Сторінка
4
5. Ліана Дахненко "Сестра-жалібниця". (Нарис української журналістки про професію медсестри).
6. Леонід Сапожников "Нащадки Гефеста". (Художній нарис про ковалів).
7. Тарас Кінько "Про тих, хто шиє взуття". (Науково-художня розповідь про взуттєвиків).
8. Андрій Блінов "Слюсарик". (Оповідання про залучення хлопчика Славка до праці, про його знайомство з професією слюсаря).
9. Леонід Сапожников "Про тих, хто складає машини". (Нарис про слюсарів - складальників).
10. Елла Давиденко "Сонячна ніч". (Розповідь української журналістки про шахтарські професії).
11. Олександр Клубков "Хто лікує тепловози". (Повість про робітників-залізничників).
12. "Твої шляхи ".Вірші. (До збірки входять вірші відомих українських поетів про сучасні професії).
Серія "Світ навколо тебе". Василь Шкляр "Шовкова нитка".
Урок 3 (1 клас)
Тема. Що можна навчитися робити самому.
Обов’язки дітей і батьків. Хто яку роботу виконує вдома. Як можна приємно здивувати батьків. Відпочинок – це не безділля, а цікаво і корисно проведений час.
Мета. Уточнити і розширити уявлення учнів про обов’язки дорослих і дітей в сім’ї, прищеплювати учням трудові навички; розвивати бажання самому трудитися; привчати учнів до охайності; виховувати сумлінне ставлення до праці, повагу до членів сім’ї.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Фенологічні спостереження.
III. Повторення вивченого матеріалу.
1. Гра "Відгадайте професію".
Дім нам будує.
Рівно виводить він стіни в будові.
В нього підручний напоготові –
Кран величезний! (Будівельник)
Ще всі навколо міцно сплять,
Та він вже встати встиг,
Аби духмяним калачем
Ти смакувати зміг. (Пекар)
Шафу робить він книжкову,
Придивляйтеся, малі.
Ось дверцята і полиця,
Шафи бік, а це ось – дно.
Треба дереву сушиться,
А як висохне воно,
Дошку, висохлу до блиску,
Лакувати він почне. (Мебляр)
Смачний у нього все пиріг,
Чудова каша манна.
Він дбає про здоров’я всіх, –
Йому подяка й шана! (Кухар)
Є паличка в нього в руках чарівна,
За мить сто машин зупиняє вона! (Міліціонер)
2. Робота за малюнками на комп’ютері (продавець, клоун, спортсмен, балерина, доярка, листоноша).
– Розгляньте малюнки і скажіть, хто що робить. Чи знаєте ви, де працюють ваші батьки? Які в них професії?
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Слухання оповідання В. Сухомлинського "Втрачений день" (запис голосу вчителя).
У одного батька було троє синів – маленьких хлоп’ят. Якось увечері батько питає хлопчиків:
– Розкажіть, як ви сьогодні прожили день. Юрко відповів:
– Я сьогодні посадив дерево.
Батько сказав:
– Ти сьогодні добре прожив день. Микола сказав:
– Я сьогодні зайчика намалював.
– Ти теж непогано провів день, – сказав батько. Петрик відповів:
– Я сьогодні в м’яча грав . і морозиво з’їв .
– У тебе сьогодні втрачений день, – посмутнів батько.
2. Відповіді на запитання.
– Чому батько так відповів третьому синові? Що потрібно робити, щоб день не був втрачений? А як ви прожили вчора день?
3. Бесіда
– Ваші батьки трудяться на заводах і фабриках, працюють на будівництві, на полі, роблять щось корисне для людей. А крім цього ще й виконують свої домашні обов’язки.
– Хто у вашій сім’ї готує їсти, пере, прасує, прибирає, ходить до магазину? Яку участь берете ви у повсякденній роботі вдома?
4. Робота з підручником.
Учні розглядають малюнки і розповідають, хто що робить.
5. Фізкультхвилинка.
6. Слухання вірша Андрія М’ястківського "Сама в хаті".
– Як дівчинка допомагала мамі?
Кошенятко чеше вуха
Лапками двома.
На базар пішла матуся,
В хаті я сама.
Вмиюсь чисто, вмиюсь біло
І тоді візьмусь за діло.
Підмету гарненько в хаті,
Молочка дам кошеняті,
Своє ліжко застелю,
Квіти в горщику поллю,
Заплету я кіски русі І чекатиму матусі.
– Що ви навчились робити самі?
7. Бесіда про відпочинок.
а) Робота за малюнками в підручнику.
б) Відповіді на запитання.
– Як відпочивають у вашій сім’ї?
Чи любите ви відпочивати на природі? Чи ходите в театр, музей? Що ви найбільше любите робити у свій вихідний? Що таке відпочинок?
Учитель підсумовує, що відпочинок – це цікаво і корисно проведений вільний час. Для того, щоб він пройшов весело і змістовно, його потрібно планувати. Найкращим відпочинком після навчання є рухливі ігри на свіжому повітрі, катання на велосипеді, взимку – на лижах, санчатах і ковзанах, допомога батькам на дачних ділянках.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота з зошиті.
Завдання 1. Яку роботу ви виконуєте вдома?
Завдання 2. Відгадайте загадку і намалюйте відгадку. (Віник)
Завдання 3. Як ви і ваші рідні проводите вихідні? Позначте за зразком.
Завдання 4. Поясніть і запам’ятайте прислів’я. Які ще прислів’я про працю ви знаєте?
1. Святий вечір розпочинається, коли на небі з’являється перша . (зірка).
2. Як називається посуд, в якому подають кутю? (Макітра)
3. Як називається головний напій святкової вечері? (Узвар)
4. Що на святі вважають символом доброго врожаю? (Дідух)
5. Невеликий варений виріб з тіста, начинений сиром, ягодами, картоплею, капустою (Вареник).
6. Які пісні співають діти у це свято? (Колядки) (Відповідь. Різдво.)
VІ. Підсумок уроку.
Різдвяний словничок
Вертеп – старовинний пересувний ляльковий театр, де ставили релігійні п’єси.
Водохреще – церковне свято 19 січня на пам’ять про хрещення Ісуса Христа.
Дідух – сніп із збіжжя, який ставлять за давнім звичаєм на покуті на Святвечір.
Звізда – те саме, що й зірка.
Кутя – обрядова каша з ячмінних або пшеничних зерен, яку вживають із солодкою підливою напередодні Різдва чи Водохреща.
Коляда – пісня, яку співають під час Різдвяних свят.
Різдво – християнське свято народження Христа, що відзначається 7 січня.
Узвар – солодка рідка страва із сушених фруктів і ягід, зварених у воді; компот.
Щедрівка – старовинна українська обрядова новорічна пісня.
Використання комп’ютерних дидактичних засобів на уроках Навколишнього світу допоможе дитині природно наочно сприймати поданий вчителем матеріал, мислити образами, що так характерно для її віку.
В школі використання дидактичних засобів, створених за допомогою ППЗ вже на даний момент забезпечить наступні принципи:
унаочнення;
полегшення роботи вчителя
Зацікавлення учнів;
Краще сприймання учнями навчального матеріалу та ін.