Сторінка
5
Відтак учитель записує на дошці слово холод.
– Що дає людям відчуття холоду, прохолоди? (Сніг, вода, лід.)
Учитель доповнює схему умовними позначеннями.
– Назви яких кольорів потрібно записати? (Блакитний, синій, зелений фіолетовий.) Як називатимемо ці кольори? (Холодні.) Учитель доповнює схему.
– Розгляньте репродукції картин І. Грабара, Т. Яблонської. Які кольори на них переважають? Ви, мабуть, помітили, що художники використали у своїх роботах різні кольори, проте всі вони мають холодні відтінки.
– Як же утворити потрібні відтінки різних кольорів? (За допомогою синьої фарби.) На основі малюнків і вправи в підручнику (с. 20) повчіться утворювати відтінки холодних кольорів додаванням до них синього кольору.
Учні виконують вправу.
– Уявіть собі зимовий день. Зробити це допоможе вірш Олександра Олеся.
Коли із хати вийшли ми,
Ще тільки розсвітало .
Під білим килимом зими
Усе навколо спало.
В пухнасті сукні і свитки
Ялини повдягались,
Кущі насунули шапки
І вовною пишались.
– Спробуйте відтворити почуте в малюнку, використовуючи холодні кольори та їхні відтінки. Скористайтеся для цього технікою монотипії. Візьміть акварельні фарби, пензель, воду і мило. Розведіть фарбу мильною водою. Для роботи над монотипією фарба повинна бути густою, а не прозорою. Нею малюємо на склі. Потім кладемо на скло глянцевий папір і злегка притискуємо пальцями по всій площі аркуша, обережно піднімаємо і кладемо на рівну площу – стіл, дошку, підлогу – для просихання.
Учитель демонструє послідовність виконання роботи. Учні розпочинають роботу. За бажанням малюнок можна доповнити деталями (хатинка, ялинки, тварини, сліди птахів, звірів, люди).
Якщо на уроці залишиться час, діти можуть пограти у гру. Малюнок із зображенням галявини прикріплюють на дошці. Кожен учень бере свого метелика. Із початком віршованого тексту (той же, що і на уроці, змінені лише два останні рядки), який виголошує вчитель, метелики починають літати. Після слів: „раз-два, раз-два (пауза)” метелики повинні присісти на одну із квіток, щоб бути непомітними для птаха (але не на свою). Метеликів, яких добре видно, „з’їдає” птах (забирає вчитель). Це відбувається після слів: „Так скінчилась наша гра”. Потім гра триває.
Робота з комп’ютером проводиться аналогічно до 12 уроку.
Урок 22. Поняття „форма”. Порівняльний аналіз форм та розмірів
(підсумковий урок по темі)
Мета. Дати учням поняття „форма”. Ознайомити з основними геометричними формами. Навчати аналізувати і порівнювати форми. Розвивати комбінаторне мислення, спостережливість, увагу, кмітливість. Виховувати інтерес до занять образотворчою діяльністю.
Обладнання:
фломастери, папір, лінійка з отворами, кольорові олівці, різнокольорові кулькові ручки;
предметні малюнки;
комп’ютер для демонстрації.
План уроку
1. Організаційна частина – 3 хв.
2. Теоретична частина – 7 хв.
3. Практична діяльність – 20 хв.
4. Перегляд, аналіз і оцінювання учнівських робіт – 5 хв.
Учитель демонструє предметні малюнки. Можна використати малюнки, подані в підручнику.
– Що зображено на малюнках? Чим відрізняються між собою зображені предмети? (Предмети відрізняються один від одного кольором і формою.) На які з відомих вам геометричних фігур вони схожі? (Трикутник, прямокутник, .коло, круг.) Пригадайте і назвіть предмети довкілля, форма яких схожа до геометричних фігур. (Гриб – прямокутник із трикутником; корабель – прямокутник і квадрат; парасоля – півколо і прямокутник .) Знайдіть „сховані” в малюнку геометричні фігури.
Учитель демонструє малюнок, учні розбирають фігурку на геометричні фігури.
– Форма предметів складається з кількох геометричних фігур. Виділяючи їх, знаючи послідовність поєднання, можна намалювати будь-який предмет. Намалюйте сьогодні кілька таких предметів, використовуючи геометричні фігури. Користуйтеся лінійкою з отворами, фломастерами, різнокольоровими ручками чи олівцями.
Бесіда на тему “Комп’ютер в нашому житті” (підсумок роботи на комп’ютері впродовж останніх уроків) – 7-8 хвилин.
Що таке комп’ютер? (первинне, спрощене поняття).
Для чого людині комп’ютер? (основні види діяльності).
З чим ми працювали? (основні програми, їх функції).
Державний стандарт початкової загальної освіти головною метою дисциплін галузі мистецтва, визначає розвиток особистісно-оцінного ставлення до мистецтва, здатності до сприймання, розуміння і творення художніх образів, потреби в художньо-творчій самореалізації та духовному самовираженні. Ці завдання можуть бути з успіхом вирішені шляхом впровадження у навчання комп’ютерної техніки. Та це питання далеко непросто вирішити, більше того, воно породжує собою безліч нагальних проблем як теоретичного так і практичного характеру.
Сьогодні перед нами, звичайно, вже не стоїть питання: «Чи варто вчити дітей працювати з комп’ютером?». Необхідно вчити дітей грамотно «спілкуватися» з комп’ютером, з метою пропедевтики навиків його використання на роботі або у повсякденному житті. А от над запитаннями: «З якого віку слід вчити користуватися комп’ютером? Як вчити працювати з комп’ютером? Які знання і навички повинні мати діти?» – є достатньо актуальними зараз.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Європейська освітня інтеграція. Адаптація вищої освіти
Методика викладання англійської мови
Методика проведення занять з цивільної оборони в загальноосвітній школі
Методика проведення інтерактивних уроків з української мови
Дослідження управління якістю підготовки фахівців у вищих навчальних закладах