Сторінка
9
В кінці заняття вихователь разом з дітьми переглядає малюнки і знову порівнює їх з тими, які були виконані раніше. «Ось яка буває різна осінь: радісна і сумна», - узагальнює вихователь.
«Хто живе в осінньому лісі».
Програмовий зміст. Розвивати у дітей задум, закінчувати малюнок зображенням звірів (за бажанням), розвивати здатність порівнювати малюнки, знаходити в них нові деталі, використовувати отримані навики, уміння в (малюванні фарбою).
Матеріал. Малюнки дітей із зображенням сумної осені, фарби, пензлі.
Попередня робота. Розгляд ілюстрацій, малюнків.
Методика проведення заняття. Вихователь питає, хто живе в лісі, і просить намалювати звірів на своїх малюнках сумної осені. Нагадує, кого можна намалювати: «Звірі готуються до зими, в лісі можна зустріти їжака, зайчика, лисицю, ведмедя, вовка». Діти за бажанням малюють звірів.
«Пташиний будинок».
Програмовий зміст. Закріплювати у дітей знання про те, що оточує, учити передавати в малюнку нескладний сюжет.
Матеріал. Чотири листи, фарби гуаш, пензлі двох розмірів (тонкі і товсті).
Попередня робота. Розгляд картин, ілюстрацій і читання художньої літератури про домашніх тварин і птахів.
Методика проведення заняття. Вихователь звертається до дітей: «Хто скаже, де живуть кури, качки, гуси? Як називається їх будинок? (Діти відповідають.) Правильно, пташник.
Послухайте, яку музику написав Д. Кабалевський. (Виконується запис «Пташиний будинок» Д. Кабалевського.) Чиї голоси ви впізнали? Качок, гусей, півника, курочки. Всі птахи прокинулися вранці і пішли гуляти, вийшла курочка і стала кликати своїх курчат. (Пропонує роль курочки дівчинці. Діти надягають шапочки курчат. Звучить п'єса В. Герчик «Курочка». Діти ходять — «курчата шукають зернятка, черв'ячків, п'ють воду, ляскають крилами»). Ось які хороші курчата. А зараз підійдіть до столів і подивіться — там намальований пташиний будинок. А ось і півник заспівав. (Пропонує дитині наклеїти силует.) Ось гусаки пішли один за одним, качата йдуть за качкою. (Діти наклеюють силуети.) На огорожі курочки і півник сидять і дивляться: кого ж курочка зве. Напевно, курчат, а їх немає. Давайте ми їх намалюємо. Вони шукають зерна, нахилили головку, п'ють воду». Діти малюють на мольберті і на своїх листах паперу. При розгляді робіт вихователь звертає увагу на різні положення курчат (ляскають крилами, шукають зернятка і т.д.).
II квартал
У малюванні, ліпленні, аплікації більше уваги приділяється передачі естетичних сторін навколишньої дійсності, природи. Діти вчаться самостійно знаходити доступні засоби виразності, зображати характерні ознаки персонажів в малюнку, погоджувати свої дії в колективних роботах. Продовжується розвиток відчуття кольору, декоративні елементи узору стають різноманітнішими. Ускладнюються завдання по оволодінню технікою малюнка при заштриховуванні.
Грудень
«Зимові дерева в лісі»
Програмовий зміст. Виховувати у дітей любов до природи, розвивати естетичне сприйняття, учити передавати контрастні поєднання колірних плям, ліній, красу зимових дерев.
Матеріал. Малюнки із зображенням осіннього лісу, папір (сірий, блакитний) альбомного формату, фарби (біла, чорна, коричнева, зелена).
Попередня робота Спостереження зимових дерев. Розгляд ілюстрацій.
Методика проведення заняття. Вихователь пропонує подивитися з вікна на дерева, питає, якими вони стали (зовсім немає листя, сніг лежить на гілках). Звертає увагу дітей на малюнки осіннього лісу, виконані раніше (на деревах листя різного кольору). Пропонує намалювати зимовий ліс: дерева з темними стовбурами, кущі, на землі сніг.
