Сторінка
2
Оскільки знання характеризує людину, ідеально складена учбова програма, особливо на рівні молодшої школи, відображуватиме знання. Дані нижче демонструють зв'язок людини з викладанням знання і учбовим планом. Подібно до того, як людина має подвійну природу, володіючи душею і тілом, так і учбова програма повинна складатися з обов'язкових предметів, заснованих на Божественному знанні і забезпечуючих духовні потреби людини і наук, що задовольняють потреби в інтелектуальному і фізичному розвитку суспільства.
Обидва види знання, фард айн і фард кифайя, мають дуже велике значення для щастя і благополуччя людей, як в цьому, так і на загробному світі. Між цими дисциплінами необхідно зберегти рівновагу. Будучи обов'язковим предметом, фард айн (Божественне знання) має бути потрібним від всіх студентів. Щоб оволодіти фард кифайя (придбаними науками), студенти повинні вибрати щонайменше одну з галузей сучасних знань для своєї спеціалізації .
Особливості виховання у народів ісламу
У народів ісламу вважається, що діти народжуються в змозі «фитра» (чистота), а потім їх батьки виховують їх віруючими або атеїстами. Згідно Муснаду ибн Ханбаля, "Діти невірних, краще, ніж ти дорослий. Кожне жваве створення народжується з праведною суттю." Обов'язок і борг батьків і педагогів, виховати дітей, так, що подорослішавши вони стали віруючими діяльними мусульманами. Відправка дітей в Ісламську Школу є хоч і важливою, але незначною часткою Ісламського навчання. Основний "інститут виховання" у народів ісламу для кожного дитяти це перш за все його сім'я, і основними "професорами" є його батьки.
В основному вихованням дітей в мусульманських сім'ях традиційно займаються матери. Вважається, що це велика довіра для жінки і одночасно величезна відповідальність перед Всевишнім за виховання віруючих дітей. Якщо вони дотримуватимуться своєї релігії і виконуватимуть норми Ісламу, мати отримає від Творця винагороду. Саме тому в хадисах (висловах Пророка Мухаммада) сказано: «Рай знаходиться під ногами вашої матери» і «Якщо вас одночасно покликали мати і отець, спочатку підійдіть до матери». Це ще раз доводить шанобливе відношення до жінки-матери.
Про важливість виховання дітей свідчать багаточисельні аяты Священного Корану і вислову Пророка Мухаммада. Так, аллах Всевишнього говорить в Коране: "Про ви, які увірували! Остерігайте себе і свої сім'ї від вогню пекельного, паливом якого служать люди і камені" (сура "Заборона", аят 6).
Також Посланець аллаха сказав: "Шануєте ваших дітей і добре виховуйте їх" (Ібн Мад).
Таким чином, за ісламською традицією вважається, що аллахом Всевишнього і його Посланником Мухаммадом на батьків і вчителів покладена велика відповідальність по вихованню дітей.
Тягар цього вантажу, на їх думку, полягає в тому, що діти довірені нам Всевишнім, і в Судний день ми відповідатимемо за них перед аллахом. Виховання людини найплідніше в ранньому віці. Адже саме в ці роки формуються основи особи. Чим доросліше дитя, тим важче він піддається переробці. З м'якого воску можна сліпити що завгодно, але затверділий віск легко перетворити на порошок.
Плоди хорошого виховання дістаються ціною великої праці і турбот, тому в процесі виховання враховуються наступні аспекти:
1. Релігійний. Тут мається на увазі залучення дитяти з самого народження до иману, навчання його основам ісламу і шаріату.
Іман - це віра в аллаха Всевишнього, Його ангелів, Його небесні книги і Його пророків, в Судний день і визначення долі, в те, що все хороше і погане відбувається по волі аллаха Всевишнього .
Стовпи ісламу - це поклоніння у формі аш-шахадата, намазу, поста, аз-заката, аль-хаджа і так далі
Принципи шаріату - це комплекс розпоряджень і норм, встановлених аллахом Всевишнього для людей, що повірили в нього, і регулюючих їх поведінку як на рівні окремої людини, так і на рівні суспільства.
Всі діти народжуються з властивій природі людини вірою в існування Єдиного Бога. По словах Абу Хурайри, Посланець аллаха сказав: "Всі діти народжуються в "" - батьки їх роблять християнами, іудеями або многобожниками" (Аль-бухарі). Фитра означає, що всі діти з'являються на світло, готовими прийняти все. Іншими словами, дитя покидає утробу матери, відкриваючи перед собою двері життя без нав'язаних уявлень і пристрастей. Їх душі подібні до чистого листка паперу, саме батьки дають дітям уявлення про навколишній світ, вибирають їм релігію. Тому саме вони несуть відповідальність за майбутнє дитяти перед аллахом Всевишнього.
2. Етичний. Цей аспект має на увазі комплекс морально-етичних принципів, які необхідно прищепити дитяті з раннього дитинства. Ці принципи повинні стати стрижнем його психологічної особи.
Посланець аллаха визначив основну мету своєї великої місії словами: "Я був посланий для того, щоб удосконалити моральність".
Про важливість етичного виховання свідчить і інший хадис, де мовиться: "Навчайте ваших дітей і домочадців моральності і виховуйте їх" (Абд-ар-разак).
В результаті етичного виховання дитя, зростаюче з вірою в аллах, вихований в богобоязливості, відчуватиме Його контроль і відповідальність за свої вчинки. У його психіці, поза сумнівом, зачнуть закладатися фундаментальні морально-етичні цінності. Він відрізнятиметься винятковою врівноваженістю, чесністю, правдивістю, глибоким відчуттям любові до своїх батьків, братів, сестер, друзів.
3. Фізичний. Завдання цього аспекту виховання полягає у формуванні сильної, міцної, здорової людини, яка повинна переживати радість і задоволення від тієї користі, яку він приносить своїй сім'ї і суспільству.
Фізичне виховання направлене на вдосконалення організму, зміцнення імунітету, попередження захворювань. Здоров'я, з погляду ісламу, одна з найбільших милостей аллаха. Посланець аллаха сказав: "Сильний віруючий краще для аллаха і улюбленіший Їм, ніж слабкий". Іслам настійно рекомендує укріплювати і зберігати тілесне здоров'я за допомогою фізичних вправ, спортивних ігор і тренувань.
4. Інтелектуальний. Це сторона виховання не менш важлива, чим попередні. Інтелектуальне виховання формує у дитяти прагнення до збагнення наук і пізнанню навколишнього світу. Головні зусилля необхідно прикладати до оволодіння релігійними знаннями, що допомагають досягти спокою і щастя на цьому і тому світлі. Про цінність знань і про обов'язок людей осягати ісламське учення свідчать багаточисельні аяты Священного Корану і хадисы Пророка Всевишній говорить: "Скажи: чи рівні ті, які знають, і ті, які не знають?" (сура "Натовпи", аят 9). Проте не можна забувати і про інші науки. Абу Хурайра передав, що Посланець аллаха сказав: "Тому, хто йде по дорозі знань, аллах полегшить дорогу в Рай" (Муслім).
5. Психологічний. Цей аспект має на увазі виховання здорової, стійкої психіки, проявом якої у дитяти є сміливість, самостійність, прагнення до досконалості, добра, любові.