Сторінка
5
відповідність змісту програм з трудового навчання;
відповідність віковим особливостям і рівню підготовки учнів;
здатність викликати інтерес і увагу, зосередженість на об'єктах, явищах, результатах роботи;
сприяння активізації мислення;
придатність до застосування сучасних методів і організаційних форм навчання й виховання;
можливість використання у комплексі з іншим обладнанням навчальних майстерень;
відповідність завданням трудового, естетичного виховання і профорієнтації учнів.
Для ефективнішої реалізації науково-педагогічних вимог необхідно враховувати ергономічні, естетичні, технічні та вимоги безпеки під час використання навчального обладнання.
Врахування ергономічних вимог підвищує ефективність взаємодії учня з обладнанням під час використання його в шкільних майстернях.
Ергономічні вимоги до навчального обладнання шкільних майстерень розробляються з урахуванням антропометричних і психофізіологічних особливостей школярів. До антропометричних показників належать: розміри та вага тіла. Практика свідчить, що недооцінка цих особливостей під час створення навчального обладнання призводить до втоми і зниження продуктивності праці вчителя й учнів. Вимоги цієї групи необхідно враховувати під час комплектування робочих місць, конструювання і розміщення органів керування, з якими учень контактує під час роботи.
Інша група вимог характеризує ступінь відповідності обладнання до швидкості рухів школярів, рухомості психічних процесів: прийому, переробки й видачі інформації. Вони пред'являються до створення навчального обладнання з урахуванням цих психофізіологічних особливостей. Ці показники для нас найважливіші, оскільки трудова підготовка учнів проходить у спеціально обладнаній майстерні з комплексним застосуванням різних засобів навчання, що пов'язано з різноманітністю операцій і рухів учителя та учнів під час практичних занять.
Відомо, що естетичний вигляд навчального обладнання значно впливає на процес сприйняття інформації учнями, формування інтересу до конкретної трудової діяльності, професійного інтересу зокрема. Дослідження свідчать, що навчальне обладнання, яке вирізняється високими естетичними якостями, мас позитивний вплив на психічний (добрий настрій, інтерес до праці і т. п.) і фізіологічний (вплив на роботу зорового аналізатора і т. п.) стани школярів, сприяє прискоренню сприйняття і запам'ятовування нового навчального матеріалу.
Технічні вимоги щодо створення навчального обладнання для майстерень трудової підготовки тісно пов'язані з вимогами безпеки. Технічна безпека визначається за ГОСТ 12.0.002 - 80 як система організаційних заходів і технічних засобів, які запобігають впливу на школярів шкідливих факторів.
Від урахування технічних вимог, вимог безпеки під час конструювання, створення навчального обладнання залежить наявність і характер причин, які можуть створити ту чи іншу загрозу для здоров'я учнів та вчителя в процесі його використання. Ці причини можуть носити як об'єктивний, так і суб'єктивний характер. До об'єктивних причин можна віднести:
1) невідповідність технічним нормам і нормам безпеки обладнання шкільних майстерень;
2) відсутність або недостатність надійності захисних пристроїв;
3) наявність потенційно небезпечних зон;
4) підвищена концентрація шкідливих речовин під час роботи на навчальному обладнанні;
5) незадовільне освітлення робочої зони;
6) підвищений рівень шуму й вібрації;
7) наявність шкідливих випромінювань.
До суб'єктивних причин належать:
1) виконання помилкових робочих дій;
2) зниження уваги й недостатня підготовка учнів чи вчителя;
3) порушення правил експлуатації навчального обладнання;
4) порушення трудової дисципліни в шкільних майстернях.
Виключення цих причин або зниження їх до безпечного мінімуму — одна з головних задач конструювання і створення навчального обладнання.
Попередні результати науково-дослідної роботи (1997/98 навчальний рік) свідчать, що врахування науково-педагогічних вимог щодо створення навчального обладнання для шкільних майстерень трудової підготовки сприяє покращанню навчального процесу, ефективному оволодінню учнями професійно важливими уміннями і навичками роботи на сучасному обладнанні, підготовці до свідомого професійного самовизначення.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Принципи виробничого навчання
Впровадження інтегрованих уроків у навчання іноземної мови учнів початкової школи
Підготовка майбутніх учителів до роботи із низькостатусними членами учнівського колективу як соціально-педагогічна проблема
Педагогічна система К.Д. Ушинського
Підвищення рівня інформаційної культури майбутніх вчителів іноземних мов