«Снігуронька з лісу до нас прийшла».
Програмовий зміст. Викликати у дітей інтерес до казкового образу, прагнення передати його в малюнку використовувати м'які, ніжні кольори для передачі образу Снігуроньки.
Матеріал. Малюнки зимового лісу, статуетка Снігуроньки, фарби холодних тонів, кисті.
Попередня робота. Розгляд ілюстрацій до оповідання «Снігуронька». Малювання на снігу.
Методика проведення заняття. Малюнки із зображенням зимового лісу, вихователь ставить так, щоб всім було видно: «Подивіться, як тихо в зимовому лісі, нікого не немає. Одні сліди на снігу та звірятка сховалися за деревами. Тихо-тихо в лісі. Чуєте, скрипнув сніжок, хтось йде по лісу. (Із-за ширми з'являється Снігуронька — іграшка або її силует, намальований вихователем.) Чому її звуть Снігуронькою?» — питає педагог. Непомітно Снігуронька знову йде за ширму. Вихователь пропонує дітям намалювати Снігуроньку, вибрати для цього потрібні кольори фарб. Заохочує прагнення дітей внести щось своє в образ Снігуроньки. На закінчення діти розглядають роботи, називають, яка Снігуронька більше всіх схожа на сніжну дівчинку і чому.
Січень.
За задумом.
Програмовий зміст. Учити дітей передавати враження новорічного свята, розвивати уяву, задум, використовувати яскраві кольори фарб.
Матеріал. Папір альбомного формату, фарби, пензлі.
Попередня робота. Бесіди з дітьми про свято. Розгляд ілюстрацій.
Методика проведення заняття. Вихователь пропонує дітям пригадати, що їм особливо сподобалося на святі, що вони хотіли б намалювати. Заохочує самостійність при виборі змісту, фарб. В кінці всі розглядають малюнки. Діти розповідають, що вони зобразили.
«Сніг, сніг кружляється, біла вся вулиця».
Програмовий зміст. Підводити дітей до передачі нескладного сюжету, місця дії, малювати за бажанням будинок, деревце, ялиночку, огорожу, лавку біля будинку, самостійно користуватися фарбами, пензлем.
Матеріал. Папір блакитний, сірий, фарби, пензлі.
Попередня робота. Спів пісні про зиму. Спостереження на вулиці.
Методика проведення заняття. Вихователь співає з дітьми пісню «Сніг» М. Раухвергера. Пропонує подивитися, як багато снігу на будинках, деревах. Просить намалювати сніжну вулицю. Діти залежно від умінь зображають 2—3 предмети (за бажанням). Всі малюнки розставляють на стенді, виходить панорама «Біла вся вулиця».
«Прикрасимо узором серветочки для чашок».
Програмовий зміст. Розвивати у дітей відчуття кольору, уміння порівнювати узори за кольором, вибирати найбільш красиві, прикрашати узором серветку, використовуючи елементи петриківського розпису (пересічні лінії, мазання).
Матеріал. Роботи по аплікації (чашки з блюдцями), квадрати білого паперу (20X20 см), фарби, пензлі.
Попередня робота. Розгляд петриківського розпису.
Методика проведення заняття. Вихователь пояснює дітям: «Щоб було красиво, приємно пити чай, чашки з блюдцями ставлять на серветки». Пропонує їх намалювати, прикрасити узором.
Показує 2—3 серветки, прикрашені петриківським узором, на них прикріплює силуети чашок з блюдцями. На прохання педагога діти малюють узор з пересічних ліній, а в клітинках наносять мазки, крапки (за бажанням). Після малювання всі розглядають серветки. Коли фарба висохне, можна поставити на серветки чашки, помилуватися ними.
«Казкові квіти»
Програмовий зміст. Розвивати у дітей уяву, учити помічати особливості казкового образу, його відмінність від реального, використовувати знайомі прийоми малювання фарбами.