “Всесвітній павутині”.
– Для пошуку потрібної інформації в Інтернеті потрібно знати адресу того сайту, web–сторінки, на якій знаходиться потрібна інформація. Ви набираєте адресу, натискаєте клавішу введення і потрапляєте відразу на місце.
За допомогою спеціальних програм – роботів така система робить періодичний “обхід” всіх web–серверів в мережі, збирає інформацію про їх зміст і організовує довідники.
Як запит може бути яке-небудь ключове слово або декілька слів по темі, що цікавить вас. Якщо список відповідних web–документів занадто довгий потрібно додати ще які-небудь уточнюючі терміни. Наприклад “Бразилія AND (і) футбол AND ( І ) чемпіонат”
“В. Сосюра AND ( І ) день народження”.
6. Зупинка “Пошук інформації (практична робота)”
– Продовжуємо нашу подорож. А ось і ще один лист:
“Отже, ви у мети. Але віруси закрили всі двері. Щоб їх відкрити, потрібно розгадати кросворд. Сподіваюся, ви мені допоможете. Спайдер”
Учні виконують практичну роботу по пошуку інформації в Інтернеті з використання пошукових серверів. Перед роботою вчитель коротко нагадує про техніку безпеки.
Завдання: відповісти на питання кросворду, використовуючи будь-які пошукові системи. Кросворд: (мал. 3)
Питання до кросворду:
1) У 1971 році ця людина розробила першу поштову програму для пересилки повідомлень по розподіленій мережі – електронну пошту. (Томлінсон Рей)
2) Місяць, в якому відзначає день народження Алла Пугачова. (квітень)
3) Знак @ в Україні і Росії називають “собачкою”, у Фінляндії – “сплячою кішкою”, в Кореї – ? (равлик)
4) Перший програміст. (Лавлейс Ада)
5) privet@amur.ru (адреса)
6) Місто, в якому була почата розробка “Усесвітньої павутини”. (Женева)
7) Країна, що має домен “ua”. (Україна)
По вертикалі:
8) Загальна назва для програм пошуку інформації в “Всесвітній павутині” (“спайдер”)
7. Підсумок уроку.
– Хто ж такий Спайдер?
Спайдер (англ. – “павук”) – загальна назва для програм пошуку інформації в всесвітній павутині.
Вчитель: Ось ми і познайомилися із Спайдером, а разом відповіли на безліч питань:
Наша подорож закінчена.
В результаті таких уроків, змінюється психологічний клімат в класі, тому що вчителеві доводиться переорієнтовувати свою учбово-виховну роботу і роботу учнів на різноманітні види самостійної діяльності учнів, на пріоритет діяльності дослідницького, пошукового, творчого характеру.
Кожен учень відчуває особисту відповідальність перед своїми товаришами, тому що результат його роботи впливає на загальний результат.
Він вчиться радіти досягнутим успіхам, а також спільно переживати невдачі. Підсилюється зацікавленість учнів, підвищується їх працездатність. Те, що відбувається на уроці стає пропущеним через особове і індивідуальне сприйняття. Ученик в даній моделі навчання виступає як суб'єкт діяльності. Змінюється характер взаємодії учасників учбового процесу. Навчання будується на принципах педагогіки співробітництва, при цьому досягається розуміння і визнання особистості учня. На таких уроках, як правило, учні показують кращий результат, чим при відповіді на ті ж самі питання в контрольній або самостійній роботах.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Концепція виховання дітей та молоді у національній системі освіти
Позакласна та позашкільна виховна робота з народознавства
Педагогічні погляди Арістотеля
Особливості розвитку координаційних здібностей у школярів молодших класів засобами рухливих ігор
Розвиток функціональних особливостей пам'яті в процесі навчальної діяльності молодшого школяра