Сторінка
2
Після тривалих міжусобних битв період правління Володимира Всеволодовича став часом розквіту Київської Русі. Фактично відновилася одноосібна князівська влада. Всі князі корилися йому, знаючи не лише важку руку Володимира, а й справедливу вдачу. За своє правління Мономах здійснив 83 великі походи, 19 разів укладав угоди з половцями, полонив 300 половецьких ханів. Кочовики більше не турбували Русь, що дало можливість зосередитися на внутрішніх проблемах. Удосконалюючи управління державою, Мономах вніс зміни й доповнення до “Правди Ярославичів”, відомі під назвою “Уставу”.
Рішуче відстоявши кордони від зазіхань інших князів, Мономах у своїх руках зосередив три чверті руських земель.
Як і його попередники, мав династичні зв’язки з правителями європейських держав: був одружений з дочкою англійського короля, сину Мстиславу висватав доньку шведського короля.
Наприкінці князювання Володимир спробував оцінити свою політичну діяльність, бажаючи передати власний досвід нащадкам. Результатом його міркувань стало “Повчання дітям”.
Робота в парах – учні читають уривок з “Повчання дітям” і готують відповідь на питання: Які моральні якості людини цінував Володимир Мономах?
В 1125 р. Володимир Мономах помер. Він скінчив життя у розквіті могутності й слави, у великій пошані серед усіх верств руського суспільства. На кілька століть він залишився недосяжним ідеалом правителя, здатного боронити рідну землю та вгамувати внутрішні чвари. За висловом літописця, Мономах “просвітив Руську землю, як сонце”.
Наступником Володимира Мономаха на київському столі став його старший син Мстислав. Як і його батько, він дбав про зміцнення держави, здійснив кілька успішних походів проти половців, загнавши їх за Дон і Волгу. Воював з литовцями, з чуддю.
Мстислав мав династичні зв’язки з європейськими монархами. Після смерті Мстислава Володимировича Київська держава остаточно розпалась на окремі князівства.
Опрацювати зміст § 12, позначити на контурній карті походи Мономаха, продумати відповідь на питання: Чому літописець сказав, що Мономах “просвітив Руську землю, як сонце”?
1 2
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Засоби активізації пізнавальної діяльності учнів на уроках біології в школі
Лексико-граматичні ігри на уроках іноземної мови в ЗОШ
Формування взаємин між дітьми дошкільного віку
Використання методів активного навчання на семінарських заняттях при вивченні дисципліни "Семіотика культури"
Впровадження соціально-педагогічної програми профілактики суїцидальної поведінки серед підлітків загальноосвітньої школи