Сторінка
2
Система освіти в Китаї включає базисну освіту (дошкільне, загальне початкове і середнє), середню професійно-технічну, загальну вищу освіту і освіту для дорослих.
Китайський уряд надає важливе значення розповсюдженню базисної освіти. Після обнародування в 1986 році "Закону КНР про обов'язкову освіту" в більшості районів країни було введено обов'язкове початкове навчання. В крупних містах і деяких економічно розвинутих районах вводиться обов'язкове середнє утворення першого ступеня.
По всій країні до початкової школи вступають 97,7 відсотки дітей шкільного віку, з яких 98,1 відсотки можуть її закінчити. Приблизно 73 відсотки підлітків вступають до середньої школи першого ступеня, а 44,1 відсотки її випускників продовжують свою подальшу освіту. Понад половину дітей з труднощами в розвитку можуть отримати освіту в дитячих садах і школах для глухонімих, недоумкуватих і дітей, що мають інші порушення розвитку.
Загальний рівень розвитку освіти в Китаї залишається порівняно відсталим через численність населення і нерівномірності економічного і культурного розвитку різних районів країни. Лише 10 відсотків китайців відповідного віку мають нагоду пройти систематичне професійно-технічне навчання на етапі середньої школи другого ступеня. Щорічно 12,5 мільйони випускників початкової школи і першого ступеня середньої школи не мають нагоди вчитися далі, і більшість з них поступає на роботу, не проходячи необхідного професійно-технічного навчання і підготовки. За даними загального перепису населення 1990 року, відносно низький відсоток китайців мають середня спеціальна освіта, вузи з повною і скороченою програмою, що закінчили, складають 1,87 відсотки, випускники середніх спеціальних учбових закладів - 2,07 відсотки, а люди з утворенням середньої школи першого ступеня і нижче - 87,06 відсотки.
Недержавні освітні установи в Китаї
Недержавні освітні установи (НОУ) в Китаї – це учбові заклади, створені на засоби окремих громадян або підприємств, суспільних організацій, виступаючих як засновники, а також школи і вузи, організовані на колективні внески населення (зокрема, батьків учнів).
Як показали дослідження західних фахівців, участь держави в приватній освіті в країнах Східної Азії варіюється від повного самоусунення до посиленого контролю і субсидування. Що стосується Китаю, то його сучасну політику відносно НОУ сформували наступні чинники:
1) традиційно патерналістська роль держави, що знаходиться в рамках конфуціанської цивілізації. Усередині цієї контрольованої центром системи діє могутній приватний сектор, частка якого останніми роками росте;
2) сформована у минулому позиція чисто політичної, але не фінансової підтримки НОУ;
3) ідеологічний поворот від тоталітаризму до офіційно оголошеній урядом КНР в кінці XX в. задачі демократизації суспільства, яка має на увазі активне залучення громадськості до управління і фінансування освіти.
Освітні організації, створені суспільними силами, їх викладачі і учні користуються тими ж законними правами, що і державні. До 1997 р. акредитацію пройшли всі середні і початкові недержавні школи Китаю. По-іншому йде справа з вузами: з 1200 всього 21 отримав право видавати дипломи державного зразка.
Головною межею курсу уряду відносно НОУ є те, що, гарантуючи їм політичну підтримку, керівництво КНР не обіцяло прямих фінансових вливань. Обґрунтовуванням подібної позиції послужили труднощі перехідного періоду і усвідомлення нереальності бюджетної підтримки НОУ. По запропонованій схемі держава брала на себе не більш третини витрат, пов'язаних з будівництвом шкільних будівель і закупівлею меблів і устаткування, повністю залишивши на своєму бюджеті зарплату викладачів (при цьому слід врахувати, що значна частина вчителів в Китаї числилася в народних школах і їх працю оплачували самі школи).
В “Положеннях .” 1997 р. закріплена заборона на отримання прибутку як мета створення і функціонування НОУ, тобто китайські приватні школи не мають права вільно розпоряджатися грошовим залишком. Серед засновників НОУ в Китаї 80–90-х рр. приватних осіб було трохи. Чималу частку серед засновників НОУ склали суспільні організації і наукові асоціації. Організовані приватними підприємцями або компаніями школи носили їх імена і назви, що підвищувало соціальний престиж компанії, створюючи їй добру рекламу. Серед засновників недержавних шкіл в Китаї сьогодні немало і зарубіжних китайців, якими, крім ділових міркувань, рухають ностальгічні мотиви. Але є і реальні державні привілеї, які стимулюють інтереси всіх, хто займається створенням приватних учбових закладів в Китаї, – це що надаються урядом КНР не на словах, а на ділі податкові пільги, що стосуються приміщень, транспорту, земельних ділянок. Діє і додатковий стимул: пришкільні колективні підприємства користуються системою пільг, яка включає, зокрема, “безстрокове звільнення від прибуткового і деяких інших податків підприємств, встановлених середніми учбовими закладами, і безстрокову відміну всіх податкових виплат для підприємств, керованих початковими школами” От чому фірмам і підприємствам вигідно відкривати при школах на їх території свої філіали.
Фінансові і юридичні форми створення НОУ в Китаї є п'ятьма основними моделями:
1) створення школи при підтримці уряду, тобто на початковому етапі останнє надає матеріально-технічну допомогу до тих пір, поки школа сама не накопичить засобу. Наочний приклад цієї моделі – неповна середня школа Юйін в р. Нашсине, створена Асоціацією що вийшли на пенсію педагогів. Вони арендувати приміщення і частину устаткування державної середньої школи, а оскільки набрали більше учнів, ніж розраховували, той уряд міського району виділив 300 тис. юанів, щоб перевести в інше приміщення початкові класи тієї школи, у якої засновники арендувати приміщення, а також допомогло їм з інвентарем і педагогами.
2) самостійне створіння шкіл одним громадянином або групою осіб (часто на базі вже діючих освітніх установ);
3) створення шкіл за рахунок вкладення капіталу окремими особами або організаціями, співзасновниками НОУ, що стають, спільно з державним підприємством або установою.
4) акціонерна форма;
5) сумісне створіння НОУ китайськими і зарубіжними партнерами.
Найбільш поширені в Китаї 90-х рр. перші три форми.
Структура первинного капіталу засновників могла включати власні засоби власників, привернутий капітал в пайовій (акціонерної) формі, а також банківські позики, кредити і позики приватних осіб.
Все майно і доходи дозволялося використовувати виключно на розвиток школи. Інвестиції підприємств в окремих елітні учбові заклади складали в період відродження НОУ вельми значну суму. Пояснювалося це не тільки вище переліченими престижем і податковими пільгами, можливістю створювати на землі, що купується по пільгових цінам, філіали підприємств, клуби і ін., але також і вигодою від зв'язків з приватним капіталом в особі батьків учнів. Школи, створені колективним або приватними підприємствами, поступово перетворювалися разом з ними на єдиний холдинговий центр. Проте лише небагато НОУ в Китаї були засновані на такому міцному фундаменті. Для відкриття маленької школи було достатнє 20 тис. юанів, які могли внести на паях декількох чоловік.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Шляхи розвитку валеологічної культури школярів засобами української музики
Формування в учнів обчислювальних навичок з табличного і позатабличного множення і ділення
Трудове виховання у педагогічній спадщині К.Д. Ушинського
Сучасна українська освіта в контексті перспектив світового розвитку
Вдосконалення мовної культури молодших школярів