Сторінка
2
До помилок, що впливають на оцінювання грамотності, належить злиття графем. Неправильне поєднання приводить до орфографічних помилок. Для запобігання цьому можна виділити 5 типів поєднань між буквами:
нижнє поєднання - "виставили ногу в танці" - ома
нижнє поєднання - "хвиля" - лм;
пряме поєднання - "подали одне одному руку" - ин;
верхнє поєднання - "носик чайника" - ао;
верхнє поєднання - "всі ляльки" - он.
Засвоєння поєднань та використання на письмі з коментуванням забезпечує гарне каліграфічне письмо, а також дає змогу уникнути багато помилок. Як приклад формування у дітей гарного почерку подаємо фрагмент казки "У писемній країні веселих ліній".
Веселий нулик 0 пішов гуляти до лісу. Там було дуже гарно! Він так пильно все розглядав, що не помітив, як йому назустріч бігла (маленька паличка з заокругленням). Вони зіткнулися і вигукнули: "а!" Так склалася буква "а".
І жила в хатці біля озера. Хатка була велика, красива. Озеро яскраве, тепле. Але було дуже сумно гратися одній. Та одного разу до неї прийшла сестриця (маленька паличка з заокругленням). Вирішили вони жити разом, бо так було веселіше. Так склалася буква "и", яка допомагала писатися словам, щоб і вони не були самотні:
стіл - столи; лялька - ляльки;
весна - весни; пташка - пташки.
Буква и пішла до озера ловити рибу. Опустила ногу. А на дворі літо, спека, вона протяжно сказала: "у!"
(велика похила паличка) зробила собі у перукарні зачіску. Коли вона йшла по дорозі, всі знайомі казали "Ух!".
Велика посварилася з своєю подругою. Вернулися одна до одної спиною і не розмовляють день, два, три…
А що ж вони не поділили? Пасок до плаття у них один на двох. Перша кричить: "Мій!", друга не віддає. Не поділили, тому носять разом.
І прийшла до І, подала їй руку і промовила: "Давай дружити, ну!" (Н).
Три на святі танцювали всі разом, та так довго, що їх ніхто роз’єднати не зміг. (Т).
Саме такі та інші казкові моменти допомагають дітям не лише краще вивчити букви та запам’ятати їхнє написання, а ще й забезпечують естетичне виховання дітей. А в багатьох дітей воно взагалі знаходиться на рівні нижчому за 0. Тому саме вчителю слід займатися цією важкою, але дуже потрібною роботою. Особливе місце у системі естетичного виховання займає індивідуальна робота з дітьми. Вона інколи буває необхідною, вчителеві обов’язково слід пильнувати, кому потрібна допомога.
Каліграфічне письмо має велике значення в житті молодшого школяра, тому ним треба займатися серйозно і вдумливо. Навчання каліграфічного письма і систематична робота над формуванням почерку учнів - одне з головних завдань школи. Періоди процесу навчання письма молодших школярів збігаються в назві з читанням: добукварний (підготовчий), букварний і післябукварний періоди.
Добукварний період триває від 12 до 16 днів. За цей час вчитель повинен провести понад 16 уроків письма. У цей період школярі вчаться правильно сидіти за партою, тримати ручку, класти зошит на парту та користуватися ним; засвоюють розліновку зошита, вчаться орієнтуватися на його сторінках. Практично діти привчаються виконувати вказівки вчителя: провести лінію зліва направо, зверху вниз, похило, вище, розташовувати в робочому рядку елементи букв.
У шестиліток розвивається окомір, моторика дрібних м'язів, вміння координувати рухи руки, пальців, передпліччя. Спочатку рекомендуються відповідні вправи - графічне зображення простих за формою предметів. Отже, підготовчими вправами до письма є малювання простих предметів, поєднаних із штриховкою; малювання бордюрів, складання орнаментів і візерунків; написання ліній прямих, похилих, півовальних, овальних, хвилястих; письмо елементів букв.
Із введенням у початкових класах школи спрощеного рукописного шрифту необхідно домогтися від учнів письма тільки під нахилом у правий бік. Для цього насамперед треба, щоб діти засвоїли три правила, які розкриті в загальній методиці: посадка учня під час письма, положення зошита під час письма, вміння тримати ручку. Крім цього, учні мають оволодіти четвертим правилом - ведення штриха (основної лінії) зверху вниз або перпендикулярно до лінії грудей.
Розглянемо методику навчання письма в добукварний період навчання грамоти. В цей час проводять підготовчі вправи до письма з дітьми-першокласниками. Такі вправи передбачають:
малювання, поєднане із штриховкою;
письмо бордюрів;
письмо елементів букв.
Усі підготовчі вправи мають бути тісно пов'язані з методикою навчання графіки письма у початкових класах загальноосвітньої школи. Матеріал до цих вправ з каліграфії слід добирати з урахуванням його освітніх і виховних завдань.
До першого виду вправ відносять малювання з штриховкою. Ці вправи мають свої етапи: робота з готовою формою, поданою в зошиті і самостійне малювання предметів і штриховка їх.
Перші вправи повинні бути пов'язані з різною формою предметів: прямокутників, кругів, еліпсів тощо. Краще таку роботу проводити в зошитах з друкованою основою, де діти штрихують різні малюнки і цим самим готують руку до письма елементів букв. Школярі сприймають форму предмета, його положення в просторі, розміщення на аркуші паперу, засвоюють напрям руху руки, поняття "ліворуч, праворуч, уверх, униз . ". Після того, як діти навчилися орієнтуватися і штрихувати готові контури, можна включати самостійне зображення фігур з прямих та ламаних ліній і розфарбовування їх, а також виконання кругових штрихів (в зошитах з розліновкою №3). Наприклад: "Діти, намалюємо вікно (грушу, прапорець, книжку) і заштрихуємо його за зразком", - говорить учитель (див. мал).
Мал.
Виконання підготовчих вправ такого типу (малювання із штриховкою) потрібно проводити весь час у підготовчий період, особливо на початку уроку. Такі вправи допоможуть дітям правильно писати елементи букв.
Написання елементів букв - це інший вид підготовчих вправ до письма. Від того, як вчитель навчить дітей писати основні та допоміжні елементи, залежить в подальшому написання самої букви. Діти мають набути сталих навичок письма основних елементів букв.
В методиці навчання письма виділяють 9 основних елементів та декілька додаткових. Додаткових елементів букв є чотири. Це ті, які зустрічаються найчастіше в писемному зображенні, але, крім названих, ми будемо спостерігати й інші додаткові елементи, які пояснимо разом з написанням букв. Коротка петля зустрічається у буквах Ц, ц, Щ, щ. Необхідно прослідкувати, щоб місце перетину петлі було саме на нижній рядковій лінії. Вона має бути зовсім маленька, зливати петлю або зламувати її не можна. Петля займає третину широкого рядка.
Передній плавний елемент зустрічається в буквах Л, л, М, м, Я, я. Починаємо його писати трошки вище нижньої рядкової лінії і пишемо злегка прогнуту вниз лінію, торкнувшись нижньої рядкової, а потім ведемо вверх-управо на ширину букви до верхньої рядкової лінії.