Сторінка
4

Червона книга та Реліктові рослини Кам’янець-Подільського ботанічного саду

Рослина має алкалоз токсин, тому є отруйною. Нема токсину лише в принасіннику.

Листки у тису чергові, лінійні, матові, з трохи загорнутими краями. На кінцях корогинних, дуже редукованих пазушних пагонів розміщенні поодинокі шишки. Вісь пагона вкрита дрібними, спірально розташованими лусочками. На верхівці є один насінний зачаток. Насінина овально-яйцеподібна, 5-8 мм. завдовжки та 4-5 мм. завширшки, з твердою темно-коричневою оболонкою. Насінина оточена м’ясистим келихоподібним червоним при насінником-арелюсом.

Метасеквойя глітострибусовидна, або китайська (на лат. Metasequaja glyptostroboides) належить до класу Хвойні, або Пінопсиди, підкласу Хвойні, або Пініди, порядку Кєпарісові, родин Таксодієві, роду Метасеквойя.

Метасеквойя китайська – це дерево до 30-35 м. завишки і до двох метрів у діаметрі. Древній релікт, що зустрічається у природному стані тільки в Китаї. Листки у цієї рослини дворядні, лінійні, на зиму опадають; опадають навіть пагони. Шишки маже круглясті, до 2 см. в діаметрі, на довгих ніжках. Метасеквойя вирощується в багатьох ботанічних садах світу. В Україні успішно росте від Ялти до Києва. В 20 років досягає 20 м. заввишки і до 1,5 м. в обхваті стовбура. Шишки з’являються на 6-9 році і дають схоже насіння.

Усі рослини в саду були посаджені протягом 1936-1937 років.

Кам’янець-Подільський ботанічний сад відіграє велику роль у збережені і збагачені біоресурсів Поділля. За час його існування інтродуковано майже 150 видів рослин. Такий сад є науково-дослідною ділянкою та методичною установою, де діють секції дендрології флори й рослинності, квітництва.

Використання знань про реліктові види рослин на уроках біології

На уроках ботаніки та морфології рослин реліктові види рослин можна застосовувати як навчальний матеріал по таких темах: "Вегетативні органи рослин", зокрема при вивчені будови листків і їх різноманітності, при вивченні відділу Покритонасінні з тем "Значення покритонасінних рослин у природі й житті людини", "Характеристика класів і окремих родин", "Сільськогосподарські, лікарські, декоративні рослини". У відділі Голонасінні вивчаються такі теми як: "Різноманітність голонасінних рослин", "Значення у природі та в житті людини". Такі рослини як гінкго дволопатевий, тис ягідний та інші релікти можуть слугувати наочним матеріалом у вивченні рослинного світу.

На уроках екології під час вивчення з розділу біології "Організми і середовище існування" використання реліктових рослин буде дуже доцільним, оскільки на них можна навести приклади при розгляді "Охорона природи", "Розселення рослин у природі"

Фрагмент уроку з біології за 6 клас

Тема: Різноманітність голонасінних рослин, значення їх у природі та житті людини.

Мета: Ознайомити учнів з основними представниками видів голонасінних рослин, сформулювати основні поняття:

розвинути пізнавальний інтерес до рослин уяву;

виховувати науковий світогляд, бережливе ставлення до природи.

Обладнання: Гербарні екземпляри різноманітних видів голонасінних рослин, фотографії.

Тип уроку: Засвоєння нових знань.

Хід уроку.

І. Організація класу (1 хв)

ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності (1 хв)

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку (1 хв)

IV. Вивчення нового матеріалу (30 хв)

Мікроструктура уроку.

Різноманітність голонасінних (розповідь)

Значення голонасінних рослин в житті людини (розповідь-бесіда)

1. За зовнішнім виглядом сучасні голонасінні дуже різноманітні. Серед них є ті, що представлені незначною кількістю, або навіть одним видом (наприклад гінкго), а також ті, які є досить численними (наприклад хвойні).

Цікавою рослиною з відділу голонасінних, що збереглися до нашого часу, є гінкго дволопатевий – дерево, яке ботаніки називають "типовим викопним". Цей вид існує ще з мезозою, коли він був однією з важливих лісоутворюючих рослин. У природних умовах гінкго зберігся лише в Китаї, а в культурі поширений по всьому світу. Є він і в Україні, вирощується в ботанічних садах і парках майже в усіх обласних центрах. Гінкго – дводомна рослина, сягає 30 м. заввишки. Листки у нього довгочерешкові з довголопатевою платинковою і дихотомічним жилкуванням, опадають кожного року восени. Насінина у гінкго має м’ясистий придаток сріблясто-оранжевого кольору, через що в Японії цю рослину називають "сріблястим абрикосом". (мал. .1).

Не менш своєрідною є і вельвічія дивна, яка росте тільки в пустелях на південному заході Африки.

У помірних і холодних зонах найчастіше голонасінні представлені хвойними, або шишконосними рослинами. Обидві назви підкреслюють особливості будови цих рослин. До них належить сосна, ялина, ялиця, туя, яливець, кедр, кипарис, секвойя, тис тощо. Багато з них є реліктовими і ендемічними видами. У південній півкулі хвойні представлені араунаторіями, подокарнусами, агатисами та ін (мал. .2).

До хвойних належать також і кордіїти, які давно вимерли і відігравали велику роль у формуванні кам’яного вугілля.

2. Голонасінні мають надзвичайно важливе значення у природі і житті людини. Вони утворюють ліси, а ліси – це легені нашої планети, оскільки збагачують атмосферу планети, очищують повітря.

Де ще використовують голонасінних рослин?

Ці рослини є основним джерелом деревини, яка є не тільки паливом, а й сировиною для багатьох галузей промисловості. Із деревини хвойних одержують живицю, скіпідар, смоли, бальзами, дубильні речовини, ацетон, гліцерин, ванілін, спирт, терпантин, целофан, пластмаси, штучний шовк, штучну шкіру тощо. Її використовують також у будівництві, суднобудуванні .

Неабияке значення мають голонасінні в озелененні населених пунктів.

Крім того у різних народів вони мають певну символіку

V. Узагальнення і систематизація знань (8 хв).

Усне опитування за запитаннями:

Чому гінкго називають "живим викопним"? Охарактеризуйте його.

Які рослини з відділу голонасінних називають хвойними, або шишконосними? Наведіть приклади.

Яке значення голонасінних у природі?

Де використовує людина голонасінні?

VІ. Підведення підсумків уроку (3 хв).

VІІ. Повідомлення домашнього завдання (2 хв)

Фрагмент уроку із загальної біології за 11 клас

Тема: Охорона видового різноманіття організмів.

Мета: Ознайомити учнів з видовим різноманіттям організмів, що потребують охорони, сформулювати основні поняття і терміни;

навчити учнів самостійно працювати із літературними джерелами, висловлювати власні думки;

виховувати бережливе ставлення до природних багатств.

Обладнання: Підручники, гербарні зразки рослин, зошити, ручки.

Тип уроку: Комбінований з елементами лабораторної роботи.

Хід уроку.

І. Організація класу (1 хв)

ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності (1 хв)

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів (5 хв). Усне опитування за запитаннями:

Дайте визначення екології як науки?

Що розуміють під словами "охорона природи"?

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